Polska

Andrzej Wróbel nowym sędzią Trybunału

Polska

fotorzepaAndrzej Wróbel został nowym szefem Trybunału

Prof. Andrzej Wróbel został wybrany w piątek przez Sejm na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Jego kandydaturę zgłosiły m.in. kluby PO i SLD.

Za Wróblem głosowało 243 posłów. Jego kontrkandydata, senatora PiS Piotra Andrzejewskiego, który został zgłoszony przez klub PiS, poparło 148 posłów. Większość konieczna do wyboru sędziego TK wynosiła 211 głosów.

Prof. Wróbel jest sędzią, orzeka w Izbie Pracy Sądu Najwyższego. Przez wiele lat pracował na UMCS w Lublinie, specjalizuje się w prawie unijnym, administracyjnym i pracy. Od marca 2005 r. jest wiceprzewodniczącym zespołu prawa europejskiego przy ministrze sprawiedliwości. Prof. Wróbla do Trybunału już raz - w grudniu minionego roku - zgłaszał klub SLD, ale nie poparła go wtedy PO.

Sejm musiał wybrać nowego sędziego w miejsce prof. Ewy Łętowskiej, której kadencja dobiegnie końca 28 maja. Łętowska była pierwszym w Polsce rzecznikiem praw obywatelskich, orzekała także w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, a od maja 2002 r. - w Trybunale Konstytucyjnym.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: fotorzepa

Pozostałe wiadomości