Przestępczość spada, liczba aresztów tymczasowych rośnie. "Pozór zwycięstwa państwa"

Źródło:
"Czarno na białym" TVN24
"Trudno wyjaśnić dlaczego liczba tymczasowych aresztowań tak zdecydowanie wzrasta"
"Trudno wyjaśnić dlaczego liczba tymczasowych aresztowań tak zdecydowanie wzrasta"Czarno na białym
wideo 2/7
2309N117X CNB GORDZIEWICZ krotkieCzarno na białym

Przestępczość w Polsce z roku na rok spada. Jednak liczba tymczasowych aresztowań rośnie i to lawinowo. Co więcej, aresztowani - choć bez wyroków - siedzą za kratami coraz dłużej. Dlaczego? Odpowiedzi szuka reporterka "Czarno na białym" Marta Gordziewicz.

ZOBACZ CAŁY REPORTAŻ "Tymczasowe areszty pękają w szwach" >>>

W ostatnich latach w Polsce systematycznie spada przestępczość. Potwierdzają to dane policji. - W tych szczególnych kategoriach, bardzo uciążliwych dla obywateli, a więc kradzieże, kradzieże z włamaniem, kradzieże samochodów, pobicia, bójki (…) są znaczne spadki - mówi insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji. Według policyjnych danych, od 2005 roku liczba przestępstw spadła o ponad jedną trzecią. A od pięciu lat utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie.

dane: Komenda Główna Policji
Przestępstwa popełnione w latach 2005-2019dane: Komenda Główna PolicjiCzarno na białym

Tymi statystykami chwalą się także politycy Zjednoczonej Prawicy. - Każdego roku przestępczość w Polsce spada, we wszystkich siedmiu najważniejszych kategoriach, a poczucie bezpieczeństwa rośnie - mówił w czerwcu eurodeputowany Patryk Jaki. Rośnie jednak także liczba tymczasowych aresztowań, i to lawinowo.

Październik 2019: w areszcie ponad 8,6 tysiąca osób

Według danych fundacji Court Watch, obserwującej stan praworządności w Polsce, do końca 2015 roku liczba aresztowanych systematycznie malała. Osiągnęła wtedy liczbę 4162. Potem ten trend odwrócił się i do aresztów zaczęło trafiać coraz więcej ludzi. W październiku 2019 roku przebywających w aresztach było już dwa razy więcej niż cztery lata wcześniej - 8617. W tym samym roku prokuratorzy złożyli ponad 22 tysiące wniosków o tymczasowe aresztowanie.

Liczba osób tymczasowo aresztowanych w latach 2012-2019Czarno na białym

Tymczasowe aresztowanie to nie kara, a środek zapobiegawczy. Na wniosek prokuratury sąd decyduje, że jeszcze przed wyrokiem podejrzany trafia pod klucz po to, żeby nie uciekł, nie niszczył dowodów, nie wpływał na świadków. Zgodnie z przepisami tymczasowy areszt powinno się stosować w ostateczności, gdy inne środki zapobiegawcze, takie jak dozór policyjny, poręczenie majątkowe czy zakaz opuszczania kraju, nie gwarantują sprawnego przeprowadzenia prokuratorskiego śledztwa.

Dr Dominik Zając, karnista i współautor raportu Court Watch, zwraca uwagę, że aresztowanych jest coraz więcej, bo prokuratorzy coraz częściej wnioskują o areszt tymczasowy. W 2015 roku złożyli 14 tysięcy wniosków o zastosowanie i przedłużenie takiego środka zapobiegawczego. W kolejnych latach liczba wniosków rosła i już w 2019 roku przekroczyła 22 tysiące. Sądy niezmiennie akceptują te wnioski w 90 procentach. - Sądy są na tę zmianę trochę jakby ślepe - mówi dr Zając. - To (wzrost liczby wniosków - red.) nie jest dla nich lampka ostrzegawcza, która im mówi: "coś się tutaj niedobrego dzieje" - komentuje dr Dominik Zając i dodaje, że "w jakiś sposób prokuratura działa, który być może jest nie do końca zgodny ze standardem konstytucyjnym".

- To nie jest rutyna sędziów, to nie jest lenistwo sędziów - mówi sędzia Tomasz Krawczyk ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Jego zdaniem sędziom towarzyszy obawa o konsekwencje decyzji o pozostawieniu podejrzanego na wolności. - Jeżeli bowiem nie zastosujemy tymczasowego aresztowania w sprawie, gdzie teoretycznie są podstawy do zastosowania tymczasowego aresztowania, ale uznajemy, że są łagodniejsze środki, i potem coś się stanie, to w tym momencie pretensje będą i do prokuratora, jeżeli nie wnosił o tymczasowe aresztowanie, i do sądu, jeżeli tego tymczasowego aresztowania potem nie zastosuje - tłumaczy.

"Przestępstwo gospodarcze mieliśmy jedno"

Z pytaniem, jak wytłumaczyć rosnącą liczbę prokuratorskich wniosków o areszt, zwróciliśmy się do Prokuratury Krajowej. Jednak ani prokurator krajowy, ani żaden z jego zastępców nie zgodzili się na wypowiedź przed kamerą. Odpowiedź na zadane pytania otrzymaliśmy mailem. Dział prasowy Prokuratury Krajowej odpisał, że liczba prokuratorskich zatrzymań wynika z "faktu wydania przez prokuraturę wojny przestępstwom gospodarczym, a w szczególności mafiom vatowskim" oraz że "innym przykładem spraw, w których bardzo często stosowany jest areszt tymczasowy, są postępowania przeciwko handlarzom 'dopalaczy'. Również tu nastąpił skokowy wzrost aktywności prokuratury". Fundacja Court Watch zbadała jednak również to, w jakich sprawach sądy orzekają areszty. Zofia Branicka, specjalistka do spraw badań i edukacji prawnej w fundacji, zaznacza, że "o ile przestępstwa narkotykowe spotykaliśmy dość często, przestępstwo gospodarcze w losowej próbie 310 spraw (...) mieliśmy jedno". Z analizy sądowych akt przeprowadzonej między innymi przez Branicką wynika, że do aresztów trafiają podejrzani o przestępstwa pospolite, czyli te, których w Polsce jest coraz mniej.

Sąd zwolnił Margot z aresztu tymczasowego
Sąd zwolnił Margot z aresztu tymczasowego TVN24

"Sprawiedliwość natychmiast"

Sędzia Tomasz Krawczyk wskazuje też uwagę na fakt, że i sąd, i prokuratura mają "wspólnego szefa", co "na pewno sądownictwu nie pomaga". Jego zdaniem, polityka prowadzona przez Zbigniewa Ziobrę, który łączy funkcje prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, jest odpowiedzią na pytanie o to, dlaczego w aresztach jest coraz więcej ludzi. - Jeżeli mamy sygnał ze strony władzy politycznej, żeby ścigać przestępców surowo, żeby skazywać do zakładów karnych, żeby te areszty były stosowane, a takich sygnałów mamy mnóstwo w życiu politycznym, jeżeli chodzi o ostatnie pięć lat, to z tym oczekiwaniem, że sądy mają się do tego jakoś stosować, czyli mają orzekać tych aresztów więcej - tłumaczy. I dodaje: - Im więcej polityków w sądach, tym większe zagrożenie systemowe, że będą mieli wpływ również na takie decyzje jak decyzje aresztowe.

Dr Dominik Zając zwraca także uwagę, że "z perspektywy polityka areszt może być traktowany trochę jak sprawiedliwość natychmiast. Jako coś, co pozwoli na uzyskanie szybkiego efektu, na pokazanie efektywności państwa, na przeprowadzenie konferencji prasowej. Kiedy my o godzinie 6 rano ujawniamy informację o tym, że jest zatrzymany przestępca, o godzinie 10 ujawniamy informację o tym, że poszedł wniosek aresztowy, a 24 godziny później mamy informację, że sąd ten areszt uwzględnił, to może dać taki pozór pewnego zwycięstwa państwa". Ten schemat zauważa też adwokat, dr Wojciech Górowski. Jednak do sytuacji "dyscyplinarno-politycznej" dodaje też presję społeczną i "brak zrozumienia tego, że tymczasowy areszt to nie jest kara". W teorii aresztowanie podejrzanego powinno być ostatecznością. Praktyka pokazuje, że czasami wystarczy zeznanie jednego świadka. - Przedstawiono mi zarzuty na komendzie, świadek naoczny jednoznacznie powiedział, że to podobna osoba do mnie. Doszło do konfrontacji między nim a mną - opowiada Łukasz Rudnik, który trafił do aresztu pod zarzutem zabójstwa i to na kilka dni przed ślubem. Spędził tam miesiąc - do momentu, gdy prokuratura zatrzymała rzeczywistego sprawcę zabójstwa. Jak opowiada pan Łukasz, podczas konfrontacji ze świadkiem, ten zareagował zdziwieniem i powiedział "Łukasz, przecież to nie ty". -To już powinno dać sądowi do myślenia, że coś jest nie tak - mówi.

Ta historia nie jest wyjątkiem. Dr Dominik Zając z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego wskazuje na szerszą skalę tego zjawiska. - W 2018 roku było ponad sto osób, które zostały uniewinnione po tym, jak został zastosowany wobec nich areszt - komentuje.

Problemem w Polsce jest też przedłużanie tymczasowego aresztowania. Nie ma żadnych górnych limitów dla sądów. W związku z tym można być aresztowanym tymczasowo nawet kilka lat, dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do premiera z żądaniem stworzenia nowych przepisów, które wprowadzą limit przedłużania tymczasowego aresztowania.

Chcieliśmy porozmawiać ze Zbigniewem Ziobrą, prokuratorem generalnym i jednocześnie ministrem sprawiedliwości, na temat ewentualnego związku między spadającą przestępczością i jednocześnie rosnącą liczbą aresztowanych. Do czasu emisji reportażu nie otrzymaliśmy odpowiedzi na zaproszenie do nagrania rozmowy.

Autorka/Autor:Marta Gordziewicz, kf

Źródło: "Czarno na białym" TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Dokument rosyjskiego MSZ potwierdza, że Rosja prowadzi wojnę hybrydową ze Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami - przekazał w środę "Washington Post". Dziennik otrzymał pismo od niewymienionej z nazwy europejskiej agencji wywiadowczej.

Tajne dokumenty Rosji. "Strategia już weszła w życie"

Tajne dokumenty Rosji. "Strategia już weszła w życie"

Źródło:
PAP

Dwie osoby zginęły, a jedna została ranna po wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 94 w Oławie (woj. opolskie). Samochód osobowy zderzył się z cysterną. Droga jest zablokowana. Na miejscu pracuje policja i prokurator.

Zderzenie auta z cysterną. Są ofiary śmiertelne

Zderzenie auta z cysterną. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
tvn24.pl

Jeżeli wszystkie słowa wypowiedziane w ostatnich latach w Brukseli na temat wspólnej obrony, mogły zamienić się w pociski i wyrzutnie rakietowe, Europa stałaby się największą potęgą świata. I najbardziej bezpieczną - napisał w czwartek na platformie X premier Donald Tusk, który uczestniczy w dwudniowym nieformalnym szczycie Rady Europejskiej.

Premier: gdyby słowa mogły zamienić się w pociski, Europa byłaby potęgą

Premier: gdyby słowa mogły zamienić się w pociski, Europa byłaby potęgą

Źródło:
PAP

785 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Ukraińskie siły zbrojne uderzyły na lotnisko wojskowe w Dżankoju, które znajduje się na okupowanym przez Rosję Krymie - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump i Andrzej Duda omówili podczas spotkania propozycję polskiego prezydenta, aby państwa NATO zwiększyły wydatki na obronę do 3 procent PKB - przekazał w komunikacie sztab byłego prezydenta USA, który ubiega się o reelekcję. Dodano, że rozmowa dotyczyła "wojny między Rosją a Ukrainą" oraz konfliktu na Bliskim Wschodzie.

O tym rozmawiali Duda z Trumpem. Komunikat sztabu

O tym rozmawiali Duda z Trumpem. Komunikat sztabu

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Trump Tower na Manhattanie w Nowym Jorku z byłym amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. - Spędziliśmy razem cztery wspaniałe lata. Być może będziemy musieli to powtórzyć - powiedział były prezydent USA, stojąc obok Andrzeja Dudy przed rozmową. - To było przyjacielskie spotkanie, w bardzo miłej atmosferze - oświadczył już po kolacji polski prezydent.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem w Nowym Jorku

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem w Nowym Jorku

Źródło:
TVN24 PAP

Los bezwględnie potraktował Jacka Protasiewicza. Nie wszyscy są w stanie zmierzyć się z polityką w dobrym, pozytywnym stylu. To tragiczna historia - powiedział w TVN24 Grzegorz Schetyna, były szef Platformy Obywatelskiej, obecnie senator.

Schetyna o Protasiewiczu: Los jest bezwzględny. Nie poradził sobie

Schetyna o Protasiewiczu: Los jest bezwzględny. Nie poradził sobie

Źródło:
TVN24

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

Przewodniczący Krajowej Rady Maciej Świrski przegrał właśnie przed sądem z TVN. Stacja nie musi zapłacić kary, którą jednoosobowo na nią nałożył. Sąd podkreślił, że kara była nieadekwatna i przesadna. Przewodniczący, który sam siebie nazywa talibem, sam decyduje, czy coś jest złamaniem prawa, czy nie. Karze nadawców, ale tylko tych, którzy myślą inaczej niż on i partia, która rekomendowała go do Rady. Ściga i zastrasza media, nie czekając na wyroki sądów. To w czystej postaci cenzura i chęć wywołania efektu mrożącego wśród dziennikarzy, mówią przedstawiciele wolnych mediów.

Dlaczego przewodniczący, który istoty mediów nie rozumie, nazywa siebie talibem

Dlaczego przewodniczący, który istoty mediów nie rozumie, nazywa siebie talibem

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump jest w ogniu emocjonalnej kampanii wyborczej i będzie robił wszystko, żeby pokazać, że ostatnie cztery lata to było nieporozumienie - stwierdził w TVN24 Grzegorz Schetyna, senator KO. Jego zdaniem były prezydent "chce wracać do Białego Domu, dlatego spotyka się z przywódcami europejskimi i światowymi", w tym z Andrzejem Dudą. Schetyna był też pytany o sprawę Pegasusa i listy, które prokuratura przesyła do osób, które miały być inwigilowane za pomocą tego systemu.

Schetyna: Trump chce wrócić do Białego Domu, dlatego spotyka się z przywódcami europejskimi

Schetyna: Trump chce wrócić do Białego Domu, dlatego spotyka się z przywódcami europejskimi

Źródło:
TVN24

Sejmowa komisja śledcza do spraw afery wizowej planuje dziś przesłuchać byłego szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. W tym samym czasie były poseł ma się stawić w Prokuraturze Okręgowej.

Co zrobi Mariusz Kamiński? Wezwany do prokuratury i przed sejmową komisję śledczą

Co zrobi Mariusz Kamiński? Wezwany do prokuratury i przed sejmową komisję śledczą

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Nowym Jorku z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem. W kopalni Mysłowice-Wesoła doszło do silnego wstrząsu. Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 18 kwietnia.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 18 kwietnia

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 18 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pogoda na 5 dni. Zimowe akcenty tak szybko nas nie opuszczą. Najbliższe dni przyniosą opady deszczu, a lokalnie nawet deszczu ze śniegiem. W górach pojawi się sam śnieg. Powieje też silniejszy wiatr, który miejscami może rozpędzać się do 50 kilometrów na godzinę.

Pogoda na 5 dni. Napłynie arktyczny chłód. W prognozach deszcz ze śniegiem, możliwe burze

Pogoda na 5 dni. Napłynie arktyczny chłód. W prognozach deszcz ze śniegiem, możliwe burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

W środę parlament Szwajcarii w ramach walki z symbolami ekstremizmu zatwierdził wniosek o zakazanie nazistowskiego znaku ze swastyką. Rząd musi teraz opracować przepisy, które zabraniają noszenia, publicznego pokazywania lub rozpowszechniania symboli rasistowskich, brutalnych lub ekstremistycznych.

Szwajcarskie władze głosują za zakazem używania symboli nazistowskich

Szwajcarskie władze głosują za zakazem używania symboli nazistowskich

Źródło:
Reuters

Prezydentka Gruzji Salome Zurabiszwili zapowiedziała, że zawetuje ustawę o zagranicznych agentach, którą forsuje premier. Wzorowana na rosyjskiej ustawa przewiduje, że osoby prawne i media otrzymujące ponad 20 procent finansowania z zagranicy podlegałyby rejestracji i sprawozdawczości oraz trafiłyby do specjalnego rejestru agentów obcego wpływu

Prezydentka Gruzji zapowiada weto wobec ustawy o zagranicznych agentach

Prezydentka Gruzji zapowiada weto wobec ustawy o zagranicznych agentach

Źródło:
PAP

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przed godziną 19 policjanci zatrzymali 43-latka podejrzanego o zabójstwo, do którego doszło w Jagatowie - poinformowała pomorska policja. Jak dodano, "mężczyzna został odnaleziony na terenie powiatu gdańskiego".

Podejrzany o zabójstwo żony Rafał Z. zatrzymany na terenie powiatu gdańskiego

Podejrzany o zabójstwo żony Rafał Z. zatrzymany na terenie powiatu gdańskiego

Źródło:
TVN24

Maciej Wąsik poinformował podczas konferencji, że wobec jego żony wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Roma Wąsik jest tam dyrektorką jednego z departamentów. Mamy odpowiedź.

Postępowanie dyscyplinarne wobec Romy Wąsik? Zapytaliśmy pracodawcę 

Postępowanie dyscyplinarne wobec Romy Wąsik? Zapytaliśmy pracodawcę 

Źródło:
tvn24.pl

Kanadyjskie i amerykańskie władze poinformowały w środę, że zatrzymały sześć osób, a trzy kolejne są poszukiwane w związku z kradzieżą złota i waluty o wartości 16 milionów dolarów, do której doszło na lotnisku w Toronto.

Ukradli z lotniska kontener ze złotem. Sześć osób w rękach policji

Ukradli z lotniska kontener ze złotem. Sześć osób w rękach policji

Źródło:
PAP

Potężna ulewa nawiedziła Dubaj i spowodowała, że zalane zostały drogi, metro i lotnisko. O sytuacji w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich opowiadali Polacy.

"Zamknięte są szkoły, biura". Relacje Polaków z zalanego Dubaju

"Zamknięte są szkoły, biura". Relacje Polaków z zalanego Dubaju

Źródło:
Kontakt 24, Reuters

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

W środę wieczorem w kopalni Mysłowice-Wesoła doszło do silnego wstrząsu. W wyniku tego zdarzenia zmarł jeden z górników - przekazała w nocy Polska Grupa Górnicza (PGG). Kilku innych pracowników, którzy ucierpieli w wypadku, przetransportowano do szpitali.

Wstrząs w kopalni Mysłowice-Wesoła. Nie żyje jeden z górników

Wstrząs w kopalni Mysłowice-Wesoła. Nie żyje jeden z górników

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Temperatura powietrza w czwartek rano spadła w części kraju poniżej zera stopni. Do Polski napływają zimne i wilgotne masy powietrza pochodzenia arktycznego. Miejscami pada deszcz i deszcz ze śniegiem.

Niż znad Ukrainy podrzuca nam zimne powietrze. Gdzie ścisnął lekki mróz?

Niż znad Ukrainy podrzuca nam zimne powietrze. Gdzie ścisnął lekki mróz?

Źródło:
tvnmeteo.pl

"Jak mistrzowie łakoci wprzody podarują, gdy kształtnie w obiecadło chłopięta wprawują. Obiecadło, czyli"? Na to pytanie za milion złotych odpowiadał w programie "Milionerzy" pan Sławomir Świątecki z Katowic.

Pytanie za milion złotych w "Milionerach" o obiecadło

Pytanie za milion złotych w "Milionerach" o obiecadło

Źródło:
Milionerzy TVN

To będzie emocjonująca druga tura wyborów na prezydenta Zgierza (woj. łódzkie). Zmierzą się ze sobą obecny włodarz Przemysław Staniszewski z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Łukaszem Wróblewskim. Gdyby urzędujący prezydent wygrał wybory, może mieć problem ze stworzeniem większości w radzie miasta. Z jego komitetu mandaty uzyskało tylko czterech radnych, z Prawa i Sprawiedliwości sześciu. Stabilną większość ma natomiast KO, która uzyskała 11 mandatów, a dwa Trzecia Droga.

Prezydent bez poparcia walczy z kandydatem KO. "Prędzej zjem swoje stare trampki, niż wejdę z nim w koalicję"

Prezydent bez poparcia walczy z kandydatem KO. "Prędzej zjem swoje stare trampki, niż wejdę z nim w koalicję"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę wyborcy w drugiej turze wyborów samorządowych otrzymają tylko jedną kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów na lokalnych włodarzy. - W piątek i niedzielę odbędą się konferencje wyborcze organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze - poinformował rzecznik KBW Marcin Chmielnicki. W piątek o godzinie 17.30. W niedzielę cztery konferencje wyborcze zaplanowano na godziny: 10.00, 13.30, 18.30 i 22.00.

W niedzielę druga tura wyborów samorządowych. Tak będzie wyglądało to głosowanie

W niedzielę druga tura wyborów samorządowych. Tak będzie wyglądało to głosowanie

Źródło:
PAP

Escobar, nazwisko jednego z najbardziej znanych i wpływowych baronów narkotykowych w historii, nie może być zarejestrowane jako znak towarowy w Unii Europejskiej - zadecydował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Nazwisko barona narkotykowego na wokandzie. Decyzja TSUE

Nazwisko barona narkotykowego na wokandzie. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

Spiker Mike Johnson ogłosił, że podtrzymuje swój plan wprowadzenia pod obrady izby projektów ustaw dotyczących środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela i państw regionu Indo-Pacyfiku. Czwarty projekt ma dotyczyć środków "przeciwstawienia się Rosji, Chinom i Iranowi". Johnson przekazał, że głosowania w tej sprawie mają się odbyć w sobotni wieczór. Prezydent Joe Biden poparł zaproponowany pakiet ustaw, zaapelował do obu izb Kongresu o szybkie uchwalenie tych projektów i zapowiedział, że niezwłocznie je podpisze.

Izba Reprezentantów USA ma się zająć pakietem dla Ukrainy. Biden: trzeba wysłać światu sygnał

Izba Reprezentantów USA ma się zająć pakietem dla Ukrainy. Biden: trzeba wysłać światu sygnał

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Film "Diuna: część druga" jest już dostępny w Playerze. Produkcja Warner Bros. Discovery trafiła do kin pod koniec lutego i okazała się wielkim hitem. Teraz można ją obejrzeć w swoim domu.

Film "Diuna: część druga" już dostępny w Playerze

Film "Diuna: część druga" już dostępny w Playerze

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczęło się wycofywanie rosyjskich żołnierzy z Górskiego Karabachu, byłej armeńskiej enklawy na terytorium Azerbejdżanu - ogłosił w środę Kreml. Według Politico, Moskwa planuje wysłać ich na Ukrainę. Portal pisze o "zaskakującym oświadczeniu" i przypomina bezczynność rosyjskich "sił pokojowych" w obliczu zeszłorocznej ofensywy Azerbejdżanu w spornym regionie, która doprowadziła do upadku samozwańczej republiki i masowego exodusu ormiańskich uchodźców.

"Zaskakujące oświadczenie" Kremla. Rosja wycofuje żołnierzy z ważnego regionu

"Zaskakujące oświadczenie" Kremla. Rosja wycofuje żołnierzy z ważnego regionu

Źródło:
PAP, Politico