Szydło chce publikacji "wykazu wszystkich lotów premierów od 2015 roku"

[object Object]
Beata Szydło chce ujawnienia listy lotów premierów od 2015 rokutvn24
wideo 2/24

Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości i była premier Beata Szydło poinformowała w piątek, że zwróciła się do szefa kancelarii premiera o opublikowanie wszystkich lotów szefów rządu od 2015 roku. Wykaz dotyczyłby zarówno jej, jak i obecnego premiera Mateusza Morawieckiego.

Obecna europosłanka Prawa i Sprawiedlowości Beata Szydło, była premier (w latach 2015-17) i była wicepremier (w latach 2017-19), poinformowała o swoim wystąpieniu do Kancelarii Premiera w piątek na Twitterze.

"Zwróciłam się z prośbą do szefa Kancelarii Premiera RP Michała Dworczyka o opublikowanie wykazu wszystkich lotów Premierów rządu od 2015 roku" - napisała Szydło.

Jej wpis ma związek z ujawnieniem lotów rządowymi samolotami marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, często z rodziną, między innymi na Podkarpacie, gdzie Kuchciński mieszka.

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: Loty marszałka Kuchcińskiego >

W piątek Michał Dworczyk poinformował, że w związku z pojawiającymi się pytaniami dziennikarzy i polityków o loty premiera Mateusza Morawieckiego na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów po godzinie 15 tego samego dnia zastanie wywieszony wykaz lotów urzędującego premiera.

Kontrowersje wokół lotów Kuchcińskiego

W piątek marszałek Sejmu Marek Kuchciński złożył rezygnację z pełnionej funkcji w związku z informacjami o jego lotach służbowych, często z rodziną. Kiedy zapowiadał to na czwartkowej konferencji prasowej, obecny na briefingu prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał, że nie doszło w przypadku Kuchcińskiego do złamania prawa i przypomniał zapowiedź o uregulowaniu sprawy lotów.

Od dwóch tygodni media informują o podróżach służbowych marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Składając w poniedziałek oświadczenie w tej sprawie, marszałek Kuchciński stwierdził, że zdarzyła się raz sytuacja, kiedy rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. Zapewnił, że "nie był to lot zamawiany specjalnie w tym celu".

Jednak według dokumentów, do których dotarł portal tvn24.pl, żona marszałka została wpisana jako jedyny pasażer Gulfstreama po wysłanej z gabinetu marszałka korekcie, która dotyczyła - jak określono - "dodatkowego lotu".

W środę portal ujawnił, że wśród pasażerów rządowych lotów marszałka o statusie HEAD byli Stanisław Piotrowicz z żoną Marią, Zdzisław Krasnodębski, Anna Krasnodębska czy Zbigniew Ziobro.

W czwartek z kolei pojawiły się informacje o tym, że rządowym samolotem leciała także siostra marszałka, Beata Kuchcińska, wicepremier Piotr Gliński, a także europosłowie Beata Mazurek i Joachim Brudziński.

Więcej o lotach marszałka Kuchcińskiego. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >

Również w środę Prokuratora Okręgowa w Warszawie poinformowała, że trwa postępowanie sprawdzające w sprawie ewentualnych nieprawidłowości w związku z lotami marszałka Marka Kuchcińskiego.

Autor: akr/adso / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości