Zmiany w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej. Jest podpis prezydenta

Polska

Zmiany w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnejtvn24
wideo 2/4

Nowelizacja ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej wprowadza nową kategorię pomocy - nieodpłatne poradnictwo obywatelskie dla osób w trudnej sytuacji życiowej - mówił w poniedziałek prezydent. Andrzej Duda podpisał zmiany w ustawie uchwalone przez Sejm z jego incjatywy.

Na konferencji prasowej poprzedzającej złożenie podpisu pod nowelizacją przepisów o nieodpłatnej pomocy prawnej Duda przypomniał, że wprowadza on nową kategorię pomocy - nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.

"Szerzej niż tylko nieodpłatna pomoc prawna"

- Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie to szerzej niż tylko nieodpłatna pomoc prawna. To pomoc osobom, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, osobom, które są nieporadne, które nie są w stanie sobie poradzić z rozwiązaniem pewnych swoich życiowych problemów - tłumaczył prezydent.

Dodał, że wśród tych problemów są między innymi: problem zadłużenia, problemy z zakresu spraw mieszkaniowych oraz problemy z zakresu zabezpieczenia społecznego.

- Na co będzie można liczyć w ramach tego poradnictwa obywatelskiego? Na to, że otrzyma się z jednej strony w przystępny bardzo sposób, zrozumiały dla zwykłego obywatela (...) w prostych słowach udzieloną podstawową poradę prawną plus możliwość pomocy także w załatwieniu czynności urzędowych czy w rozwiązaniu pewnych problemów - wskazywał prezydent.

Omawiając przykład zadłużenia w banku, Duda mówił, że osoba w takiej sytuacji, będzie mogła zwrócić się do prawnika, by udał się z nim do tej instytucji i pomógł negocjować na przykład podpisanie nowej umowy lub inne rozłożenie rad kredytu.

Pomoc dla każdego, kto potrzebuje

Prezydent przypomniał też, że nieodpłatna pomoc prawna - tak, jak dotychczas - udzielana będzie każdemu, kto tej pomocy potrzebuje i złoży oświadczenie, że nie stać go na pomoc świadczoną za zasadach rynkowych.

Zwrócił jednak uwagę, że nowela wprowadza pewne ograniczenia dotyczące świadczenia darmowych porad. Nie otrzyma ich na przykład osoba prowadząca działalność gospodarczą.

- Oczywiście będzie można dostać nieodpłatną pomoc prawną na to, żeby zacząć, założyć działalność gospodarczą. Jeżeli ktoś będzie potrzebował uzyskać informację prawniczą na temat, (...) jakie są obostrzenia, czy ta działalność jest reglamentowana przez państwo, czy nie, czy można ją prowadzić swobodnie - tłumaczył.

Darmowa pomoc prawna nie będzie przysługiwała także na etapie toczącego się już postępowania na przykład przed organami administracji publicznej, sądami powszechnymi, administracyjnymi albo Sądem Najwyższym.

Prezydent przypomniał, że w takich przypadkach pomoc prawna świadczona jest z urzędu.

- W pozostałym zakresie można na nieodpłatną pomoc liczyć i to nawet szerzej, niż to było do tej pory, bo nie będą wyłączone porady z zakresu prawa handlowego, celnego czy prawa dewizowego, których do tej pory nie było - powiedział Duda.

Autor: jog//now / Źródło: PAP