Polska

"Warto pogratulować Polsce wyczynu, którego dokonała po 1990 roku"

Polska

[object Object]
Andrzej Duda z prezydentem Węgier Janosem Aderemtvn24
wideo 2/5

Polska to dziś dynamicznie rozwijający się kraj, ma stabilny wzrost PKB, niską inflację i bezrobocie - chwalił w piątek w Kielcach prezydent Węgier Janos Ader. Wraz z prezydentem Andrzejem Dudą uczestniczyli w tym mieście w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

W piątek w Kielcach rozpoczęły się obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które potrwają do niedzieli. W związku z obchodami w Kielcach spotkali się prezydenci Polski i Węgier, Andrzej Duda i Janos Ader.

Duda: rozmowy z Aderem także o brexicie

- Rozmawialiśmy o naszej współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w ramach Trójmorza, a więc o współpracy infrastrukturalnej. Mówiliśmy o współpracy w zakresie rozwoju infrastruktury energetycznej a ściślej mówiąc, infrastruktury służącej przesyłowi gazu - przekazał prezydent Duda na konferencji prasowej po rozmowach.

- Rozmawialiśmy również o perspektywie wyborów do Parlamentu Europejskiego, a więc o przyszłości naszej w Unii Europejskiej i o przyszłości samej Unii. Trudno było w tym kontekście nie poruszyć tematu brexitu - powiedział polski prezydent.

Duda zaznaczył, że rozmowa z Aderem dotyczyła też współpracy ze Stanami Zjednoczonym w ramach Trójmorza, a także w ramach NATO, a więc także "planowanych zakupów służących modernizacji naszych armii".

Prezydent Węgier: Polska jest naszym czwartym największym partnerem gospodarczym

Prezydent Ader powiedział, że "warto pogratulować Polsce wyczynu, którego dokonała po 1990 roku, jeżeli chodzi o rozwój gospodarczy". - Dzisiaj jest to dynamicznie rozwijający się kraj: ma stabilny wzrost PKB, niską inflację, zadłużenie poniżej 50 procent [PKB], a bezrobocie jest prawie niewidoczne - ocenił prezydent Węgier.

Podkreślił, że kondycja polskiej gospodarki "uwidacznia się" w stosunkach z Węgrami. Przypomniał, że Polska jest czwartym największym partnerem gospodarczym Węgier. Ader zwrócił uwagę na konieczność dalszego rozwoju i integracji infrastruktury państw należących do Grupy Wyszehradzkiej czy inicjatywy Trójmorza.

Poinformował, że do 2022 roku gotowy będzie węgierski odcinek trasy Via Carpatia, który na Węgrzech będzie "albo autostradą, albo drogą szybkiego ruchu".

Duda o "postawieniu na rodzinę"

- Bardzo mocno chcę podkreślić jeden element: obóz polityczny, z którego ja się wywodzę, czyli Zjednoczonej Prawicy, zawsze patrzył z dużą aprobatą na politykę realizowaną przez obecne władze węgierskie, a mianowicie politykę, która bardzo mocno wspiera kwestie rodziny - mówił Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej.

Jak dodał, program ten oznacza "postawienie na rodzinę, jako wartość społeczną i wartość państwową".

Polski prezydent zastrzegł, że "każdy kraj ma swoją specyfikę i w związku z tym każdy według swojej specyfiki te zadania w ramach polityki prorodzinnej realizuje".

- Myśmy wprowadzili program 500 plus, uznając, że to jest najlepsza droga dla Polski do tego, aby tę politykę prorodzinną prowadzić. Cieszę się z tego, że ona jest realizowana tak skutecznie. Bo faktycznie okazało się, że dla polskiej rodziny i polskich dzieci ten element programowy miał znaczenie absolutnie przełomowe - ocenił Andrzej Duda w Kielcach.

Polski prezydent wyraził nadzieję, że program 500 plus będzie utrzymany. - I że nie będzie takich zmian w polskiej polityce, żeby ktoś chciał od programu 500 plus odchodzić - dodał.

Ader: ta sama filozofia polityki prorodzinnej

Prezydent Węgier powiedział, że jeśli chodzi o filozofię polityki prorodzinnej, to jest ona taka sama w obu państwach.

- Nie możemy konkurować z brytyjskimi czy niemieckimi pensjami. Możemy być zaś konkurencyjni właśnie w tych działaniach w ramach polityki socjalnej i wsparcia dla rodzin, bo to może zatrzymać naszą młodzież w kraju - podkreślił Ader.

Janos Ader z Orderem Orła Białego

Podczas Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej prezydent Węgier został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. Odznaczenie przyznano "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za rozwijanie polsko-węgierskiej współpracy". Prezydent Ader w podziękowaniach podczas odbierania odznaczenia, podkreślił, że to dla niego wielki zaszczyt i wzruszające wydarzenie. Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych. Przyznaje go prezydent RP. Order noszony jest na wstędze błękitnej przewieszonej przez lewe ramię do prawego boku. Gwiazdę Orderu, niegdyś haftowaną, nosi się na lewej piersi.

Janos Ader z Orderem Orła Białego
Janos Ader z Orderem Orła Białegotvn24

Autor: akw//rzw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości