Prezydencki minister o umowie wojskowej z USA: sytuacja z punktu widzenia Polski staje się dużo lepsza

TVN24 | Polska

Autor:
js/pm
Źródło:
TVN24, PAP
Dera o umowie wojskowej z USA: sytuacja z punktu widzenia Polski staje się dużo lepszaTVN24
wideo 2/36
TVN24Dera o umowie wojskowej z USA: sytuacja z punktu widzenia Polski staje się dużo lepsza

Umowa o współpracy wojskowej między Polską a USA jest bardzo ważna, bo zmienia zupełnie charakter stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce z rotacyjnego już na stacjonarny - powiedział w "Jeden na jeden" prezydencki minister Andrzej Dera. Umowa zostanie podpisana w sobotę przez amerykańskiego sekretarza stanu Mike'a Pompeo oraz szefa MON Mariusza Błaszczaka w obecności Andrzeja Dudy.

W sobotę sekretarz stanu USA Mike Pompeo weźmie udział w obchodach stulecia Bitwy Warszawskiej. Przed południem w Pałacu Prezydenckim Pomepo spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Prezydencki minister Andrzej Dera powiedział w piątek w "Jeden na jeden", że wizyta Pomepo ma nie tylko wymiar kurtuazyjny związany z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej, ale również praktyczny związany z podpisaniem umowy między Polską a Stanami Zjednoczonymi dotyczącej stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce.

Dodał, że jest ona "bardzo ważna, bo zmienia zupełnie charakter stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce z rotacyjnego już (na - red.) stacjonarne".

- Będzie dowództwo korpusu w Polsce. Sytuacja z punktu widzenia Polski staje się dużo lepsza. Jesteśmy dużo bardziej bezpieczni po podpisaniu tej umowy, więc to jest też ten główny tak naprawdę cel przyjazdu - mówił Dera.

Umowę o współpracy wojskowej podpisze w sobotę amerykański sekretarz stanu oraz szef MON Mariusz Błaszczak w obecności Andrzeja Dudy.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ NA TVN24 GO >>>

"Zacieśniamy więzi transatlantyckie w interesie naszego kraju"

Prezydencki minister mówił w "Jeden na jeden", że prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał z Pompeo również na temat obecnej sytuacji, kontaktów gospodarczych. - Zacieśniamy więzi transatlantyckie w interesie naszego kraju. Ta współpraca jest bardzo dobra w ostatnich latach i to będzie kolejny etap zacieśniania tych dobrych relacji ekonomicznych, wojskowych, obronnych ze Stanami Zjednoczonymi - podkreślił prezydencki minister.

Zwiększenie obecności żołnierzy USA w Polsce

Umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperation Agreement) pomiędzy Polską a USA uzgodniono politycznie 30 lipca. Ułatwi ona dalsze pogłębienie współpracy wojskowej, w tym dotyczącej zwiększenia obecności żołnierzy USA w Polsce. Na początku sierpnia zapowiedziano ulokowanie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Obecnie w Polsce działa amerykańskie dowództwo dywizji.

Pod koniec września ubiegłego roku w Nowym Jorku prezydenci Polski i USA: Andrzej Duda i Donald Trump podpisali deklarację o współpracy wojskowej, która uszczegółowiła zapisy poprzedniej deklaracji ogłoszonej w czerwcu 2019 r., która potwierdzała pobyt w Polsce ok. 4,5 tys. osób personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych i zapowiadała rozlokowanie ok. tysiąca kolejnych. Wrześniowa deklaracja zawiera lokalizacje dla planowanej zwiększonej obecności wojskowej USA

Autor:js/pm

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Magazyny:
Raporty: