Polska

Były szef MON: Macierewicz robi krzywdę ofiarom katastrofy smoleńskiej

Polska

Były szef MON: Macierewicz robi krzywdę ofiarom katastrofy smoleńskiej
tvn24Na Westerplatte odczytano apel smoleński

Przy całym szacunku da ofiar tragedii smoleńskiej, nie należy jej mieszać z innymi ważnymi rocznicami - powiedział były szef MON Tomasz Siemoniak. Odniósł się w ten sposób do faktu przywołania pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej w odczytanym Apelu Poległych w czasie porannych uroczystości na Westerplatte.

- Minister Macierewicz widać chce postawić na swoim za wszelką cenę. Negatywne komentarze, które z różnych stron padały przy okazji rocznicy Powstania Poznańskiego (Czerwca '56) czy Powstania Warszawskiego powinny dać mu do myślenia, że w gruncie rzeczy robi krzywdę ofiarom tragedii smoleńskiej, forsując przy każdej okazji przywołanie tej pamięci - powiedział były szef MON Tomasz Siemoniak.

Dodał, że zapewne, gdy ktoś inny obejmie MON, to się zmieni. - Przy całym szacunku da ofiar tragedii smoleńskiej nie należy mieszać tej tragedii z innymi ważnymi rocznicami. Ona ma swoje miejsce, swoje obchody, pomniki. Tam należy czcić pamięć osób, które zginęły - zaznaczył Siemoniak.

Mariusz Witczak z PO skomentował, że "jest to bardzo przykra informacja, że po raz pierwszy za rządów PiS-u agitacja polityczna, w tym przypadku polityka smoleńska, cała koncepcja ideowa PiS-u została wprowadzona w funkcjonowanie wojska" - Wojsko do tej pory było apolityczne i było wolne od tego typu ingerencji politycznych - dodał.

Podkreślił, że Antoni Macierewicz buduje politykę smoleńską opartą na kłamstwach. - Uprawia tę politykę mówiąc o poległych, sugerując zamach, wprowadzając te politykę smoleńską na wszystkie najważniejsze uroczystości: święto Wojska Polskiego, święto Lotnictwa - dodał.

"Każde przegięcie zniechęca ludzi"

Piotr Apel z Kukiz'15 podkreślił, że nie ma wątpliwości, że kwestia smoleńska jest bardzo istotna dla Polski. - Natomiast podobnie ważne jest uczczenie pamięci Powstańców Warszawskich. Nikt jednak nie proponuje apelu dla powstańców, czy Żołnierzy Wyklętych na każdej możliwej uroczystości - zwrócił uwagę. - Myślę, że każde przegięcie, każde tego typu działanie powoduje, że tak naprawdę zniechęca się ludzi do godnego i autentycznego przeżywania tak ważnej historii jak tragedia smoleńska - powiedział Apel.

- Dobre miejsce i czas na odczytanie apelu smoleńskiego to jest 10 kwietnia - podkreślił Jakub Stefaniak z PSL.

- Myślę, że te działania, które prowadzi PiS mogą spowodować efekt zupełnie odwrotny. Mogą po prostu ludziom zohydzić tę rocznicę, tę katastrofę. A to byłoby najgorsze - stwierdził.

Dodał, że "przykra jest sytuacja, kiedy w czasie obchodów ważnego wydarzenia historycznego są ludzie, którzy biją brawo, a z drugiej strony stoją tacy, którzy zaciskają ze złości zęby".

Michał Dworczyk z PiS powiedział, że to iż ofiary katastrofy smoleńskiej są przywoływane w apelu jest elementem polskiej tradycji wojskowej i nie ma w tym nic dziwnego.

"Każde przegięcie zniechęca ludzi"
"Każde przegięcie zniechęca ludzi"tvn24

Apel smoleński

W czasie porannych uroczystości obok obrońców Westerplatte i innych bohaterów walk o niepodległość Rzeczypospolitej, cześć oddano także prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce, ostatniemu prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie - Ryszardowi Kaczorowskiemu oraz dowódcom wojskowym, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem, w tym gen. Franciszkowi Gągorowi, gen. Andrzejowi Błasikowi i gen. Bronisławowi Kwiatkowskiemu.

W apelu pojawiło się też odwołanie do "wszystkich, którzy w tragiczny poranek 10 kwietnia polegli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, w drodze na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej". - Wiernie pracowaliście dla Polski i polegliście, wypełniając patriotyczny obowiązek. Pamięć o Waszej służbie dla ojczyzny i tragicznej śmierci pozostanie na zawsze w sercach rodaków - odczytano w apelu, po którym nastąpiła salwa honorowa.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz wydał zalecenie wszystkim jednostkom w kraju, by w czasie każdej uroczystości, w której bierze udział wojsko, odczytywany był apel smoleński.

Apel smoleński na Westerplatte. "Wszyscy, którzy w tragiczny poranek 10 kwietnia polegli..."
Apel smoleński na Westerplatte. "Wszyscy, którzy w tragiczny poranek 10 kwietnia polegli..."gdansk.pl

Autor: js/ja / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości