Aneksja części Estonii i interwencja NATO z terytorium Polski. Największe ćwiczenia w tym roku

TVN24

tvn24Holenderska fregata rakietowa De Ruyter, która bierze udział w manewrach Steadfast Jazz 2013

6 tys. żołnierzy weźmie udział w rozpoczynających się dziś w Polsce i krajach bałtyckich natowskich ćwiczeniach z kolektywnej obrony. Steadfast Jazz 2013 to największe wojskowe wydarzenie roku w NATO.

- Polska przykłada wyjątkowo dużą wagę do tego ćwiczenia, nie tylko ze względu na sam fakt, że się odbywa to na naszym terytorium, ale Polska w Sojuszu Północnoatlantyckim bardzo mocno postuluje, żeby ćwiczeń było jak najwięcej - podkreślał kilka dni temu szef MON Tomasz Siemoniak.

25 państw, 6 tys. żołnierzy

Scenariusz ćwiczeń przewiduje, że fikcyjne państwo spoza NATO wysuwa roszczenia terytorialne wobec Estonii, następnie dokonuje aneksji części tego kraju. Zaś Rada Północnoatlantycka podejmuje decyzję o kolektywnej obronie i kieruje w rejon konfliktu siły odpowiedzi NATO (NATO Response Force, NRF). Zasadniczym miejscem ćwiczeń z wojskami będzie Polska - to na polskich poligonach odbędą się ćwiczenia sił lądowych, w polskiej przestrzeni powietrznej - manewry lotnictwa, a na południowym Bałtyku - ćwiczenia morskie. Część dowódczo-sztabowa ćwiczenia odbędzie się w Adazi koło Rygi na Łotwie oraz w kilkunastu innych dowództwach w państwach NATO.

W ćwiczeniach weźmie udział 25 państw, w tym trzy spoza NATO: Szwecja, Finlandia i Ukraina. Ćwiczyć będzie ok. 6 tys. żołnierzy, w tym ok. 3 tys. z Polski. Siły lądowe będą ćwiczyć na poligonie w Drawsku Pomorskim.

7 listopada ćwiczących żołnierzy odwiedzą m.in. prezydent Bronisław Komorowski, sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen i ok. 400 innych osób. Zaproszeni zostali m.in. wszyscy attache obrony akredytowani w Polsce.

Test gotowości

Steadfast Jazz 2013 to największe manewry NATO, zarazem test gotowości sił NATO.

Zgodnie z zasadami nomenklatury NATO "S" w "Steadfast" oznacza, że uczestniczą w nich elementy SHAPE (Supreme Allied Power Europe) - Naczelnego Dowództwa Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie, "J" rozpoczynające "Jazz" wskazuje, że są to ćwiczenia "joint", czyli połączone, angażujące siły lądowe, powietrzne, morskie i specjalne. NRF zostały utworzone w 2003 r., dotychczas nie uczestniczyły w regularnych działaniach bojowych. Pomagały w zabezpieczeniu igrzysk olimpijskich w Atenach, niosły pomoc ofiarom huraganu Katrina i trzęsienia ziemi w Pakistanie.

Pododdziały wydzielone do NRF uczestniczyły do tej pory w 17 ćwiczeniach, przeprowadzonych w 14 krajach, jednak na mniejszą skalę niż Steadfast Jazz.

Autor: mac//kdj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: