TVN24 | Polska

Fundusze na remont pałacu zostały przyznane, ale miasto "nie ma możliwości realizacji". Z pieniędzy zrezygnowało

TVN24 | Polska

Autor:
wini/
tam
Źródło:
PAP
Andrychów (Małopolska)
Andrychów (Małopolska)Google Earth
wideo 2/6
Google EarthAndrychów (Małopolska)

Władze Andrychowa (Małopolska) zrezygnowały z funduszy unijnych, przeznaczonych na rewitalizację zabytkowego pałacu w centrum miasta. Urzędnicy tłumaczą, że w tej chwili "nie ma możliwości realizacji" projektu. - Od grudnia nie byliśmy w stanie uzyskać pozwolenia na budowę. Został nam rok na realizację. To niemożliwe do wykonania - podkreśla burmistrz Tomasz Żak.

Dofinansowanie zostało przekazane na remont pałacu Bobrowskich, który miał ruszyć na wiosnę. Teraz jednak burmistrz Andrychowa Tomasz Żak podał, że miasto zrezygnowało z pieniędzy.

- Zrezygnowaliśmy z dofinansowania ze względu na brak możliwości realizacji. Kolejne zmiany na stanowisku wojewódzkiego konserwatora zabytków w Krakowie doprowadziły, że od grudnia nie byliśmy w stanie uzyskać pozwolenia na budowę. Został nam rok na realizację. To niemożliwe do wykonania - wyjaśnił burmistrz Żak.

Samorządowiec przypomniał, że firma, która wygrała przetarg, otrzymać miała za całość - projekt i prace budowlane - 19,4 mln złotych. Magistrat na renowację pałacu pozyskał 13,1 mln zł z funduszy Unii Europejskiej. Projekt rewitalizacji miał zostać przeprowadzony do końca 2023 roku.

Czytaj też: Wieża ariańska w Krynicy przejdzie rewitalizację. To najstarsza i najwyższa piramida w Polsce

Burmistrz: będzie drożej niż planowano

Miasto obecnie samo chce zadbać o uzyskanie pozwolenia na budowę. Burmistrz wskazał, że jest umówiony z marszałkiem województwa małopolskiego, iż po skompletowaniu dokumentów wystąpi o fundusze. - Chodzi o pieniądze unijne lub rządowe. Przykładowo resort kultury ma środki na zabytki. Są nawet korzystniejsze od funduszy Unii Europejskiej, bo nie trzeba mieć wkładu własnego - przekonuje samorządowiec.

Zdaniem Tomasza Żaka, celem magistratu jest, by jeszcze w tym roku zostały zgromadzone wszystkie dokumenty związane z pozwoleniem na budowę. - Gdy tylko uzyskamy zgody, a będzie nabór na fundusze krajowe, to złożymy wniosek - powiedział.

Burmistrz podkreślił, że inwestycja będzie droższa niż zakładano. Wpływ na to ma sytuacja na rynku i wzrost cen. Dziś za te same prace czy materiały trzeba zapłacić więcej. Tomasz Żak wskazał, że obecnie nie da się przeprowadzić remontu za kwoty, które wcześniej założono.

Samorządowiec nie pokusił się o wyznaczenie jakichkolwiek terminów rewitalizacji.

Pałac Bobrowskich w AndrychowieGoogle Street View

Losy pałacu Bobrowskich w Andrychowie

Po zakończeniu remontu w pałacu siedzibę znaleźć miały m.in. muzeum, sale wystawowe i koncertowe, a także organizacje pozarządowe.

Klasycystyczny pałac w Andrychowie wybudowany został przez rodzinę Bobrowskich w XIX wieku na bazie starszej budowli wzniesionej przez wcześniejszych właścicieli - Ankwiczów. Parterowa, murowana rezydencja powstała na planie podkowy. Pałac został znacjonalizowany w PRL. Należał później do gminy Andrychów, która umieściła w nim m.in. izbę regionalną. W 2011 r. wrócił do poprzednich właścicieli. W 2020 r. samorząd go odkupił za 4,25 mln zł. Transakcja objęła także działki znajdujących się na terenie miasta. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:wini/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Google Street View

Pozostałe wiadomości