Polska

Ambasador Niemiec: zbrodnicza napaść z rąk Niemców i w imieniu Niemiec

Polska

[object Object]
Minuta ciszy w Wieluniutvn24
wideo 2/5

Ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikiel złożył w piątek kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

"Obchodzimy dziś rocznicę zbrodniczej napaści na Polskę - dokonanej z premedytacją z rąk Niemców i w imieniu Niemiec" - napisał Nikiel na Twitterze.

Pod wpisem zamieścił fotografię, jak składa kwiaty w Warszawie. Drugie opublikowane przez niego zdjęcie przedstawia flagi Niemiec i Unii Europejskiej opuszczone do połowy masztu.

78. rocznica wybuchu II wojny światowej

W piątek w Polsce obchodzono 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Prezydent Andrzej Duda był w Wieluniu w województwie łódzkim, które we wrześniu 1939 roku było pierwszym miastem zbombardowanym przez Niemców. W wyniku ataku Luftwaffe, rozpoczętego 1 września o godz. 4.40, zginęło około 1,2 tysiąca osób.

Tradycyjnie o godzinie 4.45 rozpoczęły się uroczystości na gdańskim Westerplatte. Udział w nich wzięła premier Beata Szydło.

Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na polską składnicę wojskową na Westerplatte był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 roku bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza.

Autor: pk\mtom / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter / Rolf Nikiel

Pozostałe wiadomości