TVN24 | Polska

Spotkanie z papieżem, rozmowa z włoskim prezydentem i premierem. Andrzej Duda we Włoszech

TVN24 | Polska

Autor:
asty
Źródło:
PAP
TVN24Andrzej Duda na lotnisku w Warszawie

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda przylecieli we wtorek po południu do Włoch. Prezydent w czasie pierwszej wizyty zagranicznej w nowej kadencji zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka. Spotka się też z najważniejszymi politykami włoskimi.

Andrzej Duda w czasie kampanii wyborczej zapowiedział, że swoją pierwszą wizytę po wygranych wyborach prezydenckich chciałby złożyć we Włoszech i w Watykanie. - Oznaczałoby to, że epidemia minęła - argumentował wówczas. Wizyta była początkowo planowana na maj w związku z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II, jednak w związku z epidemią COVID-19 w Europie wówczas nie doszła do skutku.

W środę przed południem prezydent odwiedzi Instytut Spallanzaniego, który zajmuje się między innymi badaniami nad szczepionką przeciwko koronawirusowi oraz metodami leczenia COVID-19. Spotka się tam z jego dyrektor generalną Martą Brancą. W obecności Dudy zostanie podpisane porozumienie pomiędzy Instytutem Spallanzaniego a Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładem Higieny. Po ceremonii prezydent i szefowa Instytutu Spallanzaniego spotkają się z mediami.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Różne spojrzenia na przyszłość budżetu, muszą się spotkać"

W środę prezydent Duda spotka się też z najważniejszymi politykami włoskimi: prezydentem Sergio Mattarellą, premierem Giuseppem Conte oraz marszałek Senatu Marią Elisabettą Alberti Casellati. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przekazał, że rozmowy polityczne będą dotyczyły przyszłości polityki europejskiej, w tym pakietu rozwojowego dla Europy w związku z pandemią oraz kwestii przyszłego budżetu Unii Europejskiej.

- Różne spojrzenia, jakie prezentują Polacy i Włosi na przyszłość tego budżetu, muszą się spotkać, żeby był on rzeczywiście wspólnym budżetem całej Europy - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Poinformował, że tematem rozmów będą też kwestie bezpieczeństwa. - Polska i Włochy leżą na różnych flankach NATO, więc mają różne priorytety bezpieczeństwa, ale musi nas połączyć to, byśmy wzajemnie swoje priorytety wspierali - podkreślił.

Wizyta na Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino

Następnie Andrzej Duda odwiedzi siedzibę Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa (IFAD) i weźmie udział w ceremonii podniesienia flagi RP jako nowego członka organizacji. Prezydent spotka się też z szefem IFAD Gilbertem F. Houngbo.

W czwartek rano prezydent Duda weźmie udział w odsłonięciu popiersia gen. Władysława Andersa w ambasadzie RP w Rzymie. Następnie uda się na Cmentarz Wojenny na Monte Cassino, gdzie złoży kwiaty oraz weźmie udział w krótkiej uroczystości, upamiętniającej poległych polskich żołnierzy. Para prezydencka odwiedzi też Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego oraz spotka się między innymi z burmistrz Cassino.

Na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino para prezydencka spotka się też z młodzieżą polskich szkół we Włoszech. Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda odbędą też rozmowę z gen. Alessandro Veltrim.

Prywatna audiencja u papieża Franciszka

W piątek 25 września prezydent złoży wizytę w Watykanie - ma ona związek z 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II, która przypada w tym roku. Prezydent zostanie przyjęty na prywatnej audiencji przez papieża Franciszka. Spotka się także z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem. Para prezydencka weźmie też udział w mszy przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.

- Rozmowy prezydenta i papieża Franciszka będą dotyczyć nie tylko kwestii historycznych, związanych z dziedzictwem Jana Pawła II, ale też bieżących problemów świata, w tym także nadchodzącej drugiej fali pandemii koronawirusa, która już teraz dotyka Europę - powiedział prezydencki minister.

Szczerski zaznaczył, że spotkanie z papieżem przypada w tygodniu, kiedy odbywać się będzie doroczna sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W tym roku ze względu na pandemię będzie ona miała w dużej części charakter zdalny. - To skłania do szerszych refleksji na temat relacji społeczno-gospodarczych na świecie, które będą rezultatem pandemii. Może ona bowiem doprowadzić do nowych różnic, do powstania nowych obszarów biedy i bogactwa, więc jest potrzebna głębsza refleksja i ona będzie towarzyszyła rozmowie prezydenta z Ojcem Świętym - powiedział Szczerski. Jak dodał, tematem rozmowy będzie też sytuacja na Bliskim Wschodzie. Para prezydencka wróci do kraju w piątek wieczorem.

Autor:asty

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości