Polska

"Prezydent uznał, że osoby walczące z korupcją powinny być szczególnie chronione"

Polska

Andrzej Dera potwierdził ułaskawienie Mariusza Kamińskiego
tvn24Andrzej Dera potwierdził ułaskawienie Mariusza Kamińskiego

Prezydent miał prawo do zastosowania prawa łaski na każdym etapie postępowania - powiedział we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego. Jak dodał, prezydent uznał, że osoby walczące z korupcją powinny być w sposób szczególny chronione.

Prezydencki minister potwierdził, że prezydent Duda ułaskawił byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i byłych funkcjonariuszy biura skazanych za działania w tzw. "aferze gruntowej". - Prezydent miał prawo do zastosowania prawa łaski na każdym etapie postępowania, co wynika z doktryny i nigdy nie było kwestionowane. W odczuciu prezydenta sprawa miała wymiar polityczny - uzasadnił prezydencki minister.

- Pan prezydent uznał, że w tej sprawie lepiej sprawę przeciąć na początku i dać jasny sygnał, że osoby, które walczą z korupcją powinny być w szczególny sposób chronione - powiedział Dera.

Skazanie Mariusza Kamińskiego

W marcu tego roku Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał na kary więzienia b. szefów CBA, w tym Mariusza Kamińskiego (3 lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk), m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA przy "aferze gruntowej" w 2007 r. Proces dotyczył operacji CBA z lata 2007 r. CBA zakończyło tę operację specjalną wręczeniem Piotrowi Rybie i Andrzejowi K. tzw. kontrolowanej łapówki za "odrolnienie" gruntu na Mazurach w kierowanym przez Andrzeja Leppera ministerstwie rolnictwa. Finał akcji miał utrudnić przeciek, wskutek czego z rządu odwołano szefa MSWiA Janusza Kaczmarka. Na początku listopada Mariusz Kamiński złożył apelację od wyroku, podobnie jak były wiceszef Biura Maciej Wąsik. W czerwcu 2012 r. ten sam sąd, który w marcu tego roku skazał podsądnych, niejednogłośnie umorzył na wniosek obrony ten proces - jeszcze przed jego rozpoczęciem. Podstawą był "brak znamion przestępstwa". W grudniu 2012 r. na wniosek prokuratury i pokrzywdzonych Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił to umorzenie i nakazał przeprowadzenie procesu. Obie decyzje wydano tajnie.

Autor: PM/ja / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości