Polska

Apel o oddawanie krwi "w związku z atakiem na prezydenta Gdańska"

Polska

Rzecznik prezydenta Gdańska: Paweł Adamowicz jest operowany, nie wiadomo, jak długo potrwa operacja
Rzecznik prezydenta Gdańska: Paweł Adamowicz jest operowany, nie wiadomo, jak długo potrwa operacjatvn24
wideo 2/21

W związku z atakiem na prezydenta Gdańska i koniecznością zapewnienia krwi bardzo prosimy o oddawanie tego cennego leku zwłaszcza przez osoby z grupą krwi 0 RhD- (minus) - zaapelowało gdańskie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Podkreśliło, że chętne osoby powinny się zgłaszać od rana.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany przez nożownika podczas niedzielnego "Światełka do Nieba" WOŚP. Po reanimacji na miejscu zdarzenia został przewieziony do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Został tam poddany operacji. Lekarze oceniają stan zdrowia pacjenta jako "bardzo poważny".

- Ugodzenie nożem jest sytuacją bardzo ciężkiego uszkodzenia ciała. Może dojść do krwotoku wewnętrznego, uszkodzenia narządów miąższowych - tłumaczył na antenie TVN24 pomorski lekarz wojewódzki Jerzy Karpiński.

"Bardzo prosimy o oddawanie cennego leku"

W związku z atakiem apel o pomoc wystosowało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. "Bardzo prosimy o oddawanie tego cennego leku zwłaszcza przez osoby z grupą krwi 0 RhD- (minus)" - zaapelowano w komunikacie.

Jak wyjaśniono, są to uniwersalne krwinki, które można przetoczyć, kiedy nie zna się grupy krwi pacjenta.

W kolejnym wpisie centrum krwiodawstwa sprecyzowało, że "nie ma potrzeby", aby zgłaszać się w nocy, a "dawców przyjmujemy od godziny 7:15".

Jak przygotować się do oddania krwi?

Dawcą krwi może zostać osoba pełnoletnia, która nie przekroczyła 60. roku życia, o wadze nie niższej niż 50 kg.

Czynnikiem czasowo dyskwalifikującym może być zażywanie aspiryny w ciągu ostatnich pięciu dni, niektóre rodzaje szczepień oraz grypa i infekcje grypopodobne. Dyskwalifikuje także okres odczulania w alergii, okres miesiączkowania, pobyt w krajach o wysokiej zachorowalności na AIDS.

Na stałe dyskwalifikują między innymi: żółtaczka zakaźna, malaria, babeszjoza, a także choroby układu krążenia (wady serca, niewydolność krążenia), układu nerwowego (padaczka), pokarmowego, moczowo-płciowego i nerek, układu immunologicznego i endokrynnego. Oddać krwi nie mogą także nosiciele wirusa HIV oraz osoby uzależnione od leków lub alkoholu.

Apeluje się, aby nie oddawać krwi, jeżeli przez ryzykowne zachowania narażono się na niebezpieczeństwo. Każda oddana krew zostanie przebadana pod kątem wirusa HIV, wirusa zapalenia wątroby typu B (HBV), wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) lub krętkiem bladym (wywołującym kiłę).

Przed oddaniem krwi zalecane jest zjedzenie lekkiego posiłku i wypicie litra wody. Trzeba zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i numerem PESEL.

Całodobowa pomoc psychologiczna

- Wszystkie osoby wierzące proszę o modlitwę za prezydenta. Wiemy, że jutro [w poniedziałek - red.] część osób będzie oddawała krew. To był barbarzyński atak i dla nas wszystkich jest to niezmiernie trudna sytuacja - powiedziała w niedzielę wieczorem Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prasowy prezydenta Gdańska.

Poinformowała ona także, że Miasto Gdańsk uruchomiło całodobową pomoc psychologiczną.

Wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia, mogą zadzwonić do Punktu Interwencji Kryzysowej "Fundacji Fosa" pod numerem telefonu 787 960 860.

Rok po morderstwie
Rok po morderstwieFakty TVN
wideo 2/24

Autor: akw//rzw / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości