"Wolna Polska była jego największą miłością". Prezydent wpisał się do księgi kondolencyjnej

TVN24

Wpis prezydenta w księdze kondolencyjnejtvn24
wideo 2/34

Wolna, suwerenna i niepodległa Polska była największą miłością byłego premiera Jana Olszewskiego, o którą walczył, dla której się trudził, której służył całym swoim pięknym życiem - napisał prezydent Andrzej Duda w księdze kondolencyjnej wyłożonej w kancelarii premiera. Wpisy można składać do dnia pogrzebu w godzinach 9.00 - 19.00.

"Z głębokim żalem żegnam ś.p. Pana Premiera Jana Olszewskiego, znamienitego prawnika, adwokata-obrońcę opozycji czasów PRL, ale i niezłomnego opozycjonistę antykomunistycznego. Człowieka, który był nie tylko świadkiem historii, ale który dzieje Polski współtworzył, był ich współlokatorem - jako młody uczestnik Powstania Warszawskiego, opozycjonista, polityk, premier, doradca prezydenta RP, Kawaler Orderu Orła Białego" - napisał prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że Jan Olszewski wszystko to "uczynił z pobudek patriotycznych w poczuciu obowiązku wiernej służby Ojczyźnie i Narodowi". "Wolna, suwerenna i niepodległa Polska była jego największą miłością, o którą walczył, dla której się trudził, której służył całym swoim pięknym życiem. Dziękuję Panie Premierze. Spoczywaj w Pokoju. Cześć jego pamięci!" - napisał prezydent.

Wcześniej do wystawionej w piątek księgi kondolencyjnej wpisali się między innymi premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Marek Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Marek Kuchciński napisał, że "Polska niewielu miała mężów stanu o tak wielkiej prawości, odwadze i mądrości. Bezgraniczna służba Ojczyźnie oraz oddanie idei demokratycznego państwa pozostaną dla nas zobowiązaniem". "Dziękuję, Panie Premierze, za wszystko co dla Polski i Polaków uczyniłeś" - dodał.

Wpisy można składać od poniedziałku do dnia pogrzebu w godzinach 9.00 - 19.00.

15 lutego rozpocznie się żałoba narodowa i dwudniowe uroczystości pogrzebowe.

Odszedł Jan Olszewski

Premier Jan Olszewski zmarł 8 lutego. Miał 88 lat. Był obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, stał na czele rządu w latach 1991-92, a także był m.in. doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Autor: mjz//rzw//kwoj / Źródło: PAP