TVN24 | Polska

Andrzej Duda mówił o "przyjaznej architekturze". Zareagował Wojtek Sawicki

TVN24 | Polska

Autor:
akw/kg
Źródło:
tvn24.pl
Duda: jesteśmy dumni z tego, że ludzie przyjeżdżają do Polski i mówią: "O, bardzo łatwo jest się dostać do budynków! O, wszystko jest przystosowane!"
Duda: jesteśmy dumni z tego, że ludzie przyjeżdżają do Polski i mówią: "O, bardzo łatwo jest się dostać do budynków! O, wszystko jest przystosowane!""Szkło kontaktowe" TVN24
wideo 2/4
"Szkło kontaktowe" TVN24Duda: jesteśmy dumni z tego, że ludzie przyjeżdżają do Polski i mówią: "O, bardzo łatwo jest się dostać do budynków! O, wszystko jest przystosowane!"

Chorujący na dystrofię mięśniową Duchenne'a Wojtek Sawicki porównał słowa Andrzeja Dudy z - jak określił - rzeczywistością, z jaką zmagają się osoby z niepełnosprawnościami. Prezydent podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami przekonywał, że w Polsce "łatwo się dostać do budynków", "wszystko jest przystosowane", a architektura jest "przyjazna". Sawicki w nagraniu pokazał braki w infrastrukturze i nierówne chodniki. Prezydent zareagował na jego wpis.

3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Tego dnia prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe. Przekonywał, że powinniśmy czynić wszystko, żeby osoby z niepełnosprawnościami mogły funkcjonować "jak najlepiej, bez barier".

Duda mówił także między innymi: (...) jesteśmy dumni z tego, że ludzie przyjeżdżają do Polski i mówią: "O, bardzo łatwo jest się dostać do budynków! O, wszystko jest przystosowane! O, jaka ładna i przyjazna architektura!". Czasem nawet nie wiedzą dlaczego, po prostu idąc, jakby czują, że jest jakoś inaczej, bardziej przyjaźnie, bardziej otwarcie, bo nie ma schodów, bo podejście jest łagodne, jest dobrze obliczone, bo nie ma utrudnień różnego rodzaju, które czasem przeszkadzają nawet pełnosprawnemu człowiekowi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Przemówienie Andrzeja Dudy vs. rzeczywistość"

Do tych słów prezydenta odniósł się w poniedziałek Wojtek Sawicki, bloger ("Life On Wheelz") z niepełnosprawnością, który choruje na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Sawicki porusza się na elektrycznym wózku, oddycha przez respirator, a w codziennych czynnościach pomaga mu partnerka Agata oraz asystentka.

Bloger w nagraniu podpisanym "Przemówienie Andrzeja Dudy vs. rzeczywistość" zestawił słowa prezydenta z ujęciami, gdzie testuje je w praktyce. Pokazuje sytuację, gdy przed budynkiem, do którego prowadziły schody, nie było podjazdu dla osób poruszających się na wózku, a także między innymi nierówności na chodniku i stromy, wąski podjazd przy schodach. Sawicki pokazał także lekkie rany na wewnętrznej stronie warg.

W kolejnym wpisie ocenił, że jego zdaniem prezydent wypowiada się tak, jakby zwracał się do "małych dzieci".

Prezydent: bez pokazywania pozytywnych przykładów będzie trudniej coś zmienić. Sawicki: roztaczanie utopijnej wizji również niczego nie zmieni

Następnego dnia Andrzej Duda zareagował na wpis. "Szanowny Panie Wojciechu! Zdaję sobie sprawę, jak wiele jeszcze zmian jest potrzebnych i jak wielu ludzi na nie czeka. Ale bez działania, bez mówienia o tym publicznie, bez pokazywania pozytywnych przykładów, będzie znacznie trudniej coś zmienić" - napisał.

Sawicki w odpowiedzi na ten wpis zwrócił uwagę, że "roztaczanie nierzeczywistej, utopijnej wizji również niczego nie zmieni, ani nikomu nie pomoże".

We wtorek wieczorem bloger przekazał, że rozmawiał z prezydentem. "Liczę na kolejną w Pałacu Prezydenckim" - oświadczył.

Wojtek SawickiInstagram/lifeonwhlz

CZYTAJ WIĘCEJ: Rodzice dzieci z niepełnosprawnością czekają na pomoc >> Pełnomocnik rządu do spraw osób z niepełnosprawnościami o wsparciu dla opiekunów: to jest wstyd

Autor:akw/kg

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Marek Borawski/KPRM

Pozostałe wiadomości