TVN24 | Polska

"Dlaczego Polki są nieszczęśliwe? Bo boją się być szczęśliwe". Joanna Przetakiewicz o akcji #niebojesie

TVN24 | Polska

Autor:
akr/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Przetakiewicz: Dlaczego Polki są nieszczęśliwe? Dlatego, że boją się być szczęśliwe
Przetakiewicz: Dlaczego Polki są nieszczęśliwe? Dlatego, że boją się być szczęśliweTVN24
wideo 2/2
TVN24Przetakiewicz: Dlaczego Polski są nieszczęśliwe? Dlatego, że boją się być szczęśliwe

Nie zdawałam sobie sprawy, że krytyka innych jest jednym z najczęstszych problemów Polek, przez który też najczęściej boją się być szczęśliwe - mówiła we "Wstajesz i weekend" Joanna Przetakiewicz, inicjatorka akcji #niebojesie. Wyjaśniała także, skąd wzięła się nazwa tej inicjatywy i opowiadała o kulisach pisania książki "Nie bałam się o tym rozmawiać".

#niebojesie to akcja Joanny Przetakiewicz i ruchu społecznego Era Nowych Kobiet. Ma ona na celu zachęcenie wszystkich kobiet do odwagi i otwartego mówienia o swoich przeżyciach, potrzebach oraz problemach - tak, jak zrobiło to dziewięć kobiet w książce "Nie bałam się o tym rozmawiać".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Dlaczego Polki są nieszczęśliwe? Dlatego, że boją się być szczęśliwe"

W sobotę gościem "Wstajesz i weekend" w TVN24 była inicjatorka akcji i autorka książki "Nie bałam się o tym rozmawiać", projektantka mody i przedsiębiorca Joanna Przetakiewicz.

- My, Polki, najczęściej boimy się rozmawiać o tym, co nas spotkało - mówiła. Jej zdaniem największym problemem jest to, że "wstydzimy się historii, których w ogóle nie my powinnyśmy się wstydzić". - Tylko ktoś, kto je spowodował najczęściej. Albo po prostu to jest los i nikt tu nie jest winien - wyjaśniała.

Przetakiewicz przekonywała również, że "bardzo często bierzemy gigantyczną odpowiedzialność na siebie, tłumaczymy się odpowiedzialnością za historie, których nie jesteśmy winne". - W związku z tym, bardzo często boimy się mówić o takich rzeczach, które wyobrażamy sobie, że zdefiniują nas na zewnątrz, że zostaniemy skrytykowane lub postrzegane źle przez innych, że zostanie nam przyklejona pewna łatka - wyliczała.

- Nie zdawałam sobie sprawy, że krytyka innych jest jednym z najczęstszych problemów Polek, przez który też najczęściej boją się być szczęśliwe - przyznała projektantka. - Kiedy przeczytałam, że ostatnie badania indeksu szczęścia Polek to tylko 21 procent – tylko 21 procent Polek deklaruje, że jest szczęśliwa - to po tych wielu miesiącach, prawie 20 miesiącach istnienia Ery Nowych Kobiet, setek spotkań, tysięcy rozmów online, odpowiedziałam sobie na pytanie – bo tak bardzo byłam tego ciekawa – dlaczego Polki są nieszczęśliwe? Dlatego, że boją się być szczęśliwe - uznała.

Przetakiewicz wyjaśniała, że "stąd tytuł książki 'Nie bałam się o tym rozmawiać' i stąd akcja z hasztagiem i tytułem #niebojesie".

Przetakiewicz: Dlaczego Polki są nieszczęśliwe? Dlatego, że boją się być szczęśliwe
Przetakiewicz: Dlaczego Polski są nieszczęśliwe? Dlatego, że boją się być szczęśliweTVN24

"Żeby nikogo nie zranić"

Joanna Przetakiewicz opowiadała również o kulisach powstawania książki "Nie bałam się o tym rozmawiać". Wyznała, że wybrała dziewięć historii z dwóch tysięcy, które otrzymała od kobiet. - Kiedy już je wybrałam, wyjechałam z nimi na wyjazd na kilka dni razem z psycholog Martą Niedźwiecką, ponieważ chciałam to zrobić jak najbardziej odpowiedzialnie. Chciałam to robić razem z psychologiem, żeby nikogo nie zranić, żeby nie otworzyć jakiejś rany i nie pozostawić niezabliźnionej - wyjaśniała.

Cała rozmowa z Joanną Przetakiewicz o akcji #niebojesie i książce "Nie bałam się o tym rozmawiać"
Cała rozmowa z Joanną Przetakiewicz o akcji #niebojesie i książce "Nie bałam się o tym rozmawiać"TVN24

Autor:akr/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości