Polska

Anodina zaprasza podkomisję smoleńską do Moskwy

Polska

Przyczyny katastrofy
tvn24Anodina zaprosiła do Rosji członków podkomisji mającej na celu zbadanie katastrofy smoleńskiej ("Czarno na białym", 16.09.2016)

Szefowa Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK), badającego wypadki lotnicze w Rosji, Tatiana Anodina, zaprosiła do Moskwy przedstawicieli polskiej podkomisji badającej katastrofę smoleńską - poinformował w niedzielę Kazimierz Nowaczyk, wiceszef podkomisji.

Nowaczyk powiedział, że podkomisja skorzysta z zaproszenia, ale nie wiadomo jeszcze, kiedy dojdzie do spotkania.

- Pani Anodina zaprasza przedstawicieli podkomisji na spotkanie w Moskwie. To otwarte zaproszenie, szczegóły są do ustalenia - powiedział w niedzielę Nowaczyk.

- Techniczne rozmowy muszą się przed tym odbyć. Oczywiście jesteśmy zainteresowani takim spotkaniem, przy czym wcześniej muszą zostać ustalone jego warunki, co jest oczywistą sprawą - mówił.

- Nie umiem sprecyzować, kiedy mogłoby dojść do takich technicznych uzgodnień naszych sekretariatów i ustalenia konkretnego terminu spotkania z szefową MAK - zaznaczył wiceszef komisji.

Raport MAK

MAK badał katastrofę smoleńską i w styczniu 2011 r. przedstawił swój raport. Za przyczyny tragedii MAK uznał m.in. błędy w pilotażu, zły dobór załogi, złamanie przepisów lotniczych, obecność osób postronnych w kabinie pilotów, zlekceważenie ostrzeżeń, braki w wyszkoleniu załogi i złą organizację lotu. Żadne z wytkniętych uchybień nie obciąża strony rosyjskiej.

10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński.

Informację o planowanym spotkaniu Anodiny z podkomisją smoleńską podał w sobotę portal RMF24.

Autor: mw//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych

Raporty:
Pozostałe wiadomości