"Każdy ma prawo do swoich poglądów". Abp Jędraszewski pozostaje w kapitule medalu

Polska

Nie będzie śledztwa w sprawie słów arcybiskupa Jędraszewskiego [materiał "Polska i Świat" TVN24"]tvn24
wideo 2/8

Krakowscy radni odrzucili w środę projekt uchwały, która miała wykluczyć metropolitę krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego z kapituły przyznającej medal Cracoviae Merenti. - Najgorszą rzeczą jest dostosowanie prawa do bieżącej sytuacji politycznej - przekonywał prezydent miasta Jacek Majchrowski.

Projekt złożył przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec z Platformy Obywatelskiej. Za przyjęciem głosowało 16 radnych, przeciwko było 24. Nikt się nie wstrzymał od głosu. Medal Cracoviae Merenti przyznawany jest za szczególne zasługi dla Krakowa. W kapitule zasiadają prezydent miasta, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego i metropolita krakowski.

"Postawy niegodne" Krakowa

Dominik Jaśkowiec chciał, aby zamiast metropolity w kapitule zasiadł powoływany przez Radę Miasta przedstawiciel środowisk kultury i sztuki. Podczas środowej sesji rady miasta argumentował, że jego propozycja jest konsekwencją złożonych wcześniej przez niego deklaracji oraz licznych interwencji mieszkańców miasta.

- Arcybiskup Marek Jędraszewski jest znany ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi i działań, które dzielą mieszkańców naszego miasta, nienawiści i pogardy do osób o innym światopoglądzie - zaznaczył. Według niego takie działania i postawy nie mogą być akceptowane w Krakowie, który szczyci się mianem miasta otwartego, europejskiej stolicy kultury. - Odrzucenie tego projektu uchwały będzie wyrażeniem akceptacji dla postaw niegodnych w naszym mieście - oświadczył Jaśkowiec.

Klub PiS przeciwko

Przewodniczący klubu PiS Michał Drewnicki poinformował, że cały jego klub jest przeciwko projektowi uchwały.

- Przewodniczący Jaśkowiec pięknie mówi o poszanowaniu poglądów, różnych opinii, a ta uchwała chce rugować osoby o poglądach odmiennych, niż ma przewodniczący Jaśkowiec - zaznaczył. Według Drewnickiego jest to kolejne polityczne działanie Jaśkowca, któremu wcześniej nie podobały się poglądy ojca Agnieszki Radwańskiej, przez co nie otrzymała ona honorowego obywatelstwa miasta. - To kolejny taki przypadek, że jeżeli jest osoba, z którą nie zgadza się pan przewodniczący, będzie ona rugowana. Dlatego my, jako klub PiS nie zgadzamy się z tym stanowiskiem, każdy ma prawo do swoich poglądów - mówił Drewnicki. Jak dodał, "tym projektem funkcja przewodniczącego została upokorzona".

Przeciwko także prezydent

Negatywną opinię wobec projektu Jaśkowca wyraził prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który stwierdził, że "jest to działanie polityczne".

- Rozumiem, że się można nie zgadzać z niektórymi wypowiedziami księdza arcybiskupa, ale nie jest to powód, żeby go usuwać z kapituły najwyższego odznaczenia krakowskiego - powiedział prezydent w Radiu Kraków. Majchrowski zauważył, że jest to kwestia stanowiska, a nie konkretnej osoby i przypomniał, że w skład kapituły pod przewodnictwem prezydenta miasta wchodzi także metropolita krakowski i rektor UJ. - Tak działało to od zawsze. Byłem w kapitule z kardynałem (Franciszkiem) Macharskim, kardynałem (Stanisławem) Dziwiszem, teraz jestem z arcybiskupem Jędraszewskim. Może za jakiś czas przyjdzie kolejny metropolita. Jak do Krakowa wróci ksiądz (metropolita łódzki, Grzegorz) Ryś, którego wszyscy uwielbiają, to znowu zmienimy uchwałę? - pytał Majchrowski.

- Najgorszą rzeczą jest dostosowanie prawa do bieżącej sytuacji politycznej - podkreślił.

KIM JEST ARCYBISKUP MAREK JĘDRASZEWSKI? SYLWETKA ARCYBISKUPA METROPOLII KRAKOWSKIEJ I PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI - CZYTAJ WIĘCEJ W MAGAZYNIE TVN24

Autor: akw//rzw//kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24