Nie żyje Alina Janowska

TVN24

Aktorka była znana między innymi z roli w serialu "Wojna domowa"Fakty TVN
wideo 2/2

W wieku 94 lat zmarła jedna z najpopularniejszych polskich aktorek filmowych, teatralnych, estradowych i telewizyjnych - Alina Janowska. O śmierci artystki poinformował prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz.

Alina Janowska urodziła się 16 kwietnia 1923 roku w Warszawie. Podczas okupacji zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Aresztowana przez gestapo - 9 miesięcy spędziła na "Serbii" - kobiecym oddziale Pawiaka, gdzie trafiła za pomaganie Żydom. Podczas Powstania Warszawskiego Alina Janowska była łączniczką (ps. "Alina") 8. kompanii Batalionu "Kiliński" w Śródmieściu.

Po wojnie zamieszkała w Łodzi, gdzie występowała jako tancerka i piosenkarka w teatrach Domu Żołnierza i Syrena. Ukończyła też Szkołę Tańca Artystycznego Janiny Mieczyńskiej w Łodzi (1946 r.).

W 1947 r. wróciła do Warszawy. Przez dwa sezony występowała w Teatrze Nowym pod dyrekcją Juliana Tuwima, następnie w Teatrze Wojska Polskiego (późniejszy Dramatyczny). W latach 1952-55 i 1960-65 należała do zespołu Teatru Syrena. Jako aktorka Teatru Buffo (1956-60), w charakterze reżysera i choreografa, współpracowała z Kabaretem "Szpak" i "Podwieczorkiem przy mikrofonie", występując także w skeczach. W latach 1966-80 należała do zespołu Teatru Komedia. Przez wiele lat występowała także w Teatrze Telewizji.

Role i zasługi

Jednocześnie zdobyła dużą popularność, grając w pierwszych polskich filmach powojennych. Zadebiutowała epizodem ulicznym w "Zakazanych piosenkach" (1946). Rok później Wanda Jakubowska powierzyła jej rolę jugosłowiańskiej więźniarki w "Ostatnim etapie".

W tym czasie zagrała także w "Skarbie" (reżyser Leonard Buczkowski, 1948). Po zdanym eksternistycznie egzaminie aktorskim na niemal dekadę zniknęła z ekranu. Później zagrała w "Samsonie" (1961), "Dzięciole" (1970), "Dulskich" (1975), "Rozmowach kontrolowanych" (1990), "Feminie" (1991).

W 2008 r. zagrała w filmie "Niezawodny system" Izabeli Szylko, rok później w "Ostatniej akcji" Michała Rogalskiego. Obie role przyniosły jej nominacje do nagród miesięcznika "Film" Złote Kaczki.

Ogromną popularność przyniosła jej w połowie lat 60. rola w serialu "Wojna domowa" Jerzego Gruzy, w którym zagrała Irenę Kamińską.

Janowska wystąpiła także w innych serialach - "Czterdziestolatek", "Stawka większa niż życie", "Lalka".

Po raz ostatni publicznie pojawiła się w 2013 roku podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, gdzie świętowała jubileusz pracy artystycznej. Zmagała się z chorobą Alzheimera.

Janowska udzielała się również społecznie. Dzięki determinacji artystki na warszawskim Żoliborzu, gdzie była radną, powstało Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom "Gniazdo". Stowarzyszenie organizuje zajęcia pozalekcyjne, wysyła też najmłodszych na ferie i wakacje.

Była jedną z gwiazd polskiej sceny, która regularnie od 1975 roku regularnie uczestniczyła w zbiórkach pieniędzy na ratowanie starych nagrobków na warszawskich Powązkach.

Alina Janowska była Kawalerem Orderu Uśmiechu. Została uhonorowana między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką "Za zasługi dla Warszawy", Prometeuszem - Nagrodą Artystyczną Polskiej Estrady za szczególne osiągnięcia dla sztuki estradowej.

Autor: JZ,tmw/sk / Źródło: PAP, tvn24.pl