Polska

"Mamy rząd, który próbuje przeprowadzić rewolucję moralną"

Polska

"W podręcznikach jest na przykład napisane, że ginekolog to nie dentysta, nie trzeba chodzić regularnie"
"W podręcznikach jest na przykład napisane, że ginekolog to nie dentysta, nie trzeba chodzić regularnie"tvn24
wideo 2/3

Jeśli chcemy chronić poczęte dzieci, mieć mniej aborcji, to jedyną drogą jest edukacją seksualna - przekonywała w "Kropce nad i" Anja Rubik, modelka i inicjatorka akcji #sexed.pl, poświęconej edukacji seksualnej. - Rząd powinien nas edukować w tych kwestiach - wtórował z kolei Robert Biedroń.

- To jest tak, że jednak w Polsce ten temat (edukacja seksualna - red.) jest nadal tematem tabu i nie ma edukacji seksualnej - mówiła modelka. - Bo obecnie wychowanie do życia w rodzinie nie jest edukacją seksualną. W podręcznikach jest na przykład napisane, że "ginekolog to nie dentysta, nie trzeba chodzić regularnie", że dziewczynki myślą wolniej niż chłopcy, nie ma nic o STD, chorobach przenoszonych drogą płciową - kontynuowała. Podkreśliła, że "w tej chwili lekarze zgłaszają, że jest wzrost" zachorowalności na te choroby.

"Rząd powinien nas edukować w tych kwestiach"
"Rząd powinien nas edukować w tych kwestiach"tvn24

- Nie ma mowy o tym (w obecnych podręcznikach do wychowania do życia w rodzinie - red.), że prezerwatywy są niezwykle ważne, zapobiegają niechcianej ciąży i chronią przed chorobami. Ta kampania była skierowana nie tylko do młodzieży, ale też do rodziców i osób w różnym wieku, podejmowaliśmy różne tematy - dodała.

- Anja Rubik robi to, co powinien robić rząd. Ten rząd powinien nas edukować w tych kwestiach - podkreślił.

"Jedyną drogą jest edukacja seksualna"

Prezydent Słupska podkreślił również, że jego zdaniem rzetelna edukacja seksualna w znaczny sposób zapobiega przemocy seksualnej. Jak mówił, "nie uczymy się najbardziej potrzebnych rzeczy, nie uczymy się, jak przeciwdziałać przemocy (seksualnej - red.)".

Rubik zaznaczyła z kolei, że "z badań wynika, że w krajach gdzie edukacja seksualna jest solidna, statystycznie jest mniej przemocy wobec kobiet oraz mniej aborcji".

"Mamy rząd, który próbuje przeprowadzić rewolucję moralną"
"Mamy rząd, który próbuje przeprowadzić rewolucję moralną"tvn24

- Dlatego, jeśli chcemy chronić te poczęte dzieci, jeśli chcemy mieć mniej aborcji, to jedyną drogą do tego jest edukacją seksualna - skwitowała modelka.

W kwietniu 2017 roku, Ministerstwo Zdrowia wycofało pigułkę "dzień po" ze sprzedaży bez recepty. Z kolei minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł stwierdził w lutym na antenie Radia Zet, że nie przepisałby takiej tabletki nawet kobiecie gwałconej.

- Mamy rząd, który próbuje przeprowadzić rewolucję moralną. W ich wizji społeczeństwa, kobieta jest gorsza. Kobieta nie jest w stanie mieć własnego zdania czy decydować o sobie - przekonywała Anja Rubik.

Zdaniem Roberta Biedronia, "żyjemy trochę w patologii".

"Taki klimat panuje"

Goście programu odnieśli się także do wypowiedzi Urszuli Dudziak, ekspertki Ministerstwa Edukacji Narodowej, której zdaniem u kobiet "pozbawionych oddziaływania plemników na organizm", a więc stosujących środki zapobiegawcze, 4,5-krotnie wzrasta ryzyko raka piersi.

- W Polsce taki klimat, jeśli chodzi o edukację seksualną, panuje - stwierdził Robert Biedroń.- Dzisiaj edukatorami są poseł Pawłowicz i ksiądz Oko, którzy opowiadają między innymi o "jałowości związków homoseksualnych" i to są dzisiejsi edukatorzy seksualni - zaznaczył. Dodał, że "to oni dziś mają tę tubę propagandową, za pomocą której głoszą farmazony i brakuje rzetelnej wiedzy".

"Była taka propozycja"

Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej, Anna Zalewska w listopadzie była pytana w radiu RMF FM o akcję edukacyjną #sexedpl.

Minister edukacji zaprosiła Rubik do wizyty w ministerstwie. - Razem przeczytamy rozporządzenie i podstawy programowe do wychowania do życia w rodzinie i (...) z ekspertami będziemy mogli pokazać, w jaki sposób małe dziecko między innymi przygotowuje się do dorosłego życia, do znajomości jego cielesności - zadeklarowała Zalewska.

Anja Rubik stwierdziła, że rzeczywiście "była taka propozycja wspólnego czytania podręczników", jednak do spotkania nie doszło ponieważ "nie dostała odpowiedzi z powrotem". - W przyszłym roku mam taki plan, że wypuścimy prawdziwy podręcznik do edukacji seksualnej - powiedziała modelka.

Akcja #sexed.pl

W akcję #sexed.pl, prowadzoną przez Anję Rubik, zaangażowało się wiele polskich gwiazd.

W ramach kampanii, z pomocą specjalistów w zakresie edukacji seksualnej oraz grupy "Dziewuchy Dziewuchom" stworzono listę głównych lekcji na temat edukacji seksualnej. Każdego z uczestników #sexed.pl poproszono, by opowiedział historię, która nawiązuje do jednej z lekcji.

Od 28 października, organizatorzy akcji codziennie publikowali w internecie jeden z 60- sekundowych filmów. ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ

Autor: JZ/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości