Polska

Bartłomiej Sienkiewicz: prawnuk noblisty, ekspert od Rosji. Nowy szef MSW

Polska

tvn24Bartłomiej Sienkiewicz to prawnuk Henryka Sienkiewicza

Bartłomiej Sienkiewicz to prawnuk Henryka Sienkiewicza, współtwórca Urzędu Ochrony Panstwa, a potem Ośrodka Studiów Wschodnich. Teraz ma być nowym ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Donalda Tuska.

Bartłomiej Sienkiewicz urodził się 29 lipca 1961 r. W latach 80. był aktywnym uczestnikiem krakowskiej opozycji demokratyczej. Studiował na wydziale filozoficzno-historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po 1989 r. dał się poznać na wielu polach jako świetny organizator, a także analityk.

Analityk, znawca Rosji i Europy Wschodniej

W 1990 r. Bartłomiej Sienkiewicz współtworzył Urząd Ochrony Państwa. W latach 90. razem z Markiem Karpem zakładał z kolei Ośrodek Studiów Wschodnich i przez osiem lat był jego wicedyrektorem ds. programowych (1991–1993, 1996–2001).

Na początku lat 2000. odszedł z administracji państwowej i założył firmę analityczną zajmującą się szacowaniem ryzyka inwestycji oraz badaniem otoczenia konkurencyjnego (ASBS OTHAGO, potem „Sienkiewicz i Wspólnicy”).

Bartłomiej Sienkiewicz pełnił także funkcję doradcy przy marszałku Sejmu Macieju Płażyńskim (2003–2005) , był wykładowcą Akademii Obrony Narodowej, publicystą i komentatorem zajmującym się problematyką wschodnią i bezpieczeństwa.

Ostatnio piastował funkcję członka Rady Programowej Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Przewodniczącego Rady Ośrodka Studiów Wschodnich oraz członka Rady Centralnego Ośrodka Szkolenia ABW.

Bartłomiej Sienkiewicz jest żonaty, ma trzech synów i córkę.

Autor: adso//gak / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: KPRM

Tagi:
Raporty: