"Już się nie pamięta o naszych bliskich, pamięta się o kawałkach ich ciał"

Polska

Barbara Nowacka o ekshumacjach ofiar katastrofy smoleńskiejTVN24 BiS
wideo 2/35

- Ja już nie mogę słuchać o tym roztkliwianiu się nad bólem rodzin, to jest ból całego społeczeństwa - poruszające słowa Barbary Nowackiej, której matka - Izabela Jaruga-Nowacka, zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej. W programie "Babilon" Piotra Marciniaka w TVN24 BiS odniosła się do politycznej burzy wokół ekshumacji ciał ofiar, po czwartkowej konferencji zastępcy prokuratora generalnego Marka Pasionka.

- Widać, jak przez tych siedem lat niektórzy pozapominali albo celowo mówią nieprawdę - podkreślała Barbara Nowacka. - Można było otwierać trumny, tylko nie wszyscy chcieli, bo atmosfera była taka, że wszyscy chcieli, bez względu na poglądy, żeby odbyły się pogrzeby i naszych bliskich sprowadzić jak najszybciej - mówiła o sytuacji sprzed siedmiu lat, bezpośrednio po katastrofie smoleńskiej.

- Ja już nie mogę słuchać o tym roztkliwianiu się nad bólem rodzin, to jest ból całego społeczeństwa - zaznaczyła. - Jedyne, co nas ostatnio spotyka to epatowanie turpizmem. Te opisy pana prokuratora Pasionka... A jak sobie wyobrażał, że będzie to wyglądało? My wiedzieliśmy, że był bałagan. Podejrzewam, że my wiedzieliśmy to bardziej niż ktokolwiek inny, bo obserwowaliśmy z bliska, w jaki sposób wszystko w Polsce funkcjonowało - dodała.

- Wiadomo było, że okaże się, iż będą fragmenty innych zwłok, bo każdy, kto cokolwiek przeczytał o Smoleńsku wie, w jakim stanie były te ciała i jak wygląda miejsce katastrofy lotniczej. I w związku z pośpiechem mogliśmy się tego spodziewać - podkreśliła.

- Z perspektywy, którą ja mam, to, co dzisiaj się dzieje, to epatowanie obrzydlistwem. Już się nie pamięta o naszych bliskich, pamięta się o ich kawałkach ciał. I to naprawdę boli - mówiła.

Burza wokół ekshumacji

W czwartek zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek poinformował o wstępnych wynikach ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Powiedział, że jak dotąd, po przeprowadzeniu 27 ekshumacji, stwierdzono dwa przypadki zamiany ciał, w jednym ujawniono w trumnie tylko połowę ciała zmarłego, w dziewięciu przypadkach znaleziono w trumnach części ciał kilku osób. Ujawnił, że między innymi w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego znaleziono fragmenty ciał dwóch innych osób.

Autor: kg / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Tagi:
Raporty: