Polska

Merkel przyjedzie do Warszawy

Polska


Niemiecka kanclerz Angela Merkel przyjedzie w poniedziałek do Polski - potwierdził rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert. W Warszawie ma spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezydentem Andrzejem Dudą.

W Warszawie o godzinie 18 Merkel zostanie powitana z honorami wojskowymi - podał w oświadczeniu Seibert. Według rzecznika tematem rozmów mają być stosunki między Polską a Niemcami, sprawy europejskie oraz polityka zagraniczna.

Będzie to druga po Francji oficjalna wizyta niemieckiej kanclerz po zaprzysiężeniu nowego rządu. W piątek w Paryżu spotka się z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem.

W piątek z wizytą w Polsce przebywa minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem. Przed wylotem do Warszawy Maas podkreślił, że Niemcy opowiadają się za ścisłym partnerstwem z Polską "mimo różnych perspektyw", jakie polska i niemiecka strona reprezentują w kilku obszarach.

Nowy gabinet po sześciu miesiącach

Nowy gabinet Angeli Merkel został zaprzysiężony w środę, po blisko sześciu miesiącach od wyborów parlamentarnych w Niemczech. Jeszcze nigdy okres formowania gabinetu nie trwał w tym kraju tak długo. W wyborach do Bundestagu z 24 września 2017 roku zarówno chadecy, jak i socjaldemokraci odnotowali najgorsze wyniki w swej powojennej historii. Początkowo obóz chadecki chciał utworzyć koalicję z FDP i Zielonymi, jednak liberałowie zerwali rozmowy sondażowe. Chadecy przystąpili wówczas do rozmów sondażowych, a później koalicyjnych, z SPD, która przystąpiła do nich, choć początkowo planowała przejście do opozycji. O losie przyszłej koalicji ostatecznie zadecydowało wewnątrzpartyjne referendum wśród członków SPD, w którym mimo zgłaszanych przez wielu socjaldemokratów obiekcji dwie trzecie zagłosowało za odnowieniem koalicji.

Autor: js/mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości