Polska

Arcybiskup Ryś: dostałem dwa zgłoszenia w ostatnich dwóch tygodniach dotyczące małoletnich

Polska

Abp Grzegorz Ryś wziął udział w obradach Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski
Abp Grzegorz Ryś wziął udział w obradach Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polskitvn24
wideo 2/30

- Nikt w Kościele w Polsce nie udaje, że nie mamy problemu - powiedział w środę metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, przed rozpoczęciem obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Przyznał, że w ciągu "ostatnich dwóch tygodni" otrzymał dwa zgłoszenia od ofiar, dotyczące nadużyć seksualnych ze strony duchownych. Dodał, że w obu przypadkach chodziło o osoby małoletnie.

W środę w Warszawie odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, których głównym tematem jest omówienie dalszych działań Kościoła w Polsce w sprawie ochrony małoletnich przed nadużyciami seksualnymi osób duchownych.

"Mam nadzieję, że się - mówiąc moim językiem - nawracamy"

Jak zaznaczył metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, więcej będzie można powiedzieć po zebraniu.

- Są pewne projekty, musimy je przedyskutować. Mam nadzieję - mówiąc moim językiem - że się nawracamy i idziemy do przodu - powiedział w rozmowie z dziennikarzami przed rozpoczęciem spotkania.

Zapytany o to, czy w instrukcjach dla duchownych, które wydał, znajdował się zapis nakazujący zgłaszanie przypadków pedofilii świeckim organom ścigania odpowiedział, że "przecież takie jest prawo państwowe i my to robimy".

- We wszystkich instrukcjach, jakie wychodzą w Kościele jest napisane, że się stosujemy do prawa państwowego. We wszystkich jakie znam - zaznaczył.

"To jest decyzja Stolicy Apostolskiej"

Arcybiskup Ryś odniósł się także do przenoszenia do stanu świeckiego duchownych, którym udowodniono wykorzystywanie seksualne małoletnich. Wyjaśnił, że decyzja o tym należy do papieża, a dokładnie do Kongregacji Nauki Wiary.

- We wszystkich procesach kanonicznych to wygląda w ten sposób, że robimy dochodzenie wstępne i akta przesyłamy do Watykanu. Jeśli kongregacja sama prowadzi proces, to po prostu dostajemy wynik końcowy. Każdy sądzony ksiądz ma możliwość się od tego odwołać raz i drugi. Dopiero jak zapadnie ostateczna decyzja albo się nie odwoła, to wtedy jest z automatu przeniesiony do stanu świeckiego. Ale to nie jest decyzja biskupa, tylko to jest decyzja Stolicy Apostolskiej - powiedział.

"Są pewne projekty, musimy je przedyskutować"
"Są pewne projekty, musimy je przedyskutować"tvn245

"Nikt w Kościele w Polsce nie udaje, że nie mamy problemu"

Hierarcha zapewnił także, że "nikt w Kościele w Polsce nie udaje, że nie mamy problemu". - Chcemy go rozwiązać - podkreślił.

Zapytany, co zrobił w tej sprawie na terenie podległej mu archidiecezji łódzkiej, hierarcha odpowiedział, że przed jego przyjściem do Łodzi "te rzeczy były już poustawiane". - Jest bardzo sensowny człowiek, który jest człowiekiem pierwszego kontaktu (delegatem - przyp. red.). Jest drugi, który odpowiada za kontakt w wymiarze duchowym, jeśli ktoś potrzebuje takiej pomocy, także psychologicznej, więc jeśli chodzi o instytucje, to ja na ich brak nie narzekam - zaznaczył abp Ryś.

Dodał, że w ostatnim czasie "wszyscy ludzie zatrudnieni przez Kościół" otrzymali dokument "Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo-duszpasterskiej" opracowane przez archidiecezję.

- Wszyscy mają tydzień na podpisanie deklaracji, że będą ich przestrzegać. Teraz czekam w ciągu tygodnia na zwrot tych wszystkich deklaracji. Pierwsi te deklaracje podpisali wszyscy biskupi - przekazał metropolita łódzki.

Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo-duszpasterskiej Archidiecezji Łódzkiej >

Abp Ryś: otrzymałem dwa zgłoszenia

Pytany, czy w ostatnich dniach otrzymał więcej zgłoszeń od ofiar pedofilii, zaprzeczył. - Jestem cały czas w kontakcie z tym księdzem, który odpowiada za pierwszy kontakt i są zgłoszenia, ale żeby więcej? Nie - zapewnił. Dodał, że "w ostatnim czasie" dostał dwa zgłoszenia. Dopytywany w jakim konkretnie okresie pojawiły się te zgłoszenia, sprecyzował, że "ostatnich dwóch tygodni".

Pytany przez dziennikarzy potwierdził, że zgłoszenia dotyczyły osób małoletnich.

"Będę doradzał, żeby było naprawdę dobrze dla ofiar"

Koordynator do spraw ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski ojciec Adam Żak przed rozpoczęciem obrad został zapytany przez dziennikarzy, czy w środę zapadną jakieś decyzje.

- Jestem przekonany, że tak - odpowiedział. - Nie jestem rzecznikiem ani uczestnikiem Rady Stałej. Jestem doradcą. I będę doradzał, żeby było naprawdę dobrze dla ofiar, dla wszystkich, którzy tutaj są po sprawiedliwość i po uczciwość - zapewnił o. Żak.

Dziennikarze pytali duchownego także o instrukcję w sprawie ochrony osób małoletnich wydaną w 2001 roku przez papieża Jana Pawła II. Zdaniem ojca Żaka "ona była i jest stosowana, z tym, że pewnie z różną empatią i różnymi skutkami".

- Żeby było naprawdę dobrze, te środki są już znane i państwu i mnie, także nie ma tej chwili specjalnej potrzeby ukonkretyzowania czegokolwiek - dodał.

Obrady Rady Stałej KEP o ochronie małoletnich w Kościele

W środę podczas obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski odbywa się kilkugodzinne szkolenie dla arcybiskupów metropolitów (w ramach Kościoła katolickiego w Polsce jest 14 metropolii rzymsko-katolickich oraz jedna greckokatolicka).

Jego tematem będzie wdrażanie w życie zasad wprowadzanych przez list apostolski motu proprio papieża Franciszka "Vos estis lux mundi" ("Wy jesteście światłem świata") opublikowany przez Stolicę Apostolską 9 maja.

W dokumencie papież ogłosił nowe procedury w sprawie zgłaszania przypadków molestowania i przemocy seksualnej oraz rozliczania biskupów z ich działań. Jego normy obowiązywać będą w całym Kościele katolickim od 1 czerwca tego roku. Po zakończeniu środowych obrad Rady Stałej o godzinie 16.30 odbędzie się konferencja prasowa.

Zadania i skład Rady Stałej KEP

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski ma za zadanie przygotowanie spraw na Zebranie Plenarne i Rady Biskupów Diecezjalnych, czuwa nad wykonaniem ich decyzji oraz koordynuje prace Konferencji Episkopatu Polski.

Tworzą ją z urzędu: przewodniczący KEP, zastępca przewodniczącego KEP, prymas Polski, kardynałowie kierujący diecezjami i sekretarz generalny KEP oraz wybrani przez Zebranie Plenarne biskupi: sześciu diecezjalnych i dwóch pomocniczych. Wyboru dokonuje się na okres pięciu lat, z możliwością wyboru na drugą kadencję.

Obecnie w skład Rady Stałej wchodzą z urzędu: przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, zastępca przewodniczącego KEP abp Marek Jędraszewski, Prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

Z wyboru w Radzie Stałej jest sześciu biskupów diecezjalnych: metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, metropolita gdański abp Sławoj Leszek-Głódź, metropolita wrocławski abp Józef Kupny, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, bp Andrzej Czaja, biskup opolski. W skład Rady wchodzi też dwóch biskupów pomocniczych. Są to: bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej i bp Piotr Turzyński, biskup pomocniczy diecezji radomskiej.

Autor: akr/adso / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości