TVN24 | Polska

Młodzi Polacy i Hiszpanie najmniej optymistycznie patrzą w przyszłość w całej UE. "To niepokojące"

TVN24 | Polska

Autor:
pp
Źródło:
TVN24, PAP
Doktor Joanna Heidtman o raporcie "Jakość życia. Wpływ COVID-19 na młodych w UE"
TVN24Doktor Joanna Heidtman o raporcie "Jakość życia. Wpływ COVID-19 na młodych w UE"

Start ludzi młodych jest na pewno dużo gorszy niż kilka lat wcześniej, co oznacza, że w perspektywie układanie sobie życia będzie trudniejsze - powiedziała w TVN24 Joanna Heidtman. Psycholożka i socjolożka w ten sposób skomentowała raport "Jakość życia. Wpływ COVID-19 na młodych w UE", według którego tylko 37 procent młodych Polaków w wieku 18-29 lat z optymizmem patrzy w przyszłość. W całej Unii Europejskiej gorszy wskaźnik odnotowali tylko Hiszpanie (35 procent).

Raport "Jakość życia. Wpływ COVID-19 na młodych w UE" został przygotowany przez Europejską Fundację na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound). Jego autorzy zreferowali sytuację młodych ludzi w Europie przed pandemią oraz jej bezpośredni wpływ na zatrudnienie, poziom wykształcenia, kondycję psychiczną i postrzeganie przyszłości.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Młodzi obywatele wszystkich krajów Unii Europejskiej w trzech turach odpowiadali na stwierdzenie "Z optymizmem patrzę w przyszłość" – wiosną 2020 r., latem 2020 r. oraz wiosną 2021 r.

Analiza odpowiedzi wykazała, że poziom optymizmu młodych ludzi mieszkających w różnych krajach Unii Europejskiej był wyraźnie skorelowany z uderzeniami kolejnych fal pandemii oraz nakładaniem i luzowaniem obostrzeń. W wielu krajach optymizm młodych był wysoki podczas pierwszej fali pandemii.

Młodzi Polacy i Hiszpanie najmniej optymistycznie patrzą w przyszłośćMargy Crane/Shutterstock

Wtedy 50 proc. młodych Polaków powiedziało, że z „optymizmem patrzy w przyszłość”, co plasowało nasz kraj nieco poniżej średniej unijnej. Latem 2020 r. nastąpił spadek nastroju do 35 proc. – gorszy wynik od Polski odnotowały tylko: Chorwacja, Cypr i Węgry. Kolejna tura badania – wiosną 2021 r. przyniosła znaczą poprawę nastroju w dziewięciu krajach, ale nie w Polsce i Hiszpanii.

CZYTAJ WIĘCEJ O RAPORCIE "JAKOŚĆ ŻYCIA. WPŁYW COVID-19 NA MŁODYCH W UNII EUROPEJSKIEJ" >>>

Doktor Joanna Heidtman: nastroje wśród młodych ludzi w sposób oczywisty mają tendencję negatywną

Wyniki raportu skomentowała w TVN24 doktor Joanna Heidtman, psycholożka i socjolożka. Jak mówiła "korelacje nie są takie oczywiste, ale umówmy się, że te nastroje wśród młodych ludzi, kiedy się je bada, w sposób oczywisty mają tendencję negatywną". - To znaczy nie ma powodu, żeby być optymistą, a w Polsce okazało się to szczególnie wyraziste - powiedziała. 

Jak podkreślała, "to są wskaźniki tego, co w perspektywie jest widziane". - Jest kilka rzeczy. Oczywiście jedną z nich jest pandemia i to, w jaki sposób pandemia i lockdowny dotknęły młodych ludzi i pracującą młodzież - mówiła. - Wiele ludzi młodych straciło pracę, bo w tych branżach, które zostały naznaczone najmocniej lockdownami, tych młodych ludzi było właśnie najwięcej - dodała.

Psycholożka zwracała też uwagę na "trudności z nauką zdalną".

Doktor Joanna Heidtman o raporcie "Jakość życia. Wpływ COVID-19 na młodych w UE"
Doktor Joanna Heidtman o raporcie "Jakość życia. Wpływ COVID-19 na młodych w UE"TVN24

- Inne badania pokazują, że start ludzi młodych jest na pewno dużo gorszy niż kilka lat wcześniej. Oznacza to, że w perspektywie awanse, zarobki i co w związku z tym idzie układanie życia będzie trudniejsze - dodała.

Psycholożka wyraziła obawy, że z powodów społecznych, kulturowych i politycznych wiele młodych osób może myśleć "niewiele mogę i moja przyszłość nie będzie wyglądać dobrze". - I to jest dla mnie niepokojące, bo te osoby będą budować naszą przyszłość - oceniła.

Autor:pp

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości