Polska

Arłukowicz: leki dla niepełnosprawnych bezpłatne

Polska

TVN 24Bartosz Arlukowicz zapowiada kolejne zmiany

Resort zdrowia stara się, by leki potrzebne osobom niepełnosprawnym były bezpłatne lub ryczałtowe - powiedział podczas spotkania okrągłego stołu ws. wsparcia dla osób niepełnosprawnych minister Bartosz Arłukowicz. Podczas spotkania powołano pięć podzespołów, które zajmą się konkretnymi zagadnieniami. Pierwsze spotkania podzespołów zaplanowano od 12 do 14 maja.

- Staramy się, żeby wszystkie leki potrzebne osobom niepełnosprawnym znalazły się w formule bezpłatnej lub ryczałtowej, ale musimy precyzyjnie wiedzieć, które to leki. Jesteśmy otwarci na wszystkie propozycje, ale nie można wszystkiego zrobić na raz - mówił minister. Poinformował, że trwają prace nad rozporządzeniem dotyczącym dostępu do wyrobów medycznych. - Rozporządzenie - bardzo ważne dla państwa - już zostało zmienione, ale chcemy je dalej zmienić i ułatwić ten dostęp. Chodzi o to, żeby pacjenci nie musieli wędrować po urzędach, żeby potwierdzać, że mają prawo do określonych leków czy wyrobów medycznych - wyjaśnił Arłukowicz.

Potrzebna zmiana filozofii

Resort zdrowia przygotowuje też mechanizmy zwiększające dostęp do wyrobów medycznych, np. bardzo potrzebnych niepełnosprawnym pieluchomajtek. W ocenie ministra spotkanie powinno zakończyć się podziałem na grupy robocze, w których będą omawiane konkretne postulaty i rozwiązania. Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, wiceminister pracy Jarosław Duda przypomniał podczas spotkania, że obecnie w systemie wsparcia skierowanego do osób niepełnosprawnych jest ok. 14 mld zł. - Zastanówmy się, jak rozłożyć akcenty, żeby wesprzeć osoby niepełnosprawne, ich rodziny i opiekunów, jak pomóc im w aktywizacji - mówił. Jego zdaniem potrzebna jest zmiana filozofii – trzeba zastanawiać się nie nad tym, do czego osoba niepełnosprawna się nie nadaje, ale w jakich obszarach może być aktywna.

Pięć podzespołów

Podczas okrągłego stołu powołano pięć podzespołów do spraw: orzecznictwa, zdrowia i rehabilitacji, aktywizacji i opieki instytucjonalnej, dzieci i młodzieży, opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.

Podzespołem ds. zdrowia będzie się zajmował wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki. Zespół ten zbierze się w ciągu dwóch tygodni i zajmie się najpilniejszymi sprawami z tego obszaru. Minister Bartosz Arłukowicz powiedział, że to właśnie ten podzespół zajmie się kwestią dostępności leków.

W pozostałych podzespołach będą: wiceminister pracy Jarosław Duda w zajmującym się sprawami orzecznictwa, w podzespole ds. dzieci i młodzieży – Elżbieta Seredyn i Duda (reprezentujący resort pracy) a także wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki, w zespole ds. opiekunów dorosłych niepełnosprawnych - również Seredyn i Duda, a aktywizacji - wiceminister pracy Jacek Męcina. W części posiedzeń weźmie udział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Autor: nsz/tr/kka/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości