TVN24 | Polska

Pierwsza podróż zagraniczna prezydenta w tej kadencji

TVN24 | Polska

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP
"Polacy mnie znają i wiedzą, jakie wyznaję wartości". Prezydent złożył przysięgęTVN24
wideo 2/7
TVN24"Polacy mnie znają i wiedzą, jakie wyznaję wartości". Prezydent złożył przysięgę

We wtorek po południu prezydent Andrzej Duda uda się z pierwszą w nowej kadencji wizytą zagraniczną. Prezydent podczas oficjalnej wizyty do Włoch i do Watykanu zostanie przyjęty na audiencji u papieża Franciszka, spotka się też z włoskim prezydentem Sergio Mattarellą i premierem Giuseppem Conte.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Wizyta prezydenta, któremu będzie towarzyszyła także pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda odbędzie się w dniach 23-25 września. Para prezydencka leci do Włoch we wtorek po południu.

Andrzej Duda już w czasie kampanii wyborczej zapowiedział, że swoją pierwszą wizytę po wygranych wyborach prezydenckich chciałby złożyć we Włoszech - w Rzymie i w Watykanie. Wizyta była początkowo planowana na maj bieżącego roku w związku z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II, jednak w związku z pandemią COVID-19 w Europie wówczas do niej nie doszło.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Duda odbędzie pierwszą zagraniczną podróż w nowej kadencji. Wiadomo, dokąd się uda >>>

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zaznaczył, że to było osobiste życzenie prezydenta, żeby miejscami pierwszej wizyty były Włochy i Watykan.

Spotkanie z prezydentem i premierem Włoch

W trakcie pobytu na Półwyspie Apenińskim prezydent Duda spotka się z najważniejszymi politykami włoskimi: prezydentem Sergio Mattarellą, premierem Giuseppem Conte oraz marszałek Senatu Marią Elisabettą Alberti Casellati.

Szczerski przekazał, że rozmowy polityczne będą dotyczyły przyszłości polityki europejskiej, w tym także pakietu rozwojowego dla Europy w związku z pandemią COVID-19 oraz kwestii przyszłego budżetu UE. - Rożne spojrzenia, jakie prezentują Polacy i Włosi na przyszłość tego budżetu, muszą się spotkać, żeby był on rzeczywiście wspólnym budżetem całej Europy. Ważne jest, abyśmy razem apelowali o budżet ambitny, o budżet, który się domknie i który będzie miał propozycje wykonawcze dające nowy impuls rozwojowy dla Europy - powiedział prezydencki minister.

Poinformował, że tematem rozmów będą też kwestie bezpieczeństwa. - Polska i Włochy leżą na różnych flankach NATO, więc mają różne priorytety bezpieczeństwa, ale musi nas połączyć to, byśmy wzajemnie swoje priorytety wspierali - podkreślił Szczerski.

Zaznaczył, że prezydent Duda będzie przekonywał polityków włoskich "do mocnej i zdecydowanej reakcji państw europejskich na sytuację na Białorusi". Jak mówił, chodzi o "jasny sprzeciw wobec stosowania przemocy wobec własnych obywateli przez białoruskie władze i potrzebę powrotu tego kraju na ścieżkę demokracji i praw człowieka", a także o "perspektywę współpracy dla Białorusi, która dawałaby jej szanse rozwoju w oparciu o rynek europejski".

Jak dodał, chodzi o pokazanie, że "dla Białorusi jest alternatywa, także w sensie gospodarczym, i jest nią pogłębiona współpraca z rynkiem europejskimi, wraz z inwestycjami czy ruchem bezwizowym".

Prezydent odwiedzi instytut, który zajmuje się badaniami nad szczepionką na COVID-19

Prezydent Duda odwiedzi Instytut Spallanzani, który zajmuje się między innymi badaniami nad szczepionką na koronawirusa oraz metodami leczenia COVID-19. - W czasie wizyty zostanie podpisane porozumienie o współpracy naukowej pomiędzy Państwowym Zakładem Higieny a Instytutem Spallanzani. Polska włączy się do europejskich projektów, które realizuje ten instytut, jeśli chodzi o walkę z pandemią i poszukiwanie szczepionki - powiedział szef gabinetu prezydenta RP. Jak dodał, będzie to kolejny krok mający na celu włączenie polskich instytucji badawczych do współpracy z głównymi ośrodkami zajmującymi się walką z pandemią. Zaznaczył, że ta kwestia była przedmiotem ostatniej wizyty prezydenta Dudy w Waszyngtonie.

Prezydent spotka się też z szefem Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa oraz weźmie udział w ceremonii podniesienia flagi Rzeczpospolitej w związku z przyjęciem Polski w poczet członków Funduszu.

Wizyta na Monte Cassino i w Watykanie

Szczerski poinformował, że polski przywódca weźmie również udział w odsłonięciu popiersia gen. Władysława Andersa w ambasadzie RP w Rzymie, a także odwiedzi Cmentarz Wojenny na Monte Cassino, gdzie złoży kwiaty oraz weźmie udział w krótkiej uroczystości upamiętniającej poległych polskich żołnierzy. Prezydent Duda spotka się również między innymi z burmistrz Cassino.

W piątek 25 września prezydent złoży wizytę w Watykanie. Wizyta ma związek z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II, która przypada w tym roku. Jak zaznaczył Szczerski, będzie to również okazja do osobistego spotkania z papieżem Franciszkiem i sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem, a także do złożenia kwiatów na grobie św. Jana Pawła II.

"Rozmowy będą dotyczyć nie tylko kwestii historycznych"

- Rozmowy będą dotyczyć nie tylko kwestii historycznych, związanych z dziedzictwem Jana Pawła II, ale też z bieżącymi problemami świata, w tym także z nadchodząca drugą falą pandemii koronawirusa, która już teraz dotyka Europy - powiedział prezydencki minister.

W piątek 25 września prezydent złoży wizytę w WatykanieRadomil/Wikimedia CC BY 2.0

Szczerski zaznaczył, że spotkanie z Ojcem Świętym przypada w tygodniu, kiedy odbywać się będzie doroczna sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W tym roku ze względu na pandemię będzie ona miała w dużej części charakter zdalny. - To skłania do szerszych refleksji na temat relacji społeczno-gospodarczych na świecie, które będą rezultatem pandemii. Może ona bowiem doprowadzić do nowych różnic, do powstania nowych obszarów biedy i bogactwa, więc jest potrzebna głębsza refleksja i ona będzie towarzyszyła rozmowie prezydenta z Ojcem Świętym - powiedział Szczerski.

Jak dodał, tematem rozmowy będzie też sytuacja na Bliskim Wschodzie. - Wizyta zakończy się mszą świętą przy grobie Jana Pawła II - zapowiedział prezydencki minister.

Autor:pp//now

Źródło: PAP