Relacja odświeża się automatycznie
- 10:46
Zakończyła się konferencja w Najwyższej Izbie Kontroli. Dotyczyła wniosków z kontroli NIK dotyczącej wyborów z 10 maja 2020 roku, które się nie odbyły. Dziękujemy za uwaę, spokojnego dnia.
>> Zobacz podsumowanie z konferencji w NIK
- 10:45
Banaś: Decyzje wydane 16 kwietnia 2020 roku przez pana premiera nie miały podstaw prawnych.
- 10:45
Kto zdaniem NIK ponosi odpowiedzialność za wybory kopertowe, które sie nie odbyły? Banaś: Nasze wnioski opierają się na konkretnych ustaleniach i faktach. Złożyliśmy już zawiadomienia jeśli chodzi o dwa podmioty. Co do pozostałych podmiotów musimy przeanalizować stanowiska, które zostały do nas przesłane. Dotarło już stanowisko KRPM, czekamy na stanowisko MSWiA.
- 10:43
Banaś: Organy państwowe działają zgodnie z prawem i w granicach prawa. Nawet sytuacje nadzwyczajne, jak stan epidemii, nie mogą usprawiedliwiać działań rządu, które pomijałyby praworządność.
- 10:40
Banaś o tym, czy według niego premier - wobec wniosków kontroli NIK - może nadal pełnić swoją funkcję: Dostaliśmy stanowiska co do ustaleń przedstawionych na kontroli. Po ich analizie podejmiemy decyzję. Potrzebujemy na to trochę czasu.
- 10:38
W czasie konferencji pojawiło się oświadczenie Centrum Informacyjnego Rządu w sprawie kontroli NIK.
- 10:36
Rozpoczyna się runda pytań od dziennikarzy.
- 10:35
Banaś: NIK w dniu dzisiejszym skierowała zawiadomienia do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zarządy Spółek Skarbu Państwa, to jest Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
- 10:34
Banaś: Zdaniem NIK nawet sytuacje nadzwyczajne, takie jak stan epidemii, nie mogą stanowić powodu do odstąpienia od konstytucyjnej zasady praworządności i od poszukiwania rozwiązań zapewniających gospodarne wydatkowanie środkow publicznych na realizację zadań państwa.
- 10:33
Głos zabiera Marian Banaś.
- 10:32
Skwarka: Największe koszty poniosła Poczta Polska i Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych. Faktura Poczty Polskiej opiewała na kwotę 71 880 600 złotych, a PWPW - 4 646 800 złotych.
- 10:31
Podczas kontroli stwierdzono też, że doszło do naruszenia RODO.
Wyjaśniono, że Poczta Polska, występując do resortu Cyfryzacji o przekazanie danych osobowych z rejestru PESEL oraz do jednostek samorzadu terytorialnego o dane z wpisów wyborców "nie miała podstawy prawnej do takiego żądania, a także do przetwarzania tych danych".
Podano, że naruszyło to artykuł 5 1 lit. A i artykuł 6 ust. 1 o RODO.
>> Wybory, które się nie odbyły. Sąd: minister nie miał prawa udostępnić danych poczcie
- 10:28
Kolejnym wnioskiem z kontroli NIK jest "przystąpienie do realizcji bez zawarcia umów". Wyjaśniono, że zarówno Poczta Polska, jak i PWPW "przystąpiły do realizcji zadań określonych w decyzji z 16 kwietnia 2020 roku pomimo niezawarcia przez właściwych ministrów umów, a tym samym bez zabezpieczenia finansowania tych zadań z budżetu państwa".
- 10:25
Skwarka: Każdy, podejmując decyzję, która będzie jednoznacznie obciążała budżet państwa, musi przynajmniej mieć szacunek, ile to będzie kosztowało. Niestety takich szacunków nie było.
- 10:24
Skwarka: Decyzje były wydawane bardzo szybko. Zapytaliśmy przedstawicieli KPRM, czy przed wydawaniem decyzji były jakieś szacunki: ile to będzie kosztowało, jakie będą efekty i co się stanie, gdy nie dojdzie do głosowania. Nie dostaliśmy na to odpowiedzi, bo takich szacunków nie robiono.
- 10:23
Skwarka: Łączny koszt tych ekspertyz to 149 300 złotych. Powstaje pytanie, które aż się cisnęło na usta, jeśli chodzi o kontrole: czy premier wiedział o opiniach sporządzonych przez departament prawny KPRM i Prokuratorię? Zadaliśmy takie pytanie 30 września ministrowi (Michałowi) Dworczykowi. Na nasze trzy pytania odpowiedzi nie otrzymaliśmy.
- 10:21
Według raportu NIK, "przed wydaniem decyzji KPRM była w posiadaniu dwóch ekspertyz Departamentu Prawnego KPRM i Prokuratortii Generalnej negatywnie oceniających możliwość wydania podmiotowej decyzji o obowiązującym stanie prawnym i przestrzegających przed ewentualnymi skutkami tych decyzji".
- 10:18
Skwarka: W tym okresie obowiązywała ustawa "prawo kodeks wyborczy". Ta ustawa ustalała organy, które sa odpowiedzialne za przeprowadzenie wyborów, niezależnie, jakie to są wybory. Jednym z elementów, które posiadała PKW było zalecenie drukowania kart wyborczych.
Na prezentacji w tym czasie pokazano slajd mówiący o tym, że "KPRM przejmuje kometencje PKW". Przypomniano, że 16 kwietnia 2020 roku wydano decyzje w spraie czynności zmierzających do przeprowadzenia wyborów zastrzeżonych do kompetencji PKW, urzedników wyborczych oraz komisji wyborczych.
- 10:16
Skwarka: Na podstawie 11, ustęp 2, tak zwanej ustawy covidowej premier mógł wydawać polecenia spółkom i innym podmiotom. Ale powstaje zasadnicze pytanie: czy premier mógł, na podstawie tego przepisu, wydać polecenie przygotowania wyborów Poczcie Polskiej i PWPW? Otóż nie. Nie było do tego podstaw prawnych.
- 10:14
Skwarka: W kontroli chcieliśmy odpowiedzieć na trzy pytania:
- Czy premier posiadał uprawnienia do podjęcia działań na rzecz przygotowania i realizacji wyborów prezydenckich? Czy KPRM prawidłowo wykonywała obowiązki w zakresie wykonywania wyborów?
- Czy minister aktywów państwowych oraz minister spraw wewnętrznych i administracji prawidłowo wykonywali swoje zadania w zakresie wykonywania wyborów?
- Czy podejmowane przez Pocztę Polską i Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych zadania w zakresie wyborów 10 maja były realizowane prawidłowo?
- 10:12
Glos zabiera Bogdan Skwarka, koordynator kontroli.
- 10:12
Banaś: Organizowanie i przygotowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnej nie powinno mieć miejsca, było pozbawione podstaw prawnych.
- 10:11
Banaś: Jedyną uprawnioną jednostką do przygotowania wyborów była Państwowa Komisja Wyborcza.
- 10:10
Banaś: NIK negatywnie oceniała proces przygotowania wyborów.
- 10:10
Banaś: Kontrole przeprowadozno w KPRM, MSWiA, Ministerstwie Aktywów Państowych, Poczcie Polskiej i Polskiej Wytwórnii Papierów Wartościowych.
- 10:09
Głos zabiera szef NIK, Marian Banaś.
- 10:06
Odtwarzana jest prezentacja, na której pokazane jest kalendarium wydarzeń sprzed roku, dotyczące wyborów 10 maja. Wspomniano tam majowe decyzje rządu oparte na sytuacji epidemicznej oraz fragmenty publikacji w mediach z tamtego okresu.
- 10:05
Rozpoczyna się konferencja w Najwyższej Izbie Kontroli.
- 9:59
Szczegóły raportu, do których dotarli dziennikarze TVN24 w tvn24.pl: NIK o wyborach kopertowych: decyzje "prawnie wadliwe", Sasin i Kamiński nie wykonali poleceń premiera
- 9:53
O raporcie NIK i wyborach kopertowych mówił w "Rozmowie Piaseckiego" Marcin Horała, wiceminister infreastruktury z PiS.
- 9:38
- Musimy poczekać na raport Najwyższej Izby Kontroli, która badała całą dokumentację w całej tej sprawie. Być może tak jest, że opinie prawników były w tej kwestii podzielone, bo rzeczywiście sytuacja była zupełnie niestandardowa - mówił w czwartek rano w radiowej Jedynce Jacek Sasin.
- 9:26
Transmisję z konferencji będzie można oglądać w TVN24 i w internecie w TVN24 GO. Będziemy ją relacjonować na żywo w portalu tvn24.pl.