Prezydent chciał wyjaśnień od szefa MON, "do dziś nie otrzymał odpowiedzi"

Polska

"Prezydent ma możliwości sprawcze i te możliwości realizuje" (wideo z dn. 20. 04.2017 r.)tvn24
wideo 2/4

Od początku roku prezydent Andrzej Duda czeka na "stosowne wyjaśnienia" Antoniego Macierewicza w sprawie zarzutów pod adresem generała Jarosława Kraszewskiego - wynika z komunikatu opublikowanego w czwartek przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, w którym generał jest zatrudniony. W odpowiedzi MON podało, że informacje przekaże "po zakończeniu postępowania".

KOMUNIKAT BIURA BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO

Generał Jarosław Kraszewski w BBN pełni funkcję dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi. Biuro potwierdziło w czwartek "medialne doniesienia", że podległa ministrowi obrony narodowej Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) wszczęła w czerwcu postępowanie sprawdzające wobec generała.

O sprawie napisał 26 lipca "Dziennik Gazeta Prawna", określając Kraszewskiego mianem "najważniejszego doradcy Andrzeja Dudy w sprawach obronności".

"To w dużej mierze dzięki niemu prezydent zaczął orientować się w meandrach związanych z życiem wojska" - przekonywał dziennik. Postawił tezę, że "poprzez pion podległy Kraszewskiemu prezydent może próbować merytorycznie kontrolować ministra obrony".

"Wobec generała od dłuższego czasu formułowane były nieformalne zarzuty"

"Skutkiem wszczęcia postępowania (przez SKW - red.) - zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie informacji niejawnych mogącego trwać 12 miesięcy - jest czasowe odebranie gen. J. Kraszewskiemu dostępu do informacji niejawnych, a tym samym uniemożliwienie mu wykonywania w pełnym zakresie obowiązków służbowych" - podało w komunikacie BBN.

"Jednocześnie informujemy, że wobec gen. J. Kraszewskiego od dłuższego czasu formułowane były przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza nieformalne zarzuty mające podważyć jego wiarygodność" - podkreślono w komunikacie.

BBN zaznaczyło, że "w odpowiedzi na te zarzuty Prezydent RP Andrzej Duda na początku roku formalnie zwrócił się do ministra obrony narodowej o przedstawienie stosownych wyjaśnień. Do dziś Prezydent RP nie otrzymał odpowiedzi. W związku z tym o sprawie poinformowani zostali prezes Rady Ministrów oraz minister koordynator ds. służb specjalnych".

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego podkreśliło przy tym, że "obecnie Prezydent RP nie dysponuje jakimikolwiek informacjami mogącymi podważyć zaufanie do gen. J. Kraszewskiego".

MON: informacje zostaną przekazane

W czwartek po południu Ministerstwo Obrony Narodowej odpowiedziało własnym komunikatem.

"Postępowanie (wobec gen. Kraszewskiego - red.) zostało wszczęte zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 roku o ochronie informacji niejawnych, w brzmieniu: 'w przypadku gdy o osobie, której wydano poświadczenie bezpieczeństwa, zostaną ujawnione nowe informacje wskazujące, że nie daje ona rękojmi zachowania tajemnicy, przeprowadza się kontrolne postępowanie sprawdzające'" - czytamy w komunikacie.

"Niezwłocznie po zakończeniu postępowania (...) wszystkie niezbędne informacje dotyczące postępowania sprawdzającego wobec gen. bryg. Jarosława Kraszewskiego zostaną przekazane Szefowi Biura Bezpieczeństwa Narodowego jako kierownikowi jednostki organizacyjnej, w której pracuje osoba sprawdzana oraz pełnomocnikowi ds. ochrony informacji niejawnych w BBN" - zapewnił MON.

KOMUNIKAT MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ

"Wielokrotnie poddawany był stosownym procedurom sprawdzającym"

Jak podkreśliło w czwartek BBN, "gen. J. Kraszewski jest oficerem o dużym doświadczeniu dowódczym, posiadającym kwalifikacje do obejmowania wysokich stanowisk w strukturach Sił Zbrojnych RP".

W 2006 r. został zatrudniony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie był współpracownikiem ówczesnego szefa Biura Władysława Stasiaka.

Ponownie zatrudniony w BBN został w 2015 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę. Obecnie odpowiada m.in. "za przygotowywanie analiz w kwestiach dotyczących zwierzchnictwa prezydenta nad Siłami Zbrojnymi RP, merytoryczną ocenę koncepcji przygotowywanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz analizę systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP i związanych z tym decyzji personalnych, dotyczących również nominacji generalskich". Gen. Kraszewski - podało BBN - "wielokrotnie poddawany był stosownym procedurom sprawdzającym w związku z dostępem do informacji niejawnych". "W 2016 r. Służba Kontrwywiadu Wojskowego po raz kolejny wydała gen. J. Kraszewskiemu poświadczenie bezpieczeństwa umożliwiające dostęp do informacji niejawnych krajowych, NATO i UE o najwyższej klauzuli – 'ściśle tajne'. W 2016 r. na wniosek ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza został awansowany do stopnia generała brygady" - podało Biuro.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

BBN realizuje zadania w zakresie bezpieczeństwa narodowego powierzone przez prezydenta, zwierzchnika Sił Zbrojnych RP. Biuro stanowi zaplecze Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która doradza prezydentowi.

Autor: tmw//rzw / Źródło: tvn24.pl, PAP