Polska

"Bartoszewski był niezwykłym człowiekiem i polskim bohaterem"

Polska

tvn24Władysław Bartoszewski zmarł w piątek wieczorem w wieku 93 lat

Był polskim bohaterem, człowiekiem zasad i źródłem inspiracji, osobą niezwykłą - wspomina zmarłego w piątek byłego ministra spraw zagranicznych Polski Władysława Bartoszewskiego szef Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC) David Harris.

- Bartoszewski był polskim bohaterem, który bronił swojego kraju przed hitlerowskim najeźdźcą, pomagał w odnowie demokratycznego państwa po czterech dekadach okupacji sowieckiej i budował powojenne relacje (Polski) z jednej strony z Niemcami i z drugiej z Izraelem - oświadczył Harris w komunikacie na stronie internetowej AJC.

Życiowa misja

Szef AJC podkreślił, że wielokrotnie miał okazję osobiście spotkać Bartoszewskiego, m.in. w ramach współpracy w Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej. Przypomniał, że Bartoszewski był katolikiem, który jako młody warszawianin walczył z nazistowskim okupantem; został schwytany i wysłany do Auschwitz, a po uwolnieniu zaangażował się w ratowanie Żydów w Polsce, za co po wojnie Izrael uhonorował go medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. - Zachowanie pamięci o Żydach oraz innych, którzy zginęli z rąk nazistów było życiową misją Bartoszewskiego - napisał Harris. - Wkładał w te wysiłki, jak i we wszystko inne co robił, ogromną pasję, energię i determinację. Był człowiekiem zasad i stałym źródłem inspiracji. Będzie nam brakowało jego wyjątkowego głosu i trwałej przyjaźni, jednocześnie pozostajemy wdzięczni za dar jego nadzwyczajnego życia. Jaką niezwykłą był osobą! - podsumował szef AJC.

25.04.2015 | Wspomnienie Władysława BartoszewskiegoFakty TVN

Autor: ToL/ja / Źródło: PAP

Raporty: