Polska

Bartłomiej Sienkiewicz: prawnuk noblisty, ekspert od Rosji. Nowy szef MSW

Polska

Prawnuk noblisty, ekspert od Rosji. Kim jest nowy szef MSW?
tvn24Bartłomiej Sienkiewicz to prawnuk Henryka Sienkiewicza

Bartłomiej Sienkiewicz to prawnuk Henryka Sienkiewicza, współtwórca Urzędu Ochrony Panstwa, a potem Ośrodka Studiów Wschodnich. Teraz ma być nowym ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Donalda Tuska.

Bartłomiej Sienkiewicz urodził się 29 lipca 1961 r. W latach 80. był aktywnym uczestnikiem krakowskiej opozycji demokratyczej. Studiował na wydziale filozoficzno-historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po 1989 r. dał się poznać na wielu polach jako świetny organizator, a także analityk.

Analityk, znawca Rosji i Europy Wschodniej

W 1990 r. Bartłomiej Sienkiewicz współtworzył Urząd Ochrony Państwa. W latach 90. razem z Markiem Karpem zakładał z kolei Ośrodek Studiów Wschodnich i przez osiem lat był jego wicedyrektorem ds. programowych (1991–1993, 1996–2001).

Na początku lat 2000. odszedł z administracji państwowej i założył firmę analityczną zajmującą się szacowaniem ryzyka inwestycji oraz badaniem otoczenia konkurencyjnego (ASBS OTHAGO, potem „Sienkiewicz i Wspólnicy”).

Bartłomiej Sienkiewicz pełnił także funkcję doradcy przy marszałku Sejmu Macieju Płażyńskim (2003–2005) , był wykładowcą Akademii Obrony Narodowej, publicystą i komentatorem zajmującym się problematyką wschodnią i bezpieczeństwa.

Ostatnio piastował funkcję członka Rady Programowej Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Przewodniczącego Rady Ośrodka Studiów Wschodnich oraz członka Rady Centralnego Ośrodka Szkolenia ABW.

Bartłomiej Sienkiewicz jest żonaty, ma trzech synów i córkę.

Autor: adso//gak / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości