Zgłasza się kolejny chętny do fotela szefa PO

TVN24

Sienkiewicz o ustawie dyscyplinującej sędziów: jest nie do przyjęcia (wideo z 19 grudnia)tvn24
wideo 2/3

Były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz zamierza ubiegać się o funkcję przewodniczącego Platformy Obywatelskiej - poinformował w piątek Polską Agencję Prasową szef komisji wyborczej tej partii Łukasz Abgarowicz. Byłaby to szósta osoba, która będzie się ubiegać o przywództwo w Platformie.

Abgarowicz dodał, że zgłoszenie Sienkiewicza zostało zaanonsowane mailowo, a jego dokumenty są "w drodze". Pytany w piątek przez PAP Sienkiewicz nie chciał wypowiadać się w tej kwestii. W latach 2013-2014 Sienkiewicz był ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Donalda Tuska. W październiku dostał się do Sejmu, startując jako "jedynka" na listach Koalicji Obywatelskiej w województwie świętokrzyskim.

Sześcioro kandydatów

Bartłomiej Sienkiewicz będzie jednym z sześciorga kandydatów na szefa PO. Dotąd zgłosili się senator Bogdan Zdrojewski, europoseł Bartosz Arłukowicz, szef klubu KO Borys Budka, obecny wiceszef PO Tomasz Siemoniak i posłanka Joanna Mucha. Termin zgłoszeń kandydatów na przewodniczącego PO mija w piątek o północy.

Grzegorz Schetyna nie startuje

Pod koniec stycznia upływa czteroletnia kadencja Grzegorza Schetyny jako szefa partii. Schetyna poinformował w piątek, że nie będzie ponownie ubiegał się o funkcję szefa Platformy.

Następny przewodniczący, tak jak dotychczasowy lider, wybrany zostanie w drodze głosowania korespondencyjnego, w którym prawo udziału będą mieli wszyscy członkowie Platformy Obywatelskiej.

Zgodnie z grudniową uchwałą Rady Krajowej PO, pierwsza tura wyborów szefa Platformy odbędzie się 25 stycznia, ewentualna druga - 8 lutego. Aby zarejestrować kandydaturę na przewodniczącego, trzeba zebrać podpisy minimum 10 członków Rady Krajowej PO.

Autor: mjz/kab / Źródło: PAP