Polska

Minister zdrowia: dla lekarzy więcej o 40 zł za każdego pacjenta

Polska

Arłukowicz: Więcej pieniędzy dla lekarzy rodzinnych
tvn24Minister Arłukowicz przedstawił nowe zasady finansowania lekarzy

Zwiększamy finansowanie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Stawka za pacjenta wzrośnie o ok. 40 zł, do 136,20 zł. Jeszcze więcej dostaną lekarze, którzy będą wykonywać badania diagnostyczne - poinformował minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

W czwartek kończą się konsultacje projektu zarządzenia NFZ ws. kontraktowania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) na 2015 r.

Minister przypomniał, że od 2008 r. zasady finansowania POZ się praktycznie nie zmieniły, choć lekarze wielokrotnie wnioskowali o podwyżkę stawki kapitacyjnej, czyli pieniędzy, które dostają za każdego zapisanego do nich pacjenta. Obecnie wynosi ona 96 zł.

- Proponujemy podwyższenie stawki za każdego pacjenta do 136,20 zł dla każdego lekarza. Jest to podwyżka o 40 zł za każdego pacjenta - podkreślił. Dodał, że średnio lekarz POZ ma zapisanych do siebie ok. 2 tys. pacjentów. Arłukowicz poinformował, że nakłady na POZ wynoszą obecnie 5,2 mld zł rocznie. Po zmianach, w 2015 r. zwiększą się o 800 mln zł, w sumie wzrosną do 6 mld zł. Zaznaczył, że wprowadzony zostanie system motywacyjnego finasowania lekarzy POZ.

- Bardzo zależy nam na tym, żeby wykonywali badania - mówił. Jak wyjaśnił, stawka 136,20 zł jest stawką podstawową, jeśli lekarz będzie wykonywał badania, będzie ona wyższa. Poinformował, że jej wysokość jest jeszcze elementem rozmów ze środowiskiem lekarz POZ. Minister dodał, że lekarz dobrze i dokładnie diagnozujący pacjentów będzie miał stawkę jeszcze wyższą, gwarantującą sfinansowanie wszystkich badań.

Premia za badania

Już na początku tygodnia zarząd Porozumienia Zielonogórskiego poinformował, że zrzeszeni w tej federacji lekarze nie podpiszą umów na 2015 r.

Projekt zarządzenia NFZ przewidując m.in. wzrost z 96 zł do 136,20 zł podstawowej stawki kapitacyjnej, jednocześnie zakłada zlikwidowanie wskaźników korekcji za pacjentów z cukrzycą i chorobami układu krążenia (w ich przypadku obecnie stawka wzrasta trzykrotnie) oraz tzw. katarkowego (za pacjentów z chorobami układu oddechowego stawka powiększa się o 10 proc.). Dodatkowo od połowy roku lekarze, którzy sprawozdawaliby badania diagnostyczne wykonywane pacjentom (tzw. po peselu), mieliby podniesioną stawkę, a ci, którzy zlecaliby odpowiednią liczbę tych badań - byliby premiowani jeszcze wyższą stawką.

Autor: MAC\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości