Polska

Arcybiskup podejrzewany o pedofilię. Polska prosi o pomoc Watykan i Dominikanę

Polska

tvn24Abp. Józef Wesołowski jest podejrzewany o pedofilię

Dwa wnioski o pomoc prawną: do Watykanu i Dominikany wystosowała warszawska prokuratura okręgowa; oba dotyczą b. nuncjusza apostolskiego na Dominikanie abp. Józefa Wesołowskiego. Wesołowski i ks. Wojciech G. mieli dopuszczać się seksualnego wykorzystywania nieletnich na Dominikanie. Ks. G. usłyszał już zarzuty w tej sprawie.

- Wniosek skierowany do Watykanu zawiera prośbę o przekazanie nam całej dokumentacji odnośnie abp. Wesołowskiego. Z kolei wniosek skierowany do dominikańskich śledczych wskazuje na konkretne informacje odnoszące się do arcybiskupa, które chcemy uzyskać. Wniosek ten jest obszerny i szczegółowy, z kolei nasze postulaty we wniosku do Watykanu mają charakter bardziej ogólny - powiedział w piątek rzecznik warszawskiej prokuratury Przemysław Nowak. Oba wnioski zostały sformułowane jeszcze w końcu lutego, w piątek poinformowało o nich radio RMF. Podstawą dla prokuratury do wszczęcia tego śledztwa były informacje, jakie uzyskała z polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Bogocie. Placówka potwierdziła w prokuraturze na Dominikanie, że prowadzi postępowanie w sprawie dotyczącej dwóch polskich obywateli.

Stolica apostolska ma już wszystkie akta

Prokurator przypomniał, że dotychczas polscy śledczy otrzymali pod koniec grudnia zeszłego roku odpowiedź z Watykanu, w której wskazano, że arcybiskup jest obywatelem państwa watykańskiego, zaś prawo karne Watykanu nie zezwala na ekstradycję własnego obywatela. Watykan poinformował też, że prowadzi własne postępowanie w sprawie abp. Wesołowskiego. Z kolei w połowie stycznia z Dominikany polska prokuratura uzyskała informację, że całość tamtejszych akt w sprawie abp. Wesołowskiego trafiła do Watykanu. Przekazanie tamtejszych akt Watykanowi nastąpiło "na wniosek władz Kościoła katolickiego".

- Pomimo powyższych ustaleń i informacji Prokuratura Okręgowa w Warszawie nadal będzie podejmowała czynności, mające na celu uzyskanie materiału dowodowego pozwalającego na potwierdzenie lub wykluczenie popełnienia przez byłego nuncjusza apostolskiego na Dominikanie przestępstw naprzeciwko wolności seksualnej i obyczajowości na szkodę małoletnich poniżej lat 15 - zapowiadał wtedy prok. Nowak.

B. nuncjusz apostolski chroniony?

Jeszcze w listopadzie zeszłego roku z Dominikany trafiła do Polski obszerna partia materiałów odnosząca się do tego śledztwa. - Jak się okazało, materiały te wyłącznie dotyczyły ks. Wojciecha G. - zaznaczył prok. Nowak. Przebywający w Polsce ks. G. został w połowie lutego zatrzymany, prokuratura zarzuciła mu m.in. obcowanie płciowe z małoletnim oraz molestowanie. Ksiądz nie przyznał się do zarzutów i odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu do 12 lat więzienia. Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa uwzględnił wniosek prokuratury o aresztowanie podejrzanego na trzy miesiące. Sąd uzasadnił tę decyzję m.in. dużym prawdopodobieństwem popełnienia zarzucanych czynów i grożącą wysoką karą. 18 marca sąd okręgowy ma rozpoznać zażalenie obrony na aresztowanie ks. G.

Autor: AP/mieś / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: