Polska

Andrzej Poczobut Dziennikarzem Roku 2011

Polska

Andrzej Poczobut Dziennikarzem Roku
TVN24Andrzej Poczobut Dziennikarzem Roku

Andrzej Poczobut, korespondent "Gazety Wyborczej", i działacz Związku Polaków na Białorusi został Dziennikarzem Roku 2011. W kategorii dziennikarstwo śledcze nagrodę otrzymali Alicja Krystyniak i Jakub Stachowiak ("Superwizjer" TVN). Doceniono ich za materiał "Po co nam ta casa?" - "odsłaniający dziwne powiązania szefa polskich sił powietrznych i przedstawicielki hiszpańskiej firmy Casa, która wygrała przetarg na zakup samolotów dla polskiej armii, mimo że jej oferta nie była najlepsza".

Mimo wszystko moja historia ma wydźwięk optymistyczny, bo pokazuje, że w XXI wieku nie da się zakneblować ust, a dyktatura przegrywa z techniką Andrzej Poczobut

W lipcu sąd skazał Poczobuta za zniesławienie prezydenta Aleksandra Łukaszenki na trzy lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.

Ks. Boniecki na drugim miejscu

Drugie miejsce w kategorii Dziennikarz Roku 2011 zajął ks. Adam Boniecki. Publiczność nagrodziła go owacją na stojąco. - Powinienem podziękować mojemu prowincjałowi, który nakazał mi milczenie - zażartował. Kolejne miejsca zajęli: Paweł Lisicki, Krzysztof Ziemiec i Wawrzyniec Smoczyński.

Dziennikarze "Superwizjera" TVN nagrodzeni

Podczas gali w hotelu Hilton w Warszawie wręczone zostały także nagrody Grand Press w kategoriach: dziennikarstwo śledcze, publicystyka, reportaż prasowy, radiowy i telewizyjny, wywiad i dziennikarstwo specjalistyczne. Przyznano nagrodę specjalną, którą otrzymał Wojciech Jagielski.

W kategorii dziennikarstwo śledcze nagrodę otrzymali Alicja Krystyniak i Jakub Stachowiak ("Superwizjer" TVN). Doceniono ich za materiał "Po co nam ta casa?" - "odsłaniający dziwne powiązania szefa polskich sił powietrznych i przedstawicielki hiszpańskiej firmy Casa, która wygrała przetarg na zakup samolotów dla polskiej armii, mimo że jej oferta nie była najlepsza".

W kategorii publicystyka zwyciężył Jacek Dziedzina, który w artykule "My som stond", opublikowanym w "Gościu Niedzielnym" próbował wyjaśnić, że "tożsamość narodowa nie zawsze pokrywa się z obywatelstwem, więc odpowiedzi na pytanie, czy Ślązak to Polak, mogą być różne".

Reportaże: prasowy, telewizyjny, prasowy

W kategorii reportaż prasowy nagrodzono tekst Izy Michalewicz "Jolanta i Ogień", który ukazał się w "Gazecie Wyborczej" w dodatku "Duży Format”. Reportaż opowiada historię Jolanty Brzeskiej, której śmierć stała się tragicznym symbolem ofiar eksmisji prowadzonych przez bezwzględnych nowych zarządców kamienic.

Reportaż Agaty Kaźmierskiej i Radosława Kietlińskiego "Talibowie – druga strona wojny", który można było obejrzeć w Polsat News otrzymał natomiast nagrodę w kategorii reportaż telewizyjny. Reportaż ten wyjaśnia, "jak doszło do tego, że talibowie, lud religijny i spokojny, przekształcili się w polityczny ruch, z którym nawet Amerykanie nie są w stanie wygrać".

W kategorii reportaż radiowy doceniono natomiast Patrycję Gruszyńską-Ruman ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za materiał "Wrócę, kiedy słońce już nie będzie mi potrzebne".

Reportaż, wyemitowany w Programie I Polskiego Radia, to opowieść o Emilu Barchańskim, 17-latku z Warszawy, zamordowanym w stanie wojennym przez służbę bezpieczeństwa, oraz jego matce, która nie pragnie zemsty, tylko pamięci o synu.

Wywiad i dziennikarstwo specjalistyczne

Nagroda Grand Press w kategorii wywiad trafiła do Anny Wacławik-Orpik za dwie rozmowy "Cały czas myślisz, z której strony przyjdzie atak", którego można było posłuchać w radiu Tokfm.pl.

Chcieliśmy wskazać osobę, którą niezwykle cenimy. Przez 15 była dla nas dziennikarskim wzorem Andrzej Skworz, redaktor naczelny miesięcznika "Press"

To rozmowy z chłopcem z domu dziecka, który opiekował się tam młodszą siostrą, oraz z pedagogiem pracującym w domu dziecka; obaj przytaczają dowody na to samo – że jedyną stosowaną metodą wychowawczą w takich placówkach jest przemoc psychiczna i fizyczna, zwłaszcza dzieci wobec dzieci.

Cykl pięciu tekstów Wawrzyńca Smoczyńskiego z "Polityki" nagrodzono natomiast w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne. Teksty Smoczyńskiego analizują współczesne światowe zjawiska polityczne i gospodarcze oraz to, jak Polska się w nie wpisuje.

Nagroda Specjalna dla Jagielskiego

Nagrodę specjalną Grand Press otrzymał w tym roku. Wojciech Jagielski. – Chcieliśmy wskazać osobę, którą niezwykle cenimy. Przez 15 była dla nas dziennikarskim wzorem – powiedział Andrzej Skworz, redaktor naczelny miesięcznika "Press".

Wojciech Jagielski od 20 lat pracuje w "Gazecie Wyborczej". Wcześniej związany był z Polską Agencją Prasową.

W tym roku nie przyznano nagrody w kategorii news.

Zwycięzcy w każdej kategorii Grand Press otrzymali czeki równowartości 1000 euro.

Kategoria Dziennikarz Roku - Andrzej Poczobut Kategoria Dziennikarstwo specjalistyczne - teksty Wawrzyńca Smoczyńskiego Kategoria Reportaż radiowy - najlepszy materiał Patrycji Gruszyńskiej-Ruman Kategoria Wywiad - Anna Wacławik-Orplik Kategoria Reportaż telewizyjny - materiał Kaźmierskiej i Kietlińskiego Kategoria Reportaż prasowy - Iza Michalewicz Kategoria Dziennikarstwo śledcze - nagroda za materiał Krystyniak i Stachowiaka Kategoria Publicystyka - tekst Jacka Dziedziny Nagroda Specjalna - Wojciech Jagielski Laureaci Grand Press

Zgłoszono 733 prace

Do tegorocznych nagród Grand Press zgłoszono 733 prace: teksty, audycje radiowe i telewizyjne, materiały internetowe. Najwięcej było wywiadów - aż 170, tradycyjnie mocno obsadzona była kategoria reportaż prasowy - 163 teksty; w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne konkurowały 123 prace, w kategorii publicystyka - 101, reportaż telewizyjny - 59, dziennikarstwo śledcze - 43, reportaż radiowy - 38, news - 36.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości