"Trudno zapomnieć jego fenomenalne mowy, kiedy bronił najdzielniejszych ludzi"

Polska

"Babilon". Wspomnienia Jana OlszewskiegoTVN24 BiS
wideo 2/35

7 lutego zmarł Jan Olszewski, były premier. W sobotę wspominały go uczestniczki programu "Babilon" w TVN24 BiS. - To dla mnie absolutny autorytet - powiedziała Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15. Róża Thun z Platformy Obywatelskiej podkreśliła, że będzie jej trudno zapomnieć "fenomenalne mowy" Olszewskiego, "kiedy bronił najdzielniejszych ludzi w Polsce, którzy walczyli o demokrację".

Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. W sobotę Olszewski spoczął na warszawskich Powązkach.

"Absolutny autorytet"

- Trudno nam, opozycjonistom z lat komunistycznych, zapomnieć te jego fenomenalne mowy, kiedy bronił najdzielniejszych ludzi w Polsce, którzy walczyli o demokrację - wspominała w programie "Babilon" w TVN24 BiS Róża Thun, europarlamentarzystka Platformy Obywatelskiej.

Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15 podkreśliła, że Olszewski to dla niej "absolutny autorytet polityka". - Wiele rzeczy, które można by nazwać jego spuścizną ja mam gdzieś na swoim sztandarze i uważam, że powinny być realizowane - dodała posłanka.

Beata Bielińska-Jacewicz z Prawicy Rzeczypospolitej zaznaczyła, że były premier "myślał kategoriami interesu narodowego" - Dobrze wiedział, co robi i był gotowy na poświęcenie - wskazywała.

"Były takie czasy, że Polska miała wielkich polityków"

Monika Rosa z Nowoczesnej podkreśliła, że "ceni premiera Olszewskiego z racji jego bardzo ciężkiej pracy wykonywanej na rzecz opozycjonistów". - Mi jest trudno to sobie wyobrazić, bo nie żyłam w tych czasach. Odwaga, która musiała temu towarzyszyć, jest dla mnie niesamowita - dodała. Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska stwierdziła, że "były takie czasy zaraz po 1989 roku, że Polska miała wielkich polityków". - Oni nie zawsze byli skuteczni, nie zawsze w udany sposób rządzili, ale jako osobowości, postaci, w swojej sile, szlachetności i powadze byli absolutnie niekwestionowanymi autorytetami - podkreśliła.

Autor: ads//rzw / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Raporty: