TVN24 | Polska

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk wiceszefem KRS. "Czy trzeba więcej dowodów na upolitycznienie sądownictwa?"

TVN24 | Polska

Autor:
ft//rzw
Źródło:
PAP
Markiewicz: w Krajowej Radzie Sądownictwa niewątpliwie toczą się jakieś wewnętrzne rozgrywki TVN24
wideo 2/21
TVN24Markiewicz: w Krajowej Radzie Sądownictwa niewątpliwie toczą się jakieś wewnętrzne rozgrywki

Arkadiusz Mularczyk został we wtorek wybrany na wiceprzewodniczącego powoływanej przez polityków Krajowej Rady Sądownictwa. O nominacji dla posła Prawa i Sprawiedliwości poinformowało we wtorek biuro nowej KRS.

Arkadiusz Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości został wybrany na wiceprzewodniczącego Rady w miejsce sędziego Dariusza Drajewicza, który w lutym zrezygnował z tej funkcji. Za kandydaturą Mularczyka głosowało 12 członków Krajowej Rady Sądownictwa, 7 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Na stanowisko wiceprzewodniczącego Rady kandydował również sędzia Paweł Styrna, który uzyskał 11 głosów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Czy trzeba więcej dowodów na postępujące upolitycznienie sądownictwa?"

Decyzję KRS skomentowała na Twitterze posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz. "Czynny polityk PiS – Arkadiusz Mularczyk – został właśnie wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa" – napisała.

Jak dodała, "po raz pierwszy w historii tę funkcję powierzono politykowi, a nie sędziemu". "Czy trzeba więcej dowodów na postępujące upolitycznienie sądownictwa?" – zapytała.

Poseł PiS wiceszefem KRS

Poseł Arkadiusz Mularczyk został wybrany na członka KRS przez Sejm w końcu listopada ubiegłego roku. Jest prawnikiem i adwokatem, a od 2005 roku posłem na Sejm. Działał w kilku sejmowych komisjach, między innymi Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Ustawodawczej, Odpowiedzialności Konstytucyjnej i Spraw Zagranicznych.

W 2011 roku został powołany na członka delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Jest także wiceprzewodniczącym Komisji do spraw Wyboru Sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Do głównych zadań wiceszefa KRS należy zastępowanie przewodniczącego podczas posiedzeń Rady, przewodniczenie obradom Rady. Wiceprzewodniczący obejmuje także część zadań dotyczących stałego nadzoru nad pracami KRS.

Drugim wiceprzewodniczącym nowej KRS jest Wiesław Johann, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

Autor:ft//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Obara/PAP

Pozostałe wiadomości