"Barbarzyństwo. Nie powinien być lekarzem"

Polska

tvn24Goście TVN24 ocenili słowa senatora PiS

- To jest potworne, to jakieś barbarzyństwo. Nawet gdyby tego nie mówił lekarz, to byłbym wstrząśnięty. Jeżeli to mówi lekarz, to świadczy o tym, że nie powinien nim być - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł Ruchu Palikota Andrzej Rozenek. - Takie wypowiedzi są godne pożałowania - dodał ks. Dariusz Oko z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie. Obaj mówili o wypowiedzi Bolesława Piechy nt. Angeliny Jolie.

Goście TVN24 odnieśli się do słów senatora PiS Bolesława Piechy, który komentując decyzję zdrowej, ale zagrożonej rakiem Angeliny Jolie o poddaniu się mastektomii powiedział w rozowie z tvn24.pl, że "to dość dziwne zachowanie i pewien event, bardzo zły sygnał psujący profilaktykę.

- Zwłaszcza w sytuacji, gdy walczy się o to, aby kobiety robiły sobie mammografię - zaznaczył Piecha. I dodał: - Co będzie, jak do lekarza zaczną się zgłaszać kobiety, mówiąc, że chcą - w obawie przed rakiem - amputować sobie piersi.

"Żenujące"

Ostro słowa Piechy skomentował poseł Rozenek. - To jest potworne, to jakieś barbarzyństwo. Nawet gdyby tego nie mówił lekarz to byłbym wstrząśnięty. Jeżeli to mówi lekarz, to świadczy o tym, że nie powinien nim być - powiedział Rozenek.

I dodał: - Moja przyjaciółka przeszła amputację obydwu piersi i wiem jakie to jest potworne przeżycie. Nie wiem jak Bolesław Piecha będzie mógł spojrzeć w oczy polskim Amazonkom. To jest żenująca wypowiedź - podkreślił.

Potrzebny szacunek

Ksiądz Dariusz Oko zachęcał z kolei "do szacunku dla lekarzy amerykańskich i dla tej kobiety, która przeżyła straszną traumę". - Podjąć taką operację to jest dla każdej kobiety wielka ofiara i strata. Jeżeli ją podjęła, to należy przyjąć, że miała poważne powody. Tak się w żadnym wypadku nie powinno o niej mówić, powinno się założyć, że jest to słuszna decyzja i podchodzić do tego z szacunkiem - powiedział ks. Oko.

I podkreślił: - Tak się nie powinno mówić. Szacunek dla kobiety powinien mieć każdy mężczyzna. Takie wypowiedzi są godne pożałowania, bo dla każdego trzeba zachować elementarny szacunek - ocenił.

Autor: mn/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Raporty: