Poszli na Babią Górę w szortach, było 14 stopni mrozu. Akcja ratunkowa

TVN24 | Polska

Autor:
kb//now
Źródło:
PAP, TVN24
Turyści poszli na Babią Górę w szortach, sprowadzili ich ratownicy GOPRGrupa Podhalańska GOPR
wideo 2/2
Grupa Podhalańska GOPRTuryści poszli na Babią Górę w szortach, sprowadzili ich ratownicy GOPR

Pomimo skrajnie trudnych warunków pogodowych pięcioro turystów wybrało się w sobotę na Babią Górę tylko w szortach i w butach - bez długich spodni, swetrów czy kurtek. Kiedy jedna z kobiet z tej grupy osłabła i groziła jej hipotermia, z pomocą ruszyli ratownicy. - Niskie temperatury wymagają posiadania właściwego ubioru oraz dodatkowego wyposażenia - przestrzegł uczestniczący w wyprawie ratunkowej prezes Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Turyści zamierzali dojść na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego w letnich ubraniach, podczas gdy panowała tam temperatura blisko 14 stopni mrozu i obowiązywał drugi stopień zagrożenia lawinowego. Gdy znaleźli się w rejonie Gówniaka w Masywie Babiej Góry, jedna z kobiet osłabła.

Akcje ratunkowe GOPR na Babiej GórzeGOPR

Kobieta osłabła, nie była w stanie wrócić na dół o własnych siłach

Jak relacjonował uczestniczący w wyprawie ratowniczej prezes GOPR Paweł Konieczny, będący w okolicy inni turyści w miarę możliwości podzielili się ciepłymi ubraniami z wzywającymi pomocy, ale okazało się, że stan jednej z kobiet uczestniczącej w wyprawie jest poważny i nie jest ona w stanie wrócić na dół o własnych siłach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Na miejsce wezwania wyruszyła ponad 20-osobowa grupa ratowników z Grupy Beskidzkiej i Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Po dotarciu na miejsce ratownicy ogrzali wychłodzoną kobietę i w noszach znieśli na Przełęcz Krowiarki, gdzie została przekazana do karetki pogotowia. Pozostałe cztery osoby o własnych siłach w asyście ratowników zeszły na dół.

Akcje ratunkowe GOPR na Babiej GórzeGOPR
GOPR znosi turystkę z Babiej Góry Kontakt 24/ Kurrarras

Prezes GOPR: niskie temperatury wymagają posiadania właściwego ubioru

Jednocześnie część ratowników uczestniczących w akcji skierowana została w rejon ruin schroniska Beskidenverein, gdzie na pomoc oczekiwał mężczyzna, który w trudnych warunkach pogodowych stracił orientację w terenie. Po dotarciu do niego pierwszego zespołu ratowników został on bezpiecznie sprowadzony do schroniska na Markowych Szczawinach.

- Przestrzegamy, że w górach panują obecnie bardzo trudne warunki pogodowe - intensywne opady śniegu powodują, że wiele szlaków jest nieprzetartych i wymaga męczącego torowania. Dodatkowo niskie temperatury wymagają posiadania właściwego ubioru oraz dodatkowego wyposażenia. Przestrzegamy, aby cele swoich górskich wypraw dopasowywać do panujących w górach warunków oraz od posiadanych umiejętności, wyposażenia i doświadczenia - powiedział prezes GOPR.

Akcje ratunkowe GOPR na Babiej GórzeGOPR

Autor:kb//now

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: GOPR