Polska

Anna Maria Anders (PiS) z mandatem senatora

Polska


Kandydatka PiS zdobyła mandat senatora w wyborach uzupełniających w okręgu nr 59, obejmującym część województwa podlaskiego - poinformowała oficjalnie w poniedziałek nad ranem Okręgowa Komisja Wyborcza w Białymstoku. Głosowanie było konieczne, bo wybrany na senatora Bohdan Paszkowski z PiS został po jesiennych wyborach wojewodą podlaskim.

Okręg wyborczy nr 59 obejmuje podlaskie powiaty: augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski i zambrowski oraz Łomżę i Suwałki. Głosowanie wszędzie przebiegło spokojnie.

Blisko 4 tysiące głosów różnicy

Z podliczenia danych z protokołów wynika, iż na Annę Marię Anders oddano w niedzielnych wyborach 30 661 głosów (47,26 proc.). Drugi wynik miał Mieczysław Bagiński - kandydat PSL, wspierany także przez PO i Nowoczesną. Oddano na niego 26 618 głosów (41,03 proc.). Przegrał on także w wyborach w październiku 2015 roku

Kolejne wyniki uzyskali: Jerzy Ząbkiewicz (startujący z własnego komitetu wyborczego "Praca i Przyszłość - Jerzy Ząbkiewicz Senatorem Twojego Regionu") - 4 177 głosów, Szczepan Barszczewski (Partia KORWiN) - 1 992 głosy, Sławomir Gromadzki (zgłoszony przez komitet wyborczy wyborców "Szary Obywatel") - 764 głosy oraz Andrzej Chmielewski (Samoobrona) - 669 głosów.

Uprawnione do głosowania były w tym okręgu 341 382 osoby. Frekwencja wyborcza wyniosła 17,11 proc.

Paszkowski - który po zostaniu wojewodą podlaskim zwolnił mandat senatorski - jesienią ub.r. wygrał wybory w tym okręgu, zdobywając 76 569 głosów (49,65 proc.). Frekwencja wyborcza była wówczas dużo wyższa i wyniosła 42,8 proc. Również startujący wtedy w wyborach Bagiński miał - podobnie jak teraz - drugi wynik i uzyskał poparcie 42 671 wyborców.

Gratulacje kandydatce PiS złożył już m.in. marszałek Senatu, który zapowiedział, że złoży ona swoje ślubowanie już na najbliższym posiedzeniu tej izby.

Kolejne z rzędu wyborcze zwycięstwo. Gratulacje dla @pisorgpl i A.M. #Anders, która na najbliższym posiedzeniu #Senat złoży ślubowanie.— Stanisław Karczewski (@StKarczewski) March 7, 2016

Córka generała

Anna Maria Anders jest córką generała Władysława Andersa, urodziła się w Londynie. Kształciła się w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, zna sześć języków. Pracowała w biurze prasowym UNESCO w Paryżu, potem przez wiele lat w branży naftowej, m.in. w Australii, krajach Ameryki Północnej i Południowej.

Z jej biografii wynika, że w 1984 roku poznała swego przyszłego męża, amerykańskiego dyplomatę i wojskowego, Roberta Costę. Z tego związku ma syna, obecnie 23-letniego Roberta Władysława, który także jest wojskowym.

Do Polski zaczęła częściej przyjeżdżać w ostatnich latach, po śmierci męża i usamodzielnieniu się syna.

Od stycznia jest przewodniczącą Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W rządzie PiS pełni także funkcję pełnomocnika ds. dialogu międzynarodowego.

Od teraz - obok Jana Dobrzyńskiego i Tadeusza Romańczuka - będzie ona trzecim senatorem PiS z tego regionu.

Start w Podlaskiem był jej drugą próbą zdobycia mandatu senatora. W wyborach parlamentarnych jesienią 2015 roku niewielką różnicą głosów przegrała mandat w Warszawie; uzyskała wówczas w swoim okręgu 154 746 głosów (40,76 proc.), z czego w głosowaniu wśród amerykańskiej Polonii, także oddającej głosy na kandydatów z tego okręgu - aż 80,3 proc. Mandat zdobyła jednak wówczas kandydatka Platformy Obywatelskiej Barbara Borys-Damięcka, uzyskując 164 796 głosów (43,41 proc.).

Autor: dasz,ts/kk / Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości