Amerykanie przenieśli się z Niemiec do Poznania

Polska

Aktualizacja:
Na nagraniu amerykańskie śmigłowce US Army
wideo 2/35

Element dowodzenia amerykańską misją wojskową Atlantic Resolve został przeniesiony z Niemiec do Poznania – poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Jak podało DGRSZ, dowództwo taktyczne szczebla dywizyjnego amerykańskich wojsk lądowych w Europie, odpowiedzialne za dowodzenie wojskami USA rozmieszczonymi w ramach wsparcia operacji Atlantic Resolve, przeniosło personel i sprzęt do Polski. W ubiegłym tygodniu ponad 100 żołnierzy przeniesiono z bazy w Baumholder w południowozachodnich Niemczech do Poznania w celu wzmocnienia dowodzenia stacjonującymi rotacyjnie siłami USA. Element Dowództwa Misji (Mission Command Element) dla wojsk USA operujących we wschodniej Europie to pośredni element dowodzenia ponad 6 tysiącami amerykańskich wojskowych prowadzących dwustronne operacje szkoleniowe i wielonarodowe ćwiczenia z siłami obrony krajów na wschodniej flance NATO - w Estonii, na Łotwie, Litwie, w Polsce, w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii.

Atlantic Resolve

Po aneksji przez Rosję Krymu w 2014 roku Stany Zjednoczone wystąpiły z inicjatywą zwiększenia obecności w Europie (European Reassurance Initiative – ERI). Częścią tej inicjatywy jest operacja Atlantic Resolve, mająca zapewnić rotacyjną, trwałą obecność sił USA w Europie, także w tych regionach, gdzie wcześniej nie stacjonowały znaczące siły USA. Na początku bieżącego roku do regionu przybyła brygadowa pancerna grupa bojowa, brygada lotnictwa bojowego oraz oddziały logistyczne wspierające zadania wykonywane w trakcie misji Atlantic Resolve. Brygadowa grupa bojowa, która przybyła do Europy z USA, liczy około 3500 ludzi, ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów, 18 samobieżnych haubic Paladin, ponad 400 samochodów Humvee i 144 bojowe wozy piechoty Bradley. Kolejne zmiany mają następować tak, by między poszczególnymi rotacjami nie było przerw, a w regionie stale przebywały amerykańskie siły.

Autor: bpm / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty: