Zmarł Andrzej Blumenfeld. Popularny aktor telewizyjny i filmowy

Polska

tvn24Andrzej Blumenfeld, wybitny aktor teatralny, radiowy i filmowy, odszedł w wieku 66 lat

Był cenionym aktorem teatralnym, filmowym i radiowym, związanym z Teatrem Polskiego Radia. Zasłynął między innymi udziałem w "Na Wspólnej", "Prawie Agaty" i "Drugiej szansie". Miał 66 lat.

Artysta zagrał w ponad 40 filmach. Zabłysnął między innymi rolą adwokata Lipskiego w "Killer-ów 2-óch", oraz w wielu innych produkcjach. Debiutował w 1974 roku rolą Bielinka w "Padalcach" Romana Wionczka. Był także znanym aktorem serialowym, zasłynął między innymi udziałem w "Na Wspólnej", "Prawie Agaty" i "Drugiej szansie". Dubbingował także bajki i filmy dla dzieci.

Początki

Państwową Wyższą Szkołę Teatralną imienia Aleksandra Zelwerowicza ukończył w 1973 roku. Jego debiut teatralny to rola Posłańca w Antygonie Sofoklesa (w reżyserii Adama Hanuszkiewicza). W latach 1973-1975 związany był z Bałtyckim Teatrem Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, następnie z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku (1975-1980). W 1980 r. zaczął grać na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie oraz Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza.

W 1997 roku dołączył do zespołu Teatru Narodowego, a w 2013 r. ponownie związał się z Teatrem Dramatycznym.

Radio

Andrzej Bulemenfeld był wielokrotnie gościem na antenie Radiowej Dwójki ( między innymi w cyklu "To się czyta"). Występował również w wielu słuchowiskach, takich jak "Hamlet" Szekspira w reżyserii Anny Winczur-Bluszcz czy "Spotkanie na Świętokrzyskiej" Antoniego Gołubiewa.

Nagrody

Za wybitną pracę artystyczną otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Odznaczony został także Srebrnym Medalem "Zasłużony w Kulturze Gloria Artis".

Autor: JZ / Źródło: tvn24