TVN24 | Polska

Dramat cywilów w Ukrainie. "W przyszłych tygodniach mogą zacząć chorować i cierpieć z głodu"

TVN24 | Polska

Autor:
ib/
tam
Źródło:
TVN24
W wielu miejscowościach brakuje żywności, leków i środków higieny osobistej
W wielu miejscowościach brakuje żywności, leków i środków higieny osobistejTVN24
wideo 2/26
TVN24W wielu miejscowościach brakuje żywności, leków i środków higieny osobistej

Po trzech tygodniach rosyjskiej inwazji wiele ukraińskich miast zostało odciętych od mediów, dostaw żywności, czy leków. Piekło wojny przekłada się na cierpienie cywilów. Polska Akcja Humanitarna stara się docierać z pomocą wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. O sytuacji Ukraińców w kraju ogarniętym wojną, na antenie TVN24, mówiła Helena Krajewska z PAH.

Helena Krajewska z PAH była w środę gościem TVN24. Mówiła o sytuacji ukraińskiej ludności cywilnej i ewentualnych scenariuszach na najbliższe tygodnie.

Na początku rozmowy podkreśliła, że w wielu ukraińskich miejscowościach nie ma dostępu do prądu, wody, czy gazu. Ludzie nie mają ogrzewania, w sklepach brakuje podstawowych produktów, a Rosjanie nie przepuszczają pomocy humanitarnej.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. 21. DZIEŃ INWAZJI

- Wiele osób w przyszłych tygodniach i miesiącach może zacząć cierpieć na niedożywienie, głód. Mogą zacząć pojawiać się choroby wynikające z niezachowywania zasad higieny i spożywania na przykład skażonej wody, bo nie będzie dostępu do czystej, pitnej. Pojawiają się już duże problemy z dostępem do opieki zdrowotnej, zwłaszcza na wschodzie kraju i w oblężonych miejscowościach, gdzie brakuje leków, sprzętu medycznego, lekarzy - wyliczała rzeczniczka PAH na antenie TVN24.

Czytaj też: "Prawdziwy koszmar" w podkijowskim mieście. Reporter "Superwizjera" wziął udział w ewakuacji Irpienia

Niesienie pomocy to nie sprint, tylko maraton

Krajewska zaznaczyła, że nie tylko na wschodzie kraju potrzebna jest pomoc. Szacuje się - jak mówiła przedstawicielka PAH - że wewnątrz samej Ukrainy przemieściło się około dwóch milionów obywateli. Wielu z nich schronienie znalazło między innymi we Lwowie.

- Tam również zaczyna brakować i produktów żywieniowych, i higienicznych, i leków - relacjonowała Krajewska.

PAH zbiera środki, aby zapewnić pomoc tu i teraz m.in. na przejściach granicznych, ale też we Lwowie, czy innych miastach, do których uciekli Ukraińcy ze wschodu kraju. Jak podkreślała Krajewska, żywność, woda, artykuły higieniczne, opieka zdrowotna i wsparcie psychologiczne - to obecnie najważniejsze dobra, które stara się zapewnić organizacja.

WSPIERAMY POLSKĄ AKCJĘ HUMANITARNĄ. POMÓŻ I WPŁAĆ >>>

- Pomoc to nie jest sprint, tylko maraton. Będziemy wykorzystywali te środki w kolejnych miesiącach i latach, aby odbudować życie w Ukrainie, aby odbudować zniszczone szpitale, infrastrukturę wodno-sanitarną, aby świadczyć pomoc psychologiczną i żywnościową - mówiła rzeczniczka PAH.

Helena Krajewska przestrzega, że wojna między Ukrainą i Rosją - czyli głównymi eksporterami pszenicy i innych zbóż na cały świat - może pociągnąć za sobą problemy z dostępem do żywności w innych krajach.

Cała rozmowa z rzeczniczką Polskiej Akcji Humanitarnej
Cała rozmowa z rzeczniczką Polskiej Akcji HumanitarnejTVN24

Koncert dla Ukrainy

Już w najbliższą niedzielę - 20 marca - odbędzie się koncert "Razem z Ukrainą" na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej. Na scenie łódzkiej Atlas Arena pojawią się największe gwiazdy muzyczne z Polski i Ukrainy. Wystąpią również wybitni aktorzy. Koncert nadawany będzie w Polsce i w Ukrainie.

Czytaj więcej: "Razem z Ukrainą" - koncert charytatywny w Łodzi. Kto wystąpi?

20 marca na scenie łódzkiej Atlas Arena odbędzie się charytatywny koncert
20 marca na scenie łódzkiej Atlas Arena odbędzie się charytatywny koncertTVN

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ib/ tam

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości