Polska

Prezydent Duda: liczę na stabilną większość po wyborach. "Kawa na ławę" w Belwederze

Polska

Aktualizacja:
Prezydent Andrzej Duda o zbliżających się wyborach parlamentarnych
tvn24Andrzej Duda był gościem "Kawy na ławę"

Na tydzień przed wyborami parlamentarnymi prezydent Andrzej Duda był gościem specjalnego wydania "Kawy na ławę" w TVN24. W trakcie programu Bogdan Rymanowski pytał prezydenta m.in. o stosunki z rządem, realizację obietnic wyborczych, o komentarz do kończącej się kampanii wyborczej oraz o politykę zagraniczną. Rozmowa minuta po minucie.

11:49

Zakończyło się specjalne wydanie "Kawy na ławę" w TVN24 z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Było to jednocześnie ostatnie wydanie programu przed wyborami parlamentarnymi - za tydzień o tej porze czeka nas głosowanie i cisza wyborcza.

11:47

11:45

Rzeczywiście są takie inicjatywy. Chcę o tym porozmawiać z kapitułą orderu - tak prezydent odpowiedział na pytanie, czy przyzna pośmiertnie Order Orła Białego płk. Ryszardowi Kuklińskiemu.

11:43

Prezydent: Myślę, że Król Belgów także był zdumiony, że relacje z jego wizyty w Polsce były bardzo skąpe w mediach. O wizycie monarchy pisaliśmy m.in. tutaj:

11:42

Sądzę, że moja żona dobrze sobie radzi w roli Pierwszej Damy, chociaż nigdy nie pełniła takich funkcji publicznych. Ale pytanie o to, jak się czuje w tej roli, jest skierowane bardziej do niej - mówi prezydent.

11:42

11:41

Prezydent o przeprowadzce do Pałacu Prezydenckiego z Belwederu: Tam są niższe koszty ochrony. Nie trzeba też przejeżdżać przez centrum miasta, śpię "pod pracą".

11:39

Trudno porównywać oba te uczucia. W chwili wygrania wyborów to było coś w rodzaju szoku, że to ja muszę podjąć teraz to wyzwanie - dodał prezydent.

11:39

11:38

Mecz Polska-Irlandia był dla mnie szczególny. To trudne pytanie, kiedy się bardziej cieszyłem: po awansie reprezentacji, czy po wygraniu wyborów - mówi prezydent.

11:38

11:37

Prezydent: powołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego w stosownym momencie.

11:37

To pytanie bardziej do jego urzędników, niż do samego pana prezydenta. Trudno, żeby Bronisław Komorowski sam robił inwentaryzację - dodał.

11:36

Duda o audycie w Kancelarii Prezydenta i zaginięciu kilku przedmiotów: Nigdy nie mówiliśmy, że pan prezydent Bronisław Komorowski coś zrobił - ani ja, ani moi współpracownicy. To naturalne, że robi się inwentaryzację.

11:34

Nie zapoznałem się z treścią aneksu, mam ważniejsze sprawy. Rozważę, co z nim zrobić - dodał prezydent.

11:34

11:33

Będę realizował to, co będzie ważne dla Polaków. To jest moje zobowiązanie - tak prezydent odpowiedział na pytanie, czy zgodnie z zapowiedzią Antoniego Macierewicza opublikuje on po wyborach tajny aneks do raportu z likwidacji WSI.

11:32

Trzeba znaleźć dla nich rozwiązanie, które będzie rozwiązaniem pośrednim - dodał prezydent, pytany o kłopoty "frankowiczów".

11:30

Prezydent: Spotkałem się z "frankowiczami" dwa razy. Jest specjalny zespół, który pracuje nad rozwiązaniem ich problemu, uczestniczą w nim także sami zainteresowani. Chcemy, żeby ostateczny projekt w tej sprawie był rozsądny.

11:30
Prezydent o swojej aktywności na arenie międzynarodowej
Prezydent o swojej aktywności na arenie międzynarodowejtvn24
11:29

Projekt dotyczący podwyższenia kwoty wolnej od podatku jest już gotowy, ale nie ma już Sejmu - tłumaczył prezydent. Jego zdaniem kwota ta powinna wynosić 8 tys. złotych.

11:28
"Umawiając się normalnie na spotkanie wystarczy zadzwonić i zapytać. Pozwalam premier Kopacz działać"
"Umawiając się normalnie na spotkanie wystarczy zadzwonić i zapytać. Pozwalam premier Kopacz działać"tvn24
11:28

11:27

To jest temat do spokojnej rozmowy z Putinem. Holendrzy odzyskali wrak samolotu zestrzelonego nad Ukrainą, chociaż nie należał do nich - mówił Duda pytany o zwrot wraku polskiego tupolewa.

11:26

Podaliśmy sobie ręce z Władimirem Putinem, powiedzieliśmy sobie "dzień dobry" i "do widzenia" - wspominał prezydent.

11:25

Duda podkreśli, że klucz do poprawy relacji polsko-rosyjskich "leży w Moskwie".

11:25

Prezydent: Nie rozmawiałem wtedy z Putinem, dzieliły nas przy stoliku dwie osoby. Nie byłem z tego powodu nieszczęśliwy.

11:24

Duda o jednym stoliku z Obamą i Putinem podczas niedawnych obrad ONZ: To wspólna zasługa całej polskiej dyplomacji. To też olbrzymi sukces ambasadora Polski przy ONZ. Traktuję to również jako gest, że Polska jest liczącym się krajem.

11:22

Prezydent: Jestem za wzmocnieniem zewnętrznych granic UE. Byłaby to straszliwa strata, gdyby zlikwidowano strefę Schengen, to jeden z fundamentów Unii.

11:21

Myślałem, że uchodźcom trzeba pomóc ad hoc, ale oni mają przyjechać do Polski dopiero po zimie - tak zdecydowała Bruksela. Co się z tymi ludźmi stanie przez zimę? Nie rozumiem tego - dodaje prezydent.

11:20

UE i polski rząd są bezsilne wobec trwającego kryzysu migracyjnego - twierdzi prezydent.

11:19

Trzeba ws. imigrantów twardo negocjować do samego końca. Chcę wiedzieć, na jakiej zasadzie będzie się to odbywało: dobrowolnie czy przymusowo - dodał prezydent.

11:18

Prezydent o przymusowej relokacji imigrantów we wszystkich krajach UE: Od początku nie zgadzałem się w tej sprawie na system kwotowy. Gdzie jest wolność tych ludzi? Nie mam wątpliwości, że trzeba im pomóc, ale nikt nie załaduje ich do autobusu i nie przywiezie tutaj na siłę.

11:17

Wielkie mocarstwa nie mogą wbrew naszym interesom ustalać czegoś między sobą - podkreślił prezydent.

11:16

Duda o inwestycji Nord Stream II: nie przyjąłem informacji o tej budowie z zadowoleniem. Mam nadzieję, że do niej nie dojdzie.

11:15

Prezydent: nie ma dzisiaj solidarności europejskiej w sprawie Nord Stream II i naszego bezpieczeństwa energetycznego. To zdecydowanie projekt polityczny, zwiększa siłę Rosji wobec m.in. Polski.

11:13

Solidarność Grupy Wyszehradzkiej jest ważna w UE. Chciałbym, żebyśmy w przyszłości dbali o nią i nasze interesy - przekonuje prezydent.

11:13
Andrzej Duda: chciałbym, aby została wyłoniona taka większość, która będzie mogła spokojnie działać
Andrzej Duda: chciałbym, aby została wyłoniona taka większość, która będzie mogła spokojnie działaćtvn24
11:12

Prezydent o przyjęciu uchodźców w Polsce: miałem trudne rozmowy z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej po tym, jak rząd wyłamał się z niej podczas głosowania w Brukseli ws. imigrantów. Mówili, że "niefajnie się stało".

11:11

O tym, że te choroby się pojawiły, informowały media. To jest fakt. Dzisiaj robi się wokół tego problem, bo trwa kampania wyborcza - powiedział prezydent.

Andrzej Duda o słowach Jarosława Kaczyńskiego ws. uchodźców
Andrzej Duda o słowach Jarosława Kaczyńskiego ws. uchodźcówtvn24
11:10

Prezydent Duda: rząd musi odpowiedzieć na pytanie, czy jest gotowy na przyjęcie uchodźców i różne związane z tym, możliwe niebezpieczeństwa. Ludzie mają prawo o to pytać.

11:10
Andrzej Duda o wieku emerytalnym. "To prawo, a nie obowiązek"
Andrzej Duda o wieku emerytalnym. "To prawo, a nie obowiązek"
11:09

Dla mnie najważniejsze jest bezpieczeństwo Polaków. Bezpieczeństwo zdrowotne jest jednym z elementów, o nim dyskutowano w powołanej przeze mnie Narodowej Radzie Rozwoju - w ten sposób prezydent skomentował słowa prezesa PiS o uchodźcach, którzy mogą być nosicielami chorób zakaźnych.

11:07

Prezydent pytany o to, czy będzie kibicował Pawłowi Kukizowi: Nie uczestniczę w tych wyborach, stoję z boku.

11:07

Prezydent: Jeszcze przed kampanią prezydencką byli dziennikarze, którzy się ze mnie wyśmiewali. A ja mówiłem: "spokojne, ja będę realizować swoje zadania, powiem o swojej diagnozie Polski i dojdzie do podsumowania 5 lat prezydentury Bronisława Komorowskiego".

Andrzej Duda o swoim starcie w wyborach prezydenckich
Andrzej Duda o swoim starcie w wyborach prezydenckich tvn24
11:04

Z pokorą przyjmę każdy werdykt, jaki dadzą nam wyborcy - mówi prezydent, pytany o powyborcze scenariusze.

11:04

Mam nadzieję, że ta kampania do końca będzie spokojna i merytoryczna. Teraz bywa różnie - przekonuje prezydent Duda.

11:03

Prezydent o tym, kogo powoła na premiera po wyborach: Mam do tego konstytucję, będę realizował swoje uprawnienia. Będą szanował zwyczaje parlamentarne. Moja rola będzie polegała tylko na tym, żeby pomóc.

11:03
Andrzej Duda o Beacie Szydło
Andrzej Duda o Beacie Szydłotvn24
11:02

Prezydent: Mam nadzieję, że zostanie wyłoniona większość, która będzie mogła stabilnie rządzić. Dobrze by było, gdyby ta większość miała silny mandat społeczny.

11:01

Spokojnie czekam na wyniki wyborów. Mam nadzieję, że będzie to wynik, który zapewni spokój w kraju - podkreślił prezydent.

11:00

Nie chcę oceniać, kto będzie miał większe szanse - mówi prezydent o jutrzejszym starciu pomiędzy Ewą Kopacz a Beatą Szydło.

10:59

Prezydent: zapewne będę oglądał poniedziałkowe starcie Kopacz-Szydło.

10:59

Prezydent o zarzutach, że jest prezydentem partyjnym: Nie pojawiłem się znikąd. Ale po wyborze zrezygnowałem z członkostwa w partii.

10:58

Spotkaliśmy się w instytucie Lecha Kaczyńskiego, w ważnym dla mnie miejscu. Rozmawialiśmy o różnych sprawach, polityce zagranicznej - mówi prezydent o swoim spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim.

10:58

10:57

Jarosław Kaczyński nie wzywał mnie na spotkanie. To nie jest tajemnica, że znamy się od dawna - mówi Duda.

10:56

Prezydent: Nie mam nic przeciwko spotkaniu z premier Kopacz. Ale nie poprzez wzywanie mnie na spotkanie przez media. To czysta kampania, w którą nie dam się wciągnąć.

10:56

10:55

Prezydent: dbam o interesy Polski na arenie międzynarodowej, dlatego odbyłem już szereg spotkań z przywódcami. Chcemy mieć dobre relacje z sąsiadami.

10:54

Nie dam się wciągnąć w tę brzydką kampanię - przekonuje prezydent Duda.

10:54

W jaki sposób umawia się Pan na rozmowę? - pyta prowadzącego Andrzej Duda. - Dzwoni pan czy wywiesza ogłoszenie na klatce schodowej? - mówi pytany o zaproszenia na spotkanie kierowane do niego przez premier Ewę Kopacz.

10:53
Prezydent: od początku jestem atakowany przez sztab wyborczy PO i premier Kopacz
Prezydent: od początku jestem atakowany przez sztab wyborczy PO i premier Kopacztvn24
10:52

Byłem atakowany w kampanii w sposób bezpardonowy. Mimo zakończenia kampanii, jestem atakowany nadal - tak prezydent ocenia swoje relacje z rządem.

10:52

Powołana przeze mnie Narodowa Rada Rozwoju to ciało o charakterze doradczym. Są w niej ludzie o różnych poglądach, ale ostateczna decyzja, jakie ze strategii tam wypracowanych przyjąć, będzie należeć do prezydenta - mówi Duda.

10:51

10:50

Prezydent: chcę, aby Polacy odczuli poprawę jakości swojego życia - zrobię wszystko, aby tak się stało.

10:50

W moim projekcie obniżenia wieku emerytalnego jest prawo do przejścia na emeryturę, a nie obowiązek - podkreśla prezydent.

10:49

Prezydent przekonuje, że od początku jest atakowany przez sztab wyborczy PO i premier Ewę Kopacz, choć nie bierze udziału w wyborach.

10:48

Bez przerwy są ataki na obniżenie wieku emerytalnego. Zapowiedziałem, że złożę taki projekt i to zrobiłem - mówi Duda.

10:46

Mam to szczęście, że nie biorę udziału w tych wyborach. Jestem spokojny o Beatę Szydło, każdy prowadzi swoją kampanię tak, jak umie - mówi prezydent.

10:46

Wynik będzie taki, jak zdecydują wyborcy. Podchodzę do tego ze spokojem i pokorą - mówi prezydent pytany o zbliżające się wybory.

10:45

Rozpoczyna się specjalne wydanie "Kawy na ławę" z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

10:44

To pierwszy wywiad Andrzeja Dudy dla TVN24 od momentu jego zaprzysiężenia na prezydenta w sierpniu tego roku.

10:44

10:43

Prezydent RP Andrzej Duda jest już w Belwederze. To stamtąd będzie nadawane dziś specjalne wydanie programu "Kawa na ławę".

Rozmowę poprowadzi Bogdan RymanowskiTVN

"Kawa na ławę" ma zwykle formułę politycznej debaty, w której co tydzień biorą udział czołowi politycy najważniejszych partii w kraju.

W trakcie programu wspólnie komentują oni polityczne wydarzenia minionego tygodnia.

Tym razem gościem specjalnego wydania "Kawy na ławę" z Belwederu będzie prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Na program zaprasza Bogdan Rymanowski, który będzie rozmawiał z prezydentem m.in. o dobiegającej końca kampanii wyborczej, a także o prowadzonej przez niego polityce zagranicznej, w tym o jego spotkaniu z Barackiem Obamą podczas niedawnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

"Kawa na ławę" w każdą niedzielę o 10.45 w TVN24.

Autor: kło,ts/ja,gak / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości