Życzenia i gratulacje z Waszyngtonu

Obchody Święta Konstytucji 3 maja
tvn24Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

"W imieniu rządu Stanów Zjednoczonych składam gratulacje i najlepsze życzenia narodowi polskiemu z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji" - napisał sekretarz stanu USA, Mike Pompeo.

Sekretarz stanu Mike Pompeo w oświadczeniu opublikowanym na stronie Departamentu Stanu USA zwrócił uwagę, że Konstytucja 3 maja jest "powszechnie postrzegana jako jedna z pierwszych nowoczesnych konstytucji w Europie" i "stanowiła punkt zwrotny w dążeniu waszego kraju do wolności i demokracji".

"To był zaszczyt, że mogłem w tym roku odwiedzić Polskę i zobaczyć olbrzymi postęp, jaki dokonał się w kraju od czasu upadku komunizmu i powrotu wolności 30 lat temu - napisał sekretarz stanu. Wyraził nadzieję na kontynuację wzmacniania strategicznego partnerstwa pomiędzy Polską i USA.

Mosbacher: w imieniu USA życzę wszystkiego najlepszego

Życzenia złożyła również ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

"W imieniu USA życzę wszystkiego najlepszego z okazji Święta Konstytucji 3 Maja!"- napisała na Twitterze.

Dodała także, że "USA z dumą wspierają bezpieczeństwo PL w wielu obszarach: wojskowym, energetycznym i gospodarczym, łączą nas także wspólne wartości". "W 100. rocznicę relacji PL-USA jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek! - podkreśliła.

228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Święto Narodowe 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej.

Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 Maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.

Autor: asty//kg / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna

Pozostałe wiadomości