Barbórka w cieniu pandemii i perspektywy wygaszania kopalni

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Obchody Barbórki. Górnicza orkiestra obudziła mieszkańców Nikiszowca w KatowicachTVN24
wideo 2/5
TVN24Obchody Barbórki. Górnicza orkiestra obudziła mieszkańców Nikiszowca w Katowicach

W tym roku Barbórka z powodu obostrzeń sanitarnych będzie obchodzona bez tradycyjnych akademii i biesiad piwnych. Dla górnictwa węgla kamiennego kończący się rok był czasem dalszego spadku zapotrzebowania na surowiec, zmniejszonego wydobycia i przychodów oraz narastających strat spotęgowanych pandemią COVID-19.

Tegoroczna Barbórka - tradycyjny Dzień Górnika - z powodu obostrzeń sanitarnych będzie obchodzona bez akademii i biesiad piwnych. W kościołach odprawione zostaną msze w intencji górników poszczególnych kopalń. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które było inicjatorem udanych starań wpisania Barbórki na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego, namawia do dzielenia się relacjami z rodzinnego świętowania w mediach społecznościowych.

Dla górnictwa węgla kamiennego, które w piątek świętuje Barbórkę, kończący się rok był czasem dalszego spadku zapotrzebowania na węgiel, zmniejszonego wydobycia i przychodów oraz narastających strat, spotęgowanych pandemią COVID-19. Horyzont działania kopalń określono do 2049 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Były premier Jerzy Buzek o restrukturyzacji górnictwa i rewitalizacji budynków kopalni TVN24

Jak wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, po 10 miesiącach tego roku krajowe wydobycie węgla kamiennego było mniejsze niż w porównywalnym okresie przed rokiem o ok. 7 mln ton, a sprzedaż węgla spadła o ok. 6,2 mln ton. Od początku roku do końca października kopalnie wydobyły ok. 44,5 mln ton węgla (wobec 51,5 mln ton rok wcześniej), a sprzedały ok. 42,7 mln ton (wobec ok. 48,9 mln ton). Cały 2020 r. górnictwo może zamknąć produkcją rzędu 54 mln ton, wobec ponad 61,6 mln ton rok wcześniej.

Oczekiwanie na zgodę Komisji Europejskiej

Zgodnie z ustaleniami, obecnie pracujący górnicy mają mieć zagwarantowaną pracę do emerytury, a jeśli nie będzie to możliwe – zostaną objęci osłonami socjalnymi. Rząd zobowiązał się do powołania pełnomocnika ds. społeczno-gospodarczej transformacji terenów pogórniczych oraz przeanalizowania możliwości wykorzystania czystych technologii węglowych.

We wrześniowym porozumieniu zadeklarowano też podpisanie umowy społecznej ws. transformacji, która ma być notyfikowana w Komisji Europejskiej. Z końcem listopada pracę zakończyły zespoły robocze, które miały wypracować rekomendacje kształtu umowy. Kolejne spotkanie ze stroną społeczną w tej sprawie zaplanowano na połowę grudnia. Za realny termin podpisania umowy związkowcy uważają obecnie koniec stycznia przyszłego roku.

Częścią umowy ma być mechanizm dotowania górnictwa, który – aby można było go wdrożyć - musi zaakceptować Komisja Europejska. Z przygotowanych na potrzeby rozmów z Komisją Europejską szacunków wynika, że transformacja PGG w ciągu najbliższych 10 lat może wymagać około 4,7 mld euro pomocy publicznej (ponad 20 miliardów złotych). W przeliczeniu na tonę węgla byłby to koszt średnio 23 euro rocznie.

Wiceminister Soboń o porozumieniu z górnikamiTVN24

Barbórka obchodzona jest nie tylko na Górnym Śląsku, ale też w innych regionach, gdzie świętują górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych.

Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite - kruszywa, piasek i żwir - w Polsce jest ponad 7,5 tys. zakładów górniczych: podziemnych, otworowych i odkrywkowych. Łącznie krajowy przemysł wydobywczy bezpośrednio zatrudnia ok. 180 tys. pracowników, w tym ponad 80 tys. w kopalniach węgla kamiennego.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24