Duda i Bolsonaro rozmawiali o skutkach pandemii COVID-19

TVN24 | Polska

Autor:
js/ks
Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w środę z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro. Większość uwagi poświęcili skutkom pandemii COVID-19 w skali globalnej, kwestiom odbudowy gospodarczej i relacjom dwustronnym – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Minister poinformował, że prezydenci Brazylii i Polski rozmawiali w środę i obaj podkreślali, że ten dzień jest dla obu stron szczególny, bo dokładnie 100 lat temu Polska i Brazylia nawiązały ponownie stosunki dyplomatyczne po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości.

Podkreślił, że w związku z tą okolicznością Bolsonaro planował odwiedzić w tym roku Warszawę, więc, jak zauważył, "to było też intencją pana prezydenta, żeby w przypadku tych wizyt, które w związku z pandemią koronawirusa trzeba było odwołać, utrzymać ten kontakt poprzez rozmowy bezpośrednie z przywódcami". - I to był dodatkowy kontekst tej rozmowy - powiedział Szczerski.

Poinformował, że prezydent Duda podtrzymał zaproszenie dla prezydenta Bolsonaro do odwiedzenia Warszawy, a obaj prezydenci uznali, że wizyta brazylijskiego przywódcy jest w związku z tym przełożona, a nie odwołana.

Andrzej Duda rozmawiał z Jairem BolsonaroJakub Szymczuk/KPRP/Twitter

Skutki pandemii, kwestia odbudowy gospodarczej

- Większość uwagi prezydenci poświęcili kwestiom odbudowy gospodarczej, a zwłaszcza potrzebie odnowienia więzów kooperacyjnych w skali globalnej, więzów pozrywanych przez pandemię. Brazylia jest wśród członków G20 - zatem rozmowa dotyczyła skutków pandemii w skali globalnej, ale też relacji dwustronnych z Polską - mówił Szczerski.

- Pan prezydent zachęcał w tej rozmowie prezydenta Bolsonaro i stronę brazylijską, by zainteresowała się - jak już miną te pierwsze, negatywne skutki pandemii - inwestycjami w Polsce i całym naszym regionie. Mówił o inicjatywie Trójmorza, zachęcał Brazylię do rozważenia bycia krajem, który będzie potencjalnie zainteresowany tą biznesową stroną, (byciem) partnerem gospodarczego skrzydła Trójmorza, zwłaszcza jeśli chodzi o inwestycje infrastrukturalne - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Jak dodał, "Brazylia planowała duże inwestycje infrastrukturalne w kraju, więc też to potencjalnie nowy obszar gospodarczy w relacji pomiędzy Polską i naszym regionem a Brazylią".

"Zdajemy sobie sprawę z tego, jaka jest skala pandemii w Brazylii"

- Prezydent Duda wyraził też nadzieję, że ta dzisiejsza trudna sytuacja Brazylii oznacza, że przechodzi ona dzisiaj szczyt epidemii i życzył temu krajowi, by sytuacja ulegała stopniowej poprawie, bo zdajemy sobie sprawę z tego, jaka dzisiaj jest skala pandemii w Brazylii - dodał Szczerski.

Szczerski, pytany, czy znana jest choćby orientacyjna data przełożonej wizyty Bolsonaro w Polsce, zaprzeczył, podkreślając, że obecnie nie ma możliwości, by ją określić. - Prezydent zachęcał natomiast stronę brazylijską do tego, żeby prezydent Bolsonaro rozważył wysłanie misji gospodarczej na najbliższy szczyt Trójmorza do Tallina, jeśli tylko będzie to możliwe technicznie - zaznaczył szef gabinetu prezydenta.

CZYTAJ: Kryzys zdrowotny i polityczny w Brazylii. Prezydent straszy zbrojeniem obywateli

Ponad 25 tysięcy zgonów w Brazylii

Ministerstwo zdrowia Brazylii przedstawiło w środę najnowszy bilans epidemii. Do tej pory potwierdzono ponad 25 tysięcy zgonów i ponad 411 tysięcy przypadków zakażenia. Według ministerstwa w ostatnich 24 godzinach na COVID-19 zmarło w Brazylii 1086 osób.

Bolsonaro od początku pandemii sprzeciwiał się wielu zaleceniom, mającym na celu walkę z koronawirusem.

Brazylia pod względem liczby zakażeń jest druga na świecie, za USA, natomiast pod względem śmiertelności - szósta, za USA, Wielką Brytanią, Włochami, Hiszpanią i Francją.

Zdaniem wielu ekspertów rzeczywista liczba zakażonych koronawirusem w Brazylii, głównie ze względu na niewielką liczbę przeprowadzanych tam testów, jest co najmniej siedmiokrotnie wyższa.

Autor:js/ks

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Szymczuk/KPRP/Twitter

Tagi:
Raporty: