Andrzej Duda złoży przysięgę 6 sierpnia

Marcin Białek/CC BY-SA 3.0Kiedy Andrzej Duda obejmie urząd?

Zgodnie z sondażowymi wynikami II tury wyborów prezydentem został Andrzej Duda. Kalendarz wyborczy podpowiada, że obejmie on urząd 6 sierpnia.

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi wyniki wyborów po zebraniu danych ze wszystkich komisji wyborczych. Będzie to prawdopodobnie w poniedziałek późnym wieczorem.

Po wydaniu obwieszczenia ws. wyników wyborów i jego opublikowaniu w Dzienniku Ustaw ważność głosowania orzeka Sąd Najwyższy. Ma na to 30 dni, w tym czasie rozpatruje ewentualne protesty wyborcze.

Ostatnie i pierwszy

Zgodnie z Konstytucją RP kadencja prezydenta rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Staje się to - jak stanowi kodeks wyborczy - po złożeniu przysięgi wobec Zgromadzenia Narodowego.

Przysięga nowego prezydenta jest składana w ostatnim dniu urzędowania ustępującego prezydenta. W związku z tym, że rozpoczęcie kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej miało miejsce w dniu 6 sierpnia 2010 r., to koniec kadencji nastąpi w dniu 6 sierpnia 2015 r. Tego dnia Andrzej Duda powinien złożyć przysięgę, a więc zacząć urzędowanie w Pałacu Prezydenckim.

Autor: mn//rzw / Źródło: tvn24.pl, PKW

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Białek/CC BY-SA 3.0

Raporty:
Pozostałe wiadomości