Polska

Trzeci wynik w Polsce, ale w Senacie nie zasiądzie. Córka generała Andersa bez mandatu

Polska

Trzeci wynik w Polsce, ale w Senacie nie zasiądzie. Córka generała Anders bez mandatu
tvn24Anna Maria Anders nie została senatorem

Startująca z rekomendacji PiS do Senatu córka gen. Andersa, Anna Maria Anders, osiągnęła trzeci najlepszy wynik w Polsce. W parlamencie jednak nie zasiądzie. Przegrała w swym warszawskim okręgu o 10 tys. głosów z kandydatką PO Barbarą Borys-Damięcką. A do Senatu obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze.

Anna Maria Anders startowała z rekomendacji PiS w okręgu nr 44, który obejmuje warszawskie dzielnice Białołęka, Bielany, Śródmieście i Żoliborz. Przegrała z kandydatką PO Barbarą Borys-Damięcką.

Anders mandatu nie zdobyła, choć otrzymała 154 tys 746 głosów, co stanowi trzeci wynik w kraju. Więcej od niej uzyskała tylko poznańska senator Jadwiga Rotnicka (163,9 tys. głosów) i - co zdecydowało o niepowodzeniu kandydatki PiS - właśnie Borys-Damięcka, w tym samym co Anders okręgu (164,7 tys. głosów).

Liczy się tylko pierwszy na mecie

W wyborach do Senatu obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze. Oznacza to, że do izby wyższej parlamentu dostaje się w każdym okręgu jedynie "pierwszy na mecie", czyli osoba, która zgromadziła najwięcej głosów.

- Osiągnęła bardzo dobry wynik, jeden z najlepszych w Polsce. Uważam, że jednomandatowe okręgi wyborcze nie są dobrym rozwiązaniem. Przekonaliśmy się o tym w wyborach samorządowych, są gminy gdzie nie ma opozycji. Uważam, że JOW-y prowadzą do takich wynaturzeń - ocenił tę sytuację szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak.

Córka generała

Anders to córka generała Władysława Andersa i piosenkarki Ireny Anders. Urodziła się w Londynie, mieszka w Bostonie. Mimo, że ma wielu przyjaciół w PO, zdecydowała się na start z rekomendacji PiS. Namawiał ją do tego Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Jak sama przyznaje, do startu ostatecznie skłonił ją program PiS i przemówienie inauguracyjne prezydenta Andrzeja Dudy.

Autor: kło//rzw / Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości