"Tragedia smoleńska będzie zbadana przez kompetentnych i uczciwych fachowców"

Macierewicz o ponownym badaniu katastrofy w Smoleńsku
Macierewicz o ponownym badaniu katastrofy w Smoleńsku
tvn24
tvn24Macierewicz zapowiada, że wyjaśnieniem katastrofy w Smoleńsku zajmą się uczciwi fachowcy

Szef MON Antoni Macierewicz zapowiedział, że w przyszłym tygodniu powinny zakończyć się prace dotyczące powstania komisji, która będzie miała zająć się wyjaśnieniem katastrofy smoleńskiej. Macierewicz przyznał, że na razie jeszcze nie wiadomo, kto się w niej znajdzie.

- W tych dniach kończą się prace nad powołaniem na nowo Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego - powiedział Macierewicz w czasie swojego wystąpienia przed sejmową komisją obrony.

Minister obrony zapowiedział, że sprawą zajmą się fachowcy, którzy katastrofę smoleńska "wyjaśnią na najwyższym poziomie". Komisja wyjaśnianiem katastrofy ma zająć się "natychmiast, kiedy powstanie".

- Sprawa związana z tragedią smoleńską będzie zbadana przez kompetentnych, uczciwych i chcących dojść do prawdy fachowców - obiecał Macierewicz.

Dodał, że w składzie komisji, która ponownie będzie miała zająć się wyjaśnieniem katastrofy w Smoleńsku, znajdą się także międzynarodowi eksperci.

W czasie niedawnej uroczystości w Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie Macierewicz powiedział, że "wyjaśnienie tej tragedii jest najwyższym wyzwaniem i honorem Wojska Polskiego i państwa polskiego".

Katastrofa w Smoleńsku

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Katastrofę zbadała komisja, którą kierował ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller. W przedstawionym w lipcu 2011 r. raporcie komisja ustaliła, że przyczyną katastrofy było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, czego konsekwencją było zderzenie samolotu z drzewami, prowadzące do stopniowego niszczenia konstrukcji Tu-154M. Komisja podkreśla, że ani rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu. Premier Beata Szydło poinformowała we wtorek, że strona internetowa komisji Jerzego Millera została zamknięta. Na stronie dostępny był m.in. raport komisji na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej (w wersjach po polsku, angielsku i rosyjsku). Podawano tam także, jaki był skład komisji. Śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy nadal prowadzi Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Autor: PM/ja / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości