"Przybyliśmy tutaj, by potępić straszliwe zbrodnie"

TVN24 | Polska

Autor:
momo\mtom\kwoj
Źródło:
TVN24, PAP
Sekretarz generalny Światowej Ligii Muzułmańskiej złożył wizytę w obozie Auschwitz-Birkenau
wideo 2/2
Sekretarz generalny Światowej Ligii Muzułmańskiej złożył wizytę w obozie Auschwitz-Birkenau

Jesteśmy tu jako bracia i siostry, którzy zgadzają się, że doszło tu do zbrodni przeciwko ludzkości - powiedział sekretarz generalny Światowej Ligi Muzułmańskiej Muhammad bin Abdulkarim Al-Issa, który w czwartek złożył wizytę w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Dr Muhammad Al-Issa jest najwyższym rangą przedstawicielem międzynarodowej organizacji islamskiej, jaki dotychczas odwiedził Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau. W czwartek towarzyszyli mu przywódcy muzułmańscy z różnych krajów oraz działacze Komitetu Żydów Amerykańskich z dyrektorem wykonawczym Davidem Harrisem na czele. Obie delegacje wspólnie zwiedziły miejsce zagłady, a także razem oddały hołd ofiarom. 

Przy Ścianie Śmierci na dziedzińcu bloku numer 11 Muhammad bin Abdulkarim Al-Issa zapalił znicz. W miejscu tym Niemcy rozstrzelali ok. 5,5 tysiąca osób, głównie Polaków - więźniów osadzonych w obozowym areszcie i tzw. więźniów policyjnych skazanych na śmierć przez sąd doraźny gestapo. Hołd zamordowanym w obozie został także oddany przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar, znajdującym się między ruinami dwóch największych krematoriów w byłym Auschwitz II-Birkenau. Odmówiono tam wspólną modlitwę i wygłoszono przemówienia.

Sekretarz generalny Światowej Ligii Muzułmańskiej w Oświęcimiu
tvn24

"Jesteśmy głęboko poruszeni wszystkim, co tu widzieliśmy"

- Przybyliśmy tutaj, by potępić straszliwe zbrodnie, do których tu doszło. To hańba wobec ludzkości. Jesteśmy tu jako bracia i siostry, którzy zgadzają się, że doszło tu do zbrodni przeciwko ludzkości - powiedział sekretarz generalny Światowej Ligi Muzułmańskiej. - Chciałbym powiedzieć wszystkim, że ja oraz inni przywódcy islamscy jesteśmy głęboko poruszeni tymi zbrodniami i wszystkim, co tu widzieliśmy - dodał.

Podkreślił zarazem, że ludzkość – niestety - wciąż cierpi z powodu tego rodzaju zbrodni. - Wierzę, że na międzynarodowej społeczności spoczywa ogromna odpowiedzialność. Musimy robić coś z tego rodzaju zbrodniami i sprawić, aby nie dochodziło do nich ponownie. Dzisiejszy świat nie będzie w stanie żyć w pokoju, jeżeli nie będzie silnej woli, aby wspólnie zwalczać zło. Żeby sprzeciwić się złu, musimy działać wspólnie – powiedział Al-Issa.

Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński wyznał, iż głęboko wierzy, że "historia może być też przestrzenią zbliżenia, wzajemnego zrozumienia i mądrego budowania pokoju". - W świecie, w którym narastają prześladowania także na tle religijnym, wzajemność uznania cierpienia z przeszłości i dzisiejszych zagrożeń jest warunkiem współistnienia człowieka – przekonywał.

Muhammad Al-Issa podczas wizyty w Miejscu Pamięci zwiedził obszerny fragment muzealnej ekspozycji, m.in. blok 4, gdzie znajdują się podstawowe informacje o osobach deportowanych do Auschwitz: Żydach, Polakach, Romach, sowieckich jeńcach wojennych i przedstawicielach innych narodowości oraz grup osadzanych przez Niemców w obozie. Znajduje się tam model komory gazowej i krematorium II z obozu Birkenau, puszki po Cyklonie B, a także ludzkie włosy obcięte pomordowanym.

Dzisiejszy świat nie będzie w stanie żyć w pokoju, jeżeli nie będzie silnej woli, aby wspólnie zwalczać zło. Żeby sprzeciwić się złu, musimy działać wspólnie

W bloku 5 widział osobiste przedmioty należące ofiar Zagłady, które odnaleziono po wyzwoleniu obozu. To m.in. buty, walizki, protezy, okulary, szczotki i naczynia kuchenne. Członkowie delegacji zwiedzili także budynek pierwszej komory gazowej i krematorium.

W byłym obozie Auschwitz II-Birkenau goście zobaczyli m.in. wagon towarowy stojący na rampie kolejowej, na którą od maja 1944 roku wjeżdżały transporty deportowanych do obozu - przede wszystkim Żydów, głównie z Węgier oraz likwidowanego getta Litzmannstadt, ale także m.in. Polaków deportowanych do obozu z ogarniętej powstaniem Warszawy. Na tej rampie lekarze SS dokonywali selekcji przywożonych Żydów kierując zwykle większość z deportowanych na natychmiastową śmierć w komorach gazowych. Goście zobaczyli także murowany barak więźniarski.

"Obóz śmierci"

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 2,32 mln osób. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Światowa Liga Muzułmańska jest jedną z najważniejszych islamskich organizacji pozarządowych. Powstała w 1962 r. Siedzibę ma w Mekce w Arabii Saudyjskiej. Promuje islam m.in poprzez dialog z ludźmi innych kultur. Jej sekretarzem generalnym zawsze jest obywatel Arabii Saudyjskiej.

Źródło: TVN24, PAP

momo\mtom\kwoj